krs
4 obserwujących
10 notek
2259 odsłon
  301   3

Polexit - manipulacje sondażami. W odpowiedzi blogerowi "Staremu"

Źródło:https://www.medonet.pl/zdrowie,sok-z-buraka---wlasciwosci--przeciwwskazania--przepisy-na-sok-z-buraka,artykul,1729685.html
Źródło:https://www.medonet.pl/zdrowie,sok-z-buraka---wlasciwosci--przeciwwskazania--przepisy-na-sok-z-buraka,artykul,1729685.html

Ponieważ tekst jest w pewnym sensie odpowiedzią merytoryczną na tekst blogera "Starego", a nie ma możliwości odniesienia się do treści, które ów bloger wypisuje, z uwagi na permanentne blokowanie komentujących, którzy mają odmienne zdanie, w pierwszej kolejności apeluję do redakcji Salon24, o umieszczenie mojej odpowiedzi, w dokładnie tym samym miejscu portalu, w którym umieszczane są zawsze teksty blogera "Starego", czyli na SG.

Uważam, że postępowanie blogera "Starego" jest nadużyciem zasad tego portalu, zaś uniemożliwienie przez redakcję Salon24 odpowiedzi, na takich samych zasadach publikacji, czyli na stronie głównej, jest po prostu nieuczciwe, bo nie daje możliwości równego dostępu czytelników do merytorycznej i zasadnej polemiki.

Przechodząc do rzeczy. Bloger Stary opublikował tekst , w którym do swojej narracji posługuje się następującym stwierdzeniem :

" Tylko 5% badanych jest za polexitem, 8% pozostaje niezdecydowanych. Reszta badanych, 87% nie zamierza opuszczać Unii. Tak wedle sondażu dla Oko.press wygląda usposobienie Polaków. W tej sytuacji stwierdzenie, że UE to mniemana wspólnota, z której nic nie wynika, zaczyna być symbolem wyobcowania tej władzy."

źródło : https://www.salon24.pl/u/stary/1173022,polexit-nie-przejdzie-pis-dazy-do-izolacji

Wyniki tego sondażu są wygodne dla prowadzenia dalszej części wywodu, jednoznacznie negatywnego wobec obecnej władzy, ale czy są prawdziwe ?

Otóż nie do końca, a różnica jest nie tylko zauważalna, ale również znacząco wysoka w porównaniu do innych badań, które stawiają Polakom to samo pytanie.

I tak w sondażu RW Research dla Rzeczpospolitej w którym pada pytanie : "Czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna opuścić Unię Europejską?" odpowiedzi pozytywnej udzieliło 17 % badanych. To więcej niż w sondażu Oko.press respondentów będących za Polexitem i niezdecydowanych, razem wziętych.

Sondaż przeprowadzono pod koniec lipca 2021, a więc jeszcze przed wyrokiem TK. Metodologia badania została przedstawiona opisowo i jest dostępna tutaj https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8219080,polexit-unia-europejska-sondaz.html

Drugie badanie, na zlecenie Rz. przeprowadzono później, w połowie września br. i wynik był zbliżony do wcześniejszego badania. 16,2 % uczestników było za wyjściem Polski z UE.

Należy jednoznacznie stwierdzić, że posługiwanie się danymi z tylko jednego "wygodnego" źródła jest nie tylko przejawem elementarnego braku obiektywizmu, ale też stawia autora, który na takim źródle buduje narrację swojego tekstu, w gronie propagandystów świadomie przekłamujących rzeczywistość.

Panie "Stary", zanim zacznie Pan używać mniej subtelnych metod wprowadzania czytelników w błąd, radzę się zastanowić, czy warto iść w kierunku narracji i formie bliższej "Sokowi z buraka". 

Ponawiam apel do redakcji Salon24, aby tę merytoryczną odpowiedź opublikowała w taki sam sposób, jak tekst do którego ta odpowiedź się odnosi. Nalegam, ze względu na uczciwość wobec czytelników tego portalu. 

Uważam, że miejsce to nie powinno być areną wojny partyjnych klanów, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Pora na to, aby Szanowna Redakcja zrozumiała, że nie może i nie powinna przyłączać się do nieuczciwych praktyk wobec użytkowników i czytelników. A tym, w istocie, można nazwać właśnie takie postępowanie, w którym jedni są promowani, a inni nie tylko nie mogą odpowiedzieć na ewidentne czasami kłamstwa lub manipulacje, pod tekstami piszących je autorów, zaś ich własne teksty znikają po kilku godzinach w czeluści serwera.

Kwestia blogera "Starego" i promowania jego tekstów, oraz blokowania niewygodnych komentujących (którzy w żaden sposób nie naruszają zasad portalu) przez autora jest znana od bardzo dawna. Mam nadzieję, że Redakcja S24 podejmie odpowiednie działania, aby to w końcu zmienić.

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka