Blog
Jest ryzyko, jest zabawa
Paweł Krawczyk
Paweł Krawczyk Specjalista od bezpieczeństwa.
11 obserwujących 209 notek 60393 odsłony
Paweł Krawczyk, 28 kwietnia 2009 r.

Brak przejrzystości stanowienia prawa UE

Większość prawa w Unii jest stanowiona przez niewybieralną Komisję Europejską, której działania na dodatek są mało transparentne - takie są wnioski z raportu unijnego rzecznika praw obywatelskich zaprezentowanego przez EUObserver.

Działania Komisji Europejskiej były przedmiotem ponad 65% skarg otrzymanych przez unijnego RPO, z czego 36% dotyczyło braku przejrzystości działań - na przykład utrudniania dostępu do dokumentów stanowiących informację publiczną (20% nadużycie władzy, 8% zaniedbania, 5% dyskryminacja).

Dla porównania, działań Parlamentu Europejskiego dotyczyło 10% skarg. EUobserver przypomina również o niedawnej instrukcji, w której KE zaleca swoim pracownikom by w wewnętrznej korespondencji nie wspominali o prywatnych obiadkach i drinkach z lobbystami (to naprawdę słodkie  - nie: "nie pili z lobbystami", tylko "nie wspominali o piciu"). Instrukcja zawiera również zalecenia w jaki sposób utrudniać dostęp do informacji publicznej przez możliwie wąskie interpretowanie zapytań we wnioskach.

Patrz także: Korupcyjna historia Komisji Europejskiej

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zarabiam na życie jako specjalista od bezpieczeństwa IT w międzynarodowej korporacji. Sporo jeżdżę po świecie zawodowo i turystycznie. Przez parę lat sprowadzałem z Płn Kaukazu konie kabardyńskie i brałem udział w długodystansowych rajdach konnych. Jestem żonaty, mieszkam w Krakowie. Co roku spędzam sporo czasu w Rosji i na Kaukazie. W latach 2005-2009 byłem członkiem zarządu Internet Society Poland. Jestem także redaktorem naczelnym serwisu SecurityStandard.pl, właścicielem serwisów IPSec.pl, CspBuilder.info, Kabardians.com, Echelon.pl. Mój profil w LinkedIn: Paweł Krawczyk

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor To o Jaroszewiczu i Gomułce to autentyki? Interesuję się historią centralnego...
  • @Prosty Nikt tego nie rozumie, ja też - właśnie dlatego pytałem NFZ i MZ. Z korespondencji...
  • @Sapiens No więc coś podobnego się szykuje:...

Tematy w dziale