0 obserwujących
30 notek
11k odsłon
  1920   0

Putin i Xi przygotowują się do ucieczki z systemu SWIFT

Ogłoszenie przez Rosję i Chiny utworzenia niezależnej platformy wymiany finansowej pozwoli krajom objętym sankcjami USA uwolnić się od zachodniej ingerencji w ich działalność biznesową.

Władimir Putin od razu przeszedł do sedna. Na początku swojego trwającego godzinę i czternaście minut wideoczatu z Xi Jinpingiem 15 grudnia określił stosunki rosyjsko-chińskie jako „przykład prawdziwej współpracy międzypaństwowej w XXI wieku”. Ich niezliczone poziomy współpracy znane są od lat: od handlu, ropy i gazu, finansów, lotnictwa i walki z Covid-19, po stopniowe łączenie Inicjatywy i Szlaku Pasa (BRI) i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (UEE). .

Scena jest teraz przygotowana do ogłoszenia poważnego kontr-ruchu w ich starannie skoordynowanym balecie, który sprzeciwia się bezlitosnemu refrenowi „Hybrid War / Cold War 2.0” głoszonemu przez imperium anglo-amerykańskie. Jak zwięźle wyjaśnił asystent prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, Putin i Xi zgodzili się stworzyć „niezależną strukturę finansową dla operacji handlowych, na którą nie będą miały wpływu inne kraje”. Źródła dyplomatyczne potwierdziły, że struktura może zostać ogłoszona na wspólnym szczycie do końca 2022 roku.

To radykalny punkt zwrotny. Kwestia ta była szeroko omawiana na poprzednich szczytach dwustronnych oraz w ramach przygotowań do szczytów BRICS – skupiała się głównie na zwiększeniu udziału juana i rubla w umowach między Rosją a Chinami, unikaniu dolara i otwarciu nowych opcji na akcje dla inwestorów z Rosji i Chin.

Dotarliśmy teraz do punktu krytycznego. A katalizatorem jest nic innego jak fakt, że amerykańscy jastrzębie wpadli na pomysł – finansowo nuklearny – wyrzucenia Rosji z SWIFT, sieci komunikacyjnej używanej przez ponad 11 000 banków w ponad 200 krajach, a także przez instytucje finansowe do szybkich przelewów na całym świecie. Wykluczenie Rosji z programu SWIFT byłoby częścią nowego, surowego pakietu sankcji, opracowanego w odpowiedzi na „inwazję” na Ukrainę, która nigdy nie nastąpi, głównie dlatego, że modlą się o nią tylko zawodowi podżegacze wojenni z NATO.

Wykorzystaj strategiczny błąd

Po raz kolejny strategiczny błąd Stanów Zjednoczonych daje „Globalnemu partnerstwu strategicznemu” między Rosją a Chinami szansę na poprawę ich koordynacji. Uszakow ujął to w bardzo dyplomatyczny sposób: nadszedł czas, aby ominąć mechanizm SWIFT będący „pod wpływem krajów trzecich”, aby utworzyć „niezależną strukturę finansową”. To poważny punkt zwrotny dla wszystkich krajów Południa, ponieważ wiele narodów aspiruje do uwolnienia się od de facto dyktatury dolara amerykańskiego i powtarzających się środków luzowania ilościowego przez Fed.

Rosja i Chiny od dawna eksperymentują ze swoimi alternatywnymi systemami płatności: rosyjskim SPFS (Financial Message Transfer System) i chińskim CIPS (Cross-Border Interbank Payment System). Nie będzie to łatwe, bo najpotężniejsze chińskie banki są bardzo blisko SWIFT i wyrażają swoje zastrzeżenia wobec SPFS. Jednak nieuchronnie będą musiały się zintegrować przed uruchomieniem nowego mechanizmu, być może pod koniec 2022 roku. Gdy najważniejsze rosyjskie i chińskie banki – od Sbierbanku po Bank of China – przyjmą system, otworzy się droga dla innych banków w Eurazji i na południu.

Na dłuższą metę SWIFT, podlegający nieustannej ingerencji politycznej USA, będzie coraz bardziej marginalizowany lub ograniczany do szerokości geograficznych Atlantyku. Omijanie dolara amerykańskiego w handlu i wszelkiego rodzaju transakcjach finansowych jest absolutnie kluczowe dla wyobrażenia Rosji i Chin o wielobiegunowym świecie. Oczywiście będzie to długa droga, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie solidnego kontrapunktu dla kontrolowanego przez USA globalnego systemu finansowego, labiryntu obejmującego duże firmy inwestycyjne, takie jak BlackRock, Vanguard i State Street, z ich głęboko zakorzenionymi interesami w prawie wszystkich dużych korporacjach międzynarodowych. Jednak przełamanie SWIFT szybko nabierze tempa, ponieważ jest nierozerwalnie związane z szeregiem wydarzeń, o których wspomniał Putin-Xi podczas rozmowy, z których najważniejsze to:

- Stopniowe połączenie między BIS i UEE, oferujące rosnące role zarządzanemu przez BRICS New Development Bank (NDB) i Azjatyckiemu Bankowi Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

- Rosnący zasięg geopolityczny i geoekonomiczny Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), zwłaszcza po przyjęciu Iranu w październiku.

- A co najważniejsze, zbliżająca się chińska prezydencja BRICS w 2022 r.

W 2022 r. Chiny w pełni zainwestują w BRICS +. Ten rozszerzony klub BRICS będzie powiązany z procesem rozwoju, który obejmie:

- Konsolidację Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) – ogromnej umowy handlowej w Azji Wschodniej, która łączy Chiny, 10 krajów ASEAN oraz Japonię i Koreę Południową, a także Australię i Nową Zelandię.

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka