Blog
Jest ryzyko, jest zabawa
Paweł Krawczyk
Paweł Krawczyk Specjalista od bezpieczeństwa.
11 obserwujących 209 notek 60761 odsłon
Paweł Krawczyk, 3 marca 2011 r.

Chaotyczni i przezroczyści

285 0 0 A A A

 Wczoraj w ramach Radiowej Akademii Naukowej leciał bardzo ciekawy wywiad z dr Anną Ochab-Marcinek z Instytutu Chemii fizycznej PAN. Opowiadała ona o probabilistycznym sterowaniu produkcją białek w komórkach.

To koncepcja ciężkostrawna dla inżynierii dwudziestowiecznej, przyzwyczajonej do myślenia w kategoriach deterministycznej maszyny Turinga. W podobny sposób myślimy też o większości procesów przemysłowych, gdzie można rozrysować ładny diagram - na wejściu surowiec X, potem mieszadło A, przenośnik B, podgrzewacz C, rura D, suszarka E a na wyjściu produkt B.

Proces probabilistyczny polega - o ile dobrze rozumiem - na tym, że po włączeniu jakiegoś sygnału na wejściu stan układu zmienia się w sposób niekoniecznie możliwy do opisania w sposób analityczny, ale możliwy do opisania statystycznego. Czyli włączenie sygnału X z dużym prawdopodobieństwem spowoduje, że układ zaczyna produkować Y.

Ale prawdopodobieństwo mówi, że raczej zaczyna, a nie że na pewno zacznie. W skali jednostki produkcyjnej to za mało, by uzyskać działanie zgodne z oczekiwaniami, ale w skali całego układu statystyka robi swoje i układ działa w sposób praktycznie deterministyczny.

Do projektowania systemów probabilistycznych dopiero się przyzwyczajamy (bramki bayesowskie) i chyba trochę się boimy systemu działającego na zasadzie "czarnej skrzynki", nawet jeśli robi to co trzeba. Wśród informatyków nadal pewną rezerwę budzi myśl, że obliczenia mogą dawać wynik, który jestprawie dokładny, bo jak to tak, na przykład w systemie finansowo-księgowym?

Cały artykuł: http://echelon.pl/content/jeste%C5%9Bmy-chaotyczni-i-przezroczy%C5%9Bci

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zarabiam na życie jako specjalista od bezpieczeństwa IT w międzynarodowej korporacji. Sporo jeżdżę po świecie zawodowo i turystycznie. Przez parę lat sprowadzałem z Płn Kaukazu konie kabardyńskie i brałem udział w długodystansowych rajdach konnych. Jestem żonaty, mieszkam w Krakowie. Co roku spędzam sporo czasu w Rosji i na Kaukazie. W latach 2005-2009 byłem członkiem zarządu Internet Society Poland. Jestem także redaktorem naczelnym serwisu SecurityStandard.pl, właścicielem serwisów IPSec.pl, CspBuilder.info, Kabardians.com, Echelon.pl. Mój profil w LinkedIn: Paweł Krawczyk

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor To o Jaroszewiczu i Gomułce to autentyki? Interesuję się historią centralnego...
  • @Prosty Nikt tego nie rozumie, ja też - właśnie dlatego pytałem NFZ i MZ. Z korespondencji...
  • @Sapiens No więc coś podobnego się szykuje:...

Tematy w dziale Technologie