11 obserwujących
209 notek
63k odsłony
291 odsłon

Chaotyczni i przezroczyści

Wykop Skomentuj

 Wczoraj w ramach Radiowej Akademii Naukowej leciał bardzo ciekawy wywiad z dr Anną Ochab-Marcinek z Instytutu Chemii fizycznej PAN. Opowiadała ona o probabilistycznym sterowaniu produkcją białek w komórkach.

To koncepcja ciężkostrawna dla inżynierii dwudziestowiecznej, przyzwyczajonej do myślenia w kategoriach deterministycznej maszyny Turinga. W podobny sposób myślimy też o większości procesów przemysłowych, gdzie można rozrysować ładny diagram - na wejściu surowiec X, potem mieszadło A, przenośnik B, podgrzewacz C, rura D, suszarka E a na wyjściu produkt B.

Proces probabilistyczny polega - o ile dobrze rozumiem - na tym, że po włączeniu jakiegoś sygnału na wejściu stan układu zmienia się w sposób niekoniecznie możliwy do opisania w sposób analityczny, ale możliwy do opisania statystycznego. Czyli włączenie sygnału X z dużym prawdopodobieństwem spowoduje, że układ zaczyna produkować Y.

Ale prawdopodobieństwo mówi, że raczej zaczyna, a nie że na pewno zacznie. W skali jednostki produkcyjnej to za mało, by uzyskać działanie zgodne z oczekiwaniami, ale w skali całego układu statystyka robi swoje i układ działa w sposób praktycznie deterministyczny.

Do projektowania systemów probabilistycznych dopiero się przyzwyczajamy (bramki bayesowskie) i chyba trochę się boimy systemu działającego na zasadzie "czarnej skrzynki", nawet jeśli robi to co trzeba. Wśród informatyków nadal pewną rezerwę budzi myśl, że obliczenia mogą dawać wynik, który jestprawie dokładny, bo jak to tak, na przykład w systemie finansowo-księgowym?

Cały artykuł: http://echelon.pl/content/jeste%C5%9Bmy-chaotyczni-i-przezroczy%C5%9Bci

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie