Blog
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki Bezpartyjny socjalista.
2 obserwujących 58 notek 49454 odsłony
Krystian Wierzbicki, 16 lutego 2017 r.

Planktonowe tło francuskich wyborów

360 1 0 A A A

W peletonie francuskiego wyścigu prezydenckiego zrobił się tłok. Wciąż nie wiadomo, kto wejdzie do drugiej tury. Ale startuje tez paru kandydatów, o których wiadomo, że szans pozbawieni są zupełnie.

Pięciorgu z pretendentów sondaże dają powyżej 10% poparcia: Marnine Le Pen, Emmanuelowi Macronowi, Francoisowi Fillonowi, Benoitowi Hamonowi i Jean-Lucowi Melenchonowi. Dalej pozostaje wyłącznie plankton, którego potencjalne wyniki łatwiej mierzyć w promilach niż procentach.

Suma wszystkich trockistów

Rozdrobnieniu głównego nurtu lewicy towarzyszą tradycyjne reprezentacje trockistowskich kanap. W tych wyborach, tak samo jak w poprzednich, próbują swych sił Nathalie Arthaud i Philippe Poutou.

Pierwsza z wymienionych należy do Walki Robotniczej – ortodoksyjnej i sekciarskiej grupy, wykluczającej koalicje z jakimikolwiek środowiskami niepodzielającymi dogmatów Związku Komunistów-Internacjonalistów (tendencji międzynarodowej, której Walka Robotnicza stanowi główny trzon). Do ugrupowania niełatwo się nawet zapisać, w organizacji obowiązują bowiem ostre wymogi rekrutacyjne i staroświecki kodeks postępowania.

Z kolei Nowa Partia Antykapitalistyczna, wystawiająca Philippe’a Poutou, stawia na bardziej otwarte podejście i wewnętrzną demokrację. Założona ponad dekadę temu formacja rokowała z początku całkiem nienajgorzej, w sporej mierze dzięki osobistej charyzmie lidera, Oliviera Besancenota. Od tamtego czasu NPA wykazuje tendencję wyraźnie schyłkową. Radykalnie lewicowych wyborców, skuteczniej udało się przyciągnąć wspieranemu przez poststalinistów Melenchonowi.

I to właśnie Melechona, jako jedynego mainstreamowych kandydatów, powinna martwić trockistowska drobnica. Choć Arthaud i Poutou osiągają łącznie nie więcej niż 2% poparcia, tyle akurat może zadecydować o utracie prowadzenia nad Melenchonem przez socjaldemokratę Hamona (stosunek głosów między tymi dwoma rywalami, mimo czystko symbolicznego znaczenia przewagi, na długo określi kolejność dziobania po lewej stronie sceny politycznej).

Ponownie potwierdza się prawda zawarta w starym dowcipie:

– Co to jest jeden trockista? – Ruch robotniczy.

– Co to jest dwóch trockistów? – Tendencja międzynarodowa.

– Co to jest trzech trockistów? – Rozłam!

Lądowanie na Marsie

Wśród przyczyn powodzenia Le Pen często wskazuje się na umiejętne przeplatanie narracji skrajnie prawicowej z wątkami bliższymi lewicowy. Ta typowa dla populizmu hybrydowość blaknie jednak na tle niejakiego Jacquesa Cheminade’a.

Jacques Cheminade został wystawiony przez nadsekwańską odnogę międzynarodowego ruchu skupionego wokół Lyndona LaRouche'a i jego idei. Larouchyści postulują m.in. kolonizację Marsa (w zastępstwie dbania o środowisko naturalne Ziemi). A inne ich hasła wykazują nie mniejszy poziom egzotyki.

Most lądowy między Europą i Azją, zmiana strojenia w muzyce klasycznej z 432 Hz na 440 Hz… Niezorientowanym zdarza się traktować larochystów jako partię-żart (coś w rodzaju Polskiej Partii Przyjaciół Piwa lub Anarchistycznej Partii Pogo). Ale nie, wszystko to absolutnie serio.

Pod niektórymi względami ruch LaRouche'a przypomina raczej kult religijny pokroju scjentologów niż typową organizację polityczną. Aczkolwiek w Stanach Zjednoczonych, gdzie się narodził, odnosił niegdyś  lokalne, ograniczone sukcesy. Z dzisiejszej perspektywy niektóre budzą grozę, np. poddanie pod głosowanie izolacji chorych na AIDS w stanie Kalifornia.

We francuskich wyborach prezydenckich larouchyści nie mają co liczyć na wiele. W 2012 roku Jacques Cheminade uzyskał 0,25% głosów, a jego średnia średnia poparcia w aktualnych badaniach opinii publicznej wynosi 0%.

***

Planktonowi kandydaci nie odegrają znaczącej roli - w przeciwnym wypadku nie podpadaliby pod kategorię planktonu. Natomiast z pewnością dodadzą kolorytu do i tak barwnej kampanii.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dawniej pisywałem m.in. na Forum Młodej Lewicy (mlodalewica.pl).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Socjaldemokracja dziś Jeśli chodzi o kontruktywne przesłanie, to przede wszystkim nie widzę...
  • Stereotypy Lewica24 nie jest raczej aż tak wpływowa, aby zmieniać linię polityczną SLD w...

Tematy w dziale Polityka