Blog
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki Bezpartyjny socjalista
3 obserwujących 74 notki 69936 odsłon
Krystian Wierzbicki, 25 sierpnia 2018 r.

Kto jest kim na lewicy (tabela)

3738 94 0 A A A

Nieustanne rozłamy i zjednoczenia na lewicy potrafią wprowadzić w niemałą konfuzję. Oprócz SLD, które pomimo nieobecności w Sejmie jako jedyne wciąż można zaliczyć do partii głównego nurtu, po lewej stronie sceny politycznej funkcjonuje wiele mniejszych podmiotów. Spróbujmy uporządkować, także w formie tabeli, kto jest kim na lewicy i jakie różnice dzielą poszczególne organizacje.

Niniejszy tekst, rzecz jasna, nie ma na celu naukowej systematyzacji, na co wskazuje już samo użycie publicystycznych określeń typu antypisizm albo symetryzm. Również przyjęte kryteria podziału mają luźny charakter – bez przyjęcia odgórnych definicji, ale zrozumiały dzięki dalszym opisom każdej z partii i stowarzyszeń.

Tabela uwzględnia szeroko pojętą lewicę (z uwzględnieniem skrajnej lewicy, za to bez socjalliberalnego centrum pokroju Partii Demokratycznej bądź Liberalno-Społecznych). Pominiętych jest dwadzieścia małych partii i zrzeszeń, które zdecydowały się na start z list SLD (choć reprezentują bardzo różnorodne spektrum programowe, ogranicza to ich odrębność).

Pewne wątpliwości może budzić wyróżnienie w tabeli polityki wschodniej jako jednej z najważniejszych kwestii. Uzasadnia je jednak szczególny wpływ wojny domowej na Ukrainie (zwłaszcza tuż przed i w trakcie wyborczego roku 2015) na kształtowanie się nowej, istotnej linii podziału w polskiej – i nie tylko polskiej - polityce (w dodatku nierzadko idącej w poprzek wcześniejszych rozdźwięków ideologicznych).


NAZWA PARTII/ORGANIZACJI Sojusz Lewicy Demokratycznej Partia Razem Partia Zieloni Inicjatywa Polska Ruch Sprawiedliwości Społecznej Partia Zmiana Pracownicza Demokracja Alternatywa Socjalistyczna Komunistyczna Partia Polski
Szanse na wejście do Sejmu 
(przy samodzielnym starcie) 
Duże Umiarkowane Małe Małe Małe Małe Małe Małe Małe
Otwartość na współpracę 
z innymi podmiotami 
Duża Mała Duża Duża Umiarkowana Mała Mała Mała Mała
Doktryna polityczna 
(ideologia) 
Socjaldemokracja Socjaldemokracja, demokratyczny socjalizm Zielona polityka, ekologizm Socjaldemokracja Demokratyczny socjalizm Demokratyczny socjalizm Komunizm (trockizm) Komunizm (trockizm) Komunizm
Stosunek do PiS Antypisizm Symetryzm Antypisizm Antypisizm Symetryzm Symetryzm Symetryzm Symetryzm Symetryzm
Stosunek do PRL Pozytywny Negatywny Negatywny Ambiwalentny Negatywny Pozytywny Negatywny Negatywny Pozytywny
Orientacja w polityce wschodniej Ambiwalentna Proukraińska Proukraińska Proukraińska Ambiwalentna Prororosyjska Ambiwalentna Ambiwalentna Prororosyjska


Sojusz Lewicy Demokratycznej

Nadal największa siła na lewicy. Posiada reprezentację w Parlamencie Europejskim oraz licznych radnych w samorządach (w tym ponad dwudziestu wojewódzkich). Pierwszy raz w historii znalazła się poza Sejmem wskutek nieprzekroczenia ośmioprocentowego (wyższego niż dla partii) progu przez koalicję Zjednoczonej Lewicy w 2015 roku.

Obecnie Sojusz nieźle radzi sobie w sondażach, w większości wskazujących na szanse powrotu do Sejmu. Wśród przyczyn odbicia się od dna najczęściej wskazuje się skuteczne odwołanie do twardego elektoratu postkomunistycznego oraz mundurówki (pokrzywdzonej obcięciem emerytur przez rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach rzekomej dezubekizacji).

Wśród sympatyków i członków dominują więc starsze grupy wiekowe. Jednocześnie SLD wykonuje pojednawcze gesty w kierunku młodej lewicy, np. samokrytycznie odnosząc się do swych poczynań w przeszłości (vide: wywiad rzeczniczki partii dla Krytyki Politycznej) lub oferując Partii Razem połowę pierwszych miejsc na listach (co deklarował, popadając niewątpliwie w retoryczną przesadę, przewodniczący Sojuszu w rozmowie z tym samym medium).

Włodzimierz Czarzasty podkreśla konieczność postawienia czołowych polityków PiS przed Trybunałem Stanu. Tym samym SLD oddala zarzuty o symetryzm, doganiając lub wręcz przelicytowując w antypisowskiej narracji PO i Nowoczesną.

Zaliczenie SLD do partii otwartych na współpracę może wydawać się dziwne w kontekście faktu, że w obecnym kierownictwie prym wiodą tzw. patrioci Sojuszu, czyli działacze kładący nacisk na zachowanie własnego szyldu oraz surowo oceniający epizod Zjednoczonej Lewicy. Jednak o ile SLD trzyma się kurczowo swej rozpoznawalnej marki, tak też chętnie oferuje miejsca na listach mniejszym partnerom, w tym m.in. Unii Pracy i Polskiej Partii Socjalistycznej. Do wyborów samorządowych idą w ramach komitetu SLD-Lewica Razem tak różne kanapowe partyjki jak z jednej strony Inicjatywa Feministyczna (dawniej szukająca szczęścia u boku Nowoczesnej), a z drugiej Partia Chłopska (założona przez byłych polityków Samoobrony).

Partia Razem

Najpoważniejszy rywal SLD. W kierownictwie ugrupowania ton wciąż nadaje tzw. zakon Młodych Socjalistów. Oznacza to zerowe szanse porozumienia z Sojuszem, wobec których grupa ta żywi uprzedzenia nie tylko ideowe, ale też osobiste i pokoleniowe (nieistniejąca już organizacja Młodych Socjalistów wyłamała się w 2005 roku z Federacji Młodych Unii Pracy – w proteście przeciw trzeciodrogowej polityce rządu Leszka Millera).

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dawniej pisywałem m.in. na Forum Młodej Lewicy (mlodalewica.pl).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "(...) czy lewica będzie powoli godzić się z hegemonią PiSu i godzić się na przykład na...
  • @deda PPS podpisała porozumienie wyborcze z SLD, jest więc zgodnie z przyjętym w tekście...
  • Dziękuję za tę glossę. Z niektórymi tezami (np. o "konserwatywnej opiekuńczości")...

Tematy w dziale Polityka