Blog
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki
Krystian Wierzbicki Bezpartyjny socjalista
3 obserwujących 74 notki 69936 odsłon
Krystian Wierzbicki, 7 listopada 2018 r.

Problemy Kukiz'15 to również problemy PiS

933 15 0 A A A

Formuła działania Kukiz'15 od początku przypominała Ruch Palikota z poprzedniej kadencji - pospolite ruszenie bez spójnej ideologii, skupione głównie wokół charyzmatycznego lidera, który umieszcza w nazwie formacji własne nazwisko. Podobnie jak w przypadku palikotowców, prędzej czy później całość musiała zacząć się sypać. W odróżnieniu od tamtej historii jest to jednak bardzo nie na rękę aktualnie rządzącej partii.

Wulgarne wpisy na Twitterze pod adresem swych dotychczasowych współpracowników, dystansowanie się od własnego kandydata na prezydenta Warszawy… Janusz Palikot bywał ekscentryczny, ale nigdy nie zabrnął w podminowywanie własnego ruchu politycznego aż tak daleko jak Paweł Kukiz. Nawet jego nieustanne wolty od liberalizmu do lewicy i z powrotem wydawały się przejawem wyrachowania, a nie ignorancji – jak w przypadku wywodów byłego muzyka Piersi na temat systemów wyborczych.

Wyciąganiem posłów z Ruchu Palikota (i późniejszego Twojego Ruchu) pożywiały się różne konkurencyjne kluby, przede wszystkim PSL i SLD. Teraz schemat się powtarza, jednak rządzącemu PiS nie zależy na całkowitym dobiciu Kukiz'15. Owszem, przy tak niewielkiej samodzielnej większości dodatkowe szable w postaci Wolnych i Solidarnych Kornela Morawieckiego przydawały się początkowo w głosowaniach. Ale gra toczy się już o inną stawkę.

Wybory samorządowe pokazały, że na zdobycie samodzielnej większości po raz drugi PiS nie ma co liczyć. Tymczasem zdolności koalicyjne obozu „dobrej zmiany” przedstawiają się jako wyjątkowo ograniczone. Sprawy nie załatwia stosowanie korupcji politycznej wobec PSL, potrzeba partii-przystawki z prawdziwego zdarzenia – jak swego czasu Samoobrona i LPR. Na razie jedyne takowe ugrupowaniem z szansą na przekroczenie progu wyborczego stanowi potencjalnie Kukiz'15.

Tyle że szanse na ponowne zdobycie 5% przez kukizowców maleją. Tym bardziej, im więcej wewnętrznych konfliktów i rozłamów. Dlatego PiS nie opłaca się dłużej podbierać sejmowego planktonu spośród odchodzących członków Kukiz'15, a raczej kibicować przedłużeniu jego autonomicznego istnienia na scenie politycznej. W przeciwnym wypadku PiS może wygrać wybory, ale utracić władzę na rzecz opozycji.

Przy okazji każdej kampanii wyborczej mówi się o narastającej polaryzacji i perspektywie systemu dwupartyjnego (lub dwublokowego). Mimo to do Sejmu zawsze trafiają reprezentanci minimum czterech ugrupowań. Obecnie na granicy progu balansują oprócz Kukiz'15 również SLD i PSL. Czarny scenariusz dla PiS to taki, gdy z parlamentu wypadają kukizowcy, a minimalnie powyżej progu prześlizgują się ludowcy i lewica. Wówczas arytmetyka sejmowa przesądza o zepchnięciu Zjednoczonej Prawicy do narożnika.

A więc nawet jeśli PiS może liczyć na przychylnych sobie polityków pozostałych jeszcze w Kukiz'15, nie opłaca się sugerować im zmiany barw partyjnych. Więcej pożytku PiS odnosi bowiem z „utajonych agentów”, którzy swoje w pełni propisowskie oblicze ujawniliby po kolejnych wyborach. Ponadto całkowity rozpad Kukiz'15 oznaczałby nieskoordynowane odejścia części parlamentarzystów do ugrupowań bardziej odległych, a nawet wrogich (vide: niedawny transfer Jakuba Kuleszy do Wolności, której przewodniczący, Janusz Korwin-Mikke, nawoływał w okresie sporu o wyroki Trybunału Konstytucyjnego do przejęcia władzy przez wojsko).

Paweł Kukiz zamierzał niszczyć „partiokrację” i „postkomunę”, na razie niszczy jedynie niezależność własnego zaplecza i podaje je na tacy Jarosławowi Kaczyńskiemu. Okazał się modelowym przykładem politycznego amatora, którego nieudolność służy w ostatecznej instancji wyłącznie większym i silniejszym.

Jedynym zmartwieniem PiS jest teraz to, aby Paweł Kukiz nie rozwalił swego ruchu do końca zbyt wcześnie. Bo jeszcze może być przydatny.

Opublikowano: 07.11.2018 09:18. Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:43.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dawniej pisywałem m.in. na Forum Młodej Lewicy (mlodalewica.pl).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "(...) czy lewica będzie powoli godzić się z hegemonią PiSu i godzić się na przykład na...
  • @deda PPS podpisała porozumienie wyborcze z SLD, jest więc zgodnie z przyjętym w tekście...
  • Dziękuję za tę glossę. Z niektórymi tezami (np. o "konserwatywnej opiekuńczości")...

Tematy w dziale Polityka