Blog
Jest ryzyko, jest zabawa
Paweł Krawczyk
Paweł Krawczyk Specjalista od bezpieczeństwa.
11 obserwujących 209 notek 60393 odsłony
Paweł Krawczyk, 17 marca 2009 r.

Cukrowe kuleczki czyli racjonalno-naukowa Rada Europy

Generalnie rzecz biorąc polskie i europejskie prawo farmaceutyczne jest oparte na światopoglądzie racjonalno-naukowym. Polska ustawa nakłada na producentów leków wymóg dokumentowania skuteczności terapeutycznej jako warunek dopuszczenia do obrotu w kraju. Zezwolenie może być cofnięte, jeśli produkt nie wykazuje wystarczającej skuteczności.

Brzmi rozsądnie - lek musi nie tylko szkodzić, ale powinien także mieć udowodnioną skuteczność. W przeciwnym razie nie powinien być traktowany jako lek, tylko jako suplement diety i niech zjada go każdy kto ma ochotę, ale niech nie oczekuje od niego udowodnionego działania leczniczego.

Być może trudno jest znaleźć badania dowodzące skuteczności homeopatiii, które spełniają wymogi współczesnej farmacji, bo dla tych leków uczyniono w ustawie wyjątek:

Produkty lecznicze homeopatyczne, określone w ust. 1 i 4, nie wymagają dowodów skuteczności terapeutycznej. (art. 21, ust. 7)

Jak się zatem wydaje, na pudełku leku homeopatycznego można napisać cokolwiek i nie trzeba tego udowadniać, podczas gdy tabletki z suszonego czosnku muszą być zaopatrzone w komplet badań wykazujących ich skuteczność w badaniach klinicznych.

Niekonsekwencję tę zauważają  lekarzeoraz Naczelna Izba Lekarska. Ale polskie urzędy zasłaniają się prawem europejskim. Istotnie, motorem wspierającym uznawanie produktu o statusie placebo za leki wydaje się być Rada Europy, sprawująca pieczę nad Farmakopeą Europejską (EDQM). W ramach Rady wiele dyskusuje się nad jakością produkcji rozcieńczonej wody sprzedawanej jako lek, ale mało na temat ich skuteczności klinicznej.

Uprawniony wydaje się wniosek, że jest to wynik silnego lobby producentów pseudonaukowych lekówEuropejski rynek homeopatiito prawie 1 miliard euro rocznie i rośnie on wprost proporcjonalnie do deklarowanego przez Europę racjonalizmu i laicyzmu.

Trudno się więc dziwić, że poza Radą Europy w promowanie placebo angażuje się Parlament Europejski wspierając "Europejski Dzień Homeopatii" (proszę uważnie przeczytać przedstawione w tej reklamie argumenty i statystyki). W obronę leków homeopatycznych angażował się także wiceminister zdrowia, co zostało natychmiast wykorzystane przez firmy PR pracujące dla producentów leków. Producenci zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Farmacja Polska sięgnęli wreszcie po proces sądowy wobec krytyka skuteczności homeopatii prof. Andrzejai Gregosiewicza (zarzut oddalony w drugiej instancji).

Jak pisałem kiedyś przy okazji europejskiego jedzenia, przepisy europejskie sprawiają wrażenie stanowionych w dużym stopniu przez międzynarodowe koncerny za pośrednictwem sieci lobbystów skupionych w Brukseli. Nie należy mieć złudzeń czyje interesy gwarantuje stanowione w ten sposób prawo.

W najbliższym czasie inny wątek tej sprawy - Codex Alimentarius.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zarabiam na życie jako specjalista od bezpieczeństwa IT w międzynarodowej korporacji. Sporo jeżdżę po świecie zawodowo i turystycznie. Przez parę lat sprowadzałem z Płn Kaukazu konie kabardyńskie i brałem udział w długodystansowych rajdach konnych. Jestem żonaty, mieszkam w Krakowie. Co roku spędzam sporo czasu w Rosji i na Kaukazie. W latach 2005-2009 byłem członkiem zarządu Internet Society Poland. Jestem także redaktorem naczelnym serwisu SecurityStandard.pl, właścicielem serwisów IPSec.pl, CspBuilder.info, Kabardians.com, Echelon.pl. Mój profil w LinkedIn: Paweł Krawczyk

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor To o Jaroszewiczu i Gomułce to autentyki? Interesuję się historią centralnego...
  • @Prosty Nikt tego nie rozumie, ja też - właśnie dlatego pytałem NFZ i MZ. Z korespondencji...
  • @Sapiens No więc coś podobnego się szykuje:...

Tematy w dziale