Blog
Krzyk milczenia
drogdon
drogdon www.fundacjazmienmyswiat.tarnow.pl
0 obserwujących 8 notek 13386 odsłon
drogdon, 15 lutego 2014 r.

Kto w Tarnowie patrzy wilkiem

     Artykuł jest komentarzem do artykułu jaki ukazał się w Gazecie Krakowskiej w dniu 6 Lutego 2014. Artykuł jest o mnie (link do artykułu na miasto i ludzie ten sam artykuł tutaj ukazał się pod innym tytułem :.http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/tarnow-broncy-zwierzat-tocza-miedzy-soba-wojne-podjazdowa,2154195,t,id.html).  Artykuł jest wymierzony we mnie oraz w fundację, którą zarządzam pełniąc funkcję społecznie, od początku jej istnienia. To co robię jest moją pasją, bardzo wiele poświęciłem aby fundacja uzyskała pozycję jaką dzisiaj zajmuję. Nie wszystkim się ta pozycja  podoba.   Zamierzam wykazać  nie tylko że artykuł jest typowym materiałem z przyjętą z góry  tezą, że zachowanie przez dziennikarzy staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, sprawdzenie zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości  jest często czystą fikcją (szczególnie w małych środowiskach i miastach) i wreszcie co z tego wynikaże materiał zawiera bardzo poważne uchybienia i nie powinien w takiej formie zostać dopuszczony do druku. A jednak został, dlaczego? Z powodu artykułu  pewnie stracę  przyjaciół, ucierpi moje życie prywatne, wielu będzie patrzeć na mnie podejrzliwie.   Ale taka jest często cena za pracę (najczęściej społeczną) w organizacjach poza-rządowych.

    Sprostowanie jeżeli o ile się ukaże, będzie skrótowe, nie może zawierać opinani ani wygłaszania poglądów a ponieważ te są niezbędne dla oceny materiału, stąd ten artykuł.

    Dzień przed publikacją autorka artykułu Julita Majewska przeprowadziła ze mną jako prezesem Fundacji Zmieńmy Świat wywiad.  Zadawała wiele pytań jednak większości nie potrafiła odnieść do konkretnych zdarzeń i sytuacji.   Wyjaśniałem że mogę się ustosunkować do spraw ale proszę o odwołanie do  konkretnych zdarzeń, dokumentów lub o wskazanie okoliczności uprawdopodabniających stawiane tezy i zarzuty.Pani Julita Majewska odwoływała się jednak wyłącznie do osób „anonimowych” i do zdarzeń o których ktoś podobno gdzieś mówił, coś powiedział ale bez określenia daty ani miejsca. Takie podejście to oczywiście ewidentny przykład łamania przez p.Majewską art. 6 ust. 1 („Prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk.”) oraz art. 12. Ust.1 pkt. 1 Prawa Prasowego („1. Dziennikarz jest obowiązany: 1) zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło).

    Jednak dziennikarkanie  potrafiła wskazać konkretnych zdarzeń ani sytuacji które według niej „jak słyszała od osób anonimowych” miały miejsce. Ponieważ miałem wiedzę iż Pani Julita Majewska umieszczała już wywiady bez autoryzacji, działając na podstawie z art. 14 Prawa Prasowego poprosiłem drogą elektroniczna o przesłanie części tekstu czyli zapisu moich wypowiedzi do autoryzacji i wyjaśniłem, że prosi także o to nasz prawnik, który rutynowo sprawdza takie teksty celem uniknięcia niedomówień albo nieprecyzyjnych określeń.  Dziennikarka jednak nie tylko że odmówiła mi autoryzacji moich wypowiedzi to jeszcze napisała że w takim razie w ogóle nie zamierza mnie cytować!!!! To nie wszystko, na końcu artykułu napisała nieprawdę pisząc że zażądałem przesłania do autoryzacji całego artykułu. 

    Obowiązkiem dziennikarza było dostarczenie przedstawicielowi fundacji FRAGMENTU artykułu zawierającego jego wypowiedzi celem autoryzacji.  Dziennikarka odmówiła mi tego  w mailu z dnia 5 Lutego 2014 godzina odebrania: 16:25. Zamieszczony akapit dot. moich wypowiedzi to świadome działanie dziennikarki mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby i działalności prowadzonej przez fundację. Co zresztą widać po nagłówkach materiału „Kocha koty, patrzy wilkiem”, „Szef fundacji „Zmieńmy Świat” Krzysztof Giemza posądzany jest o używanie w walce donosów”, taki tytuł stawia osobę prezesa fundacji już na początku w złym świetle nadając artykułowi już na początku określone brzmienie i wydźwięk i taki jak się wydaje był cel i zamiar dziennikarki. Pisze „Krzysztof Giemza jest posądzany o używanie w walce donosów” jednak nie przedstawia na to żadnych dowodów, ani jednego zdarzenia ani  pisma.

    Postawiona na początku przez dziennikarkę teza ze organizacje pro-zwierzęce ostro ze sobą konkurują, nie jest zgodna z prawdą. W artykule nie znajdujemy niczego, żadnego wskazania, żadnych konkretnych udokumentowanych faktów  co by tą tezę udowadniało ani do takowych przedstawionych odnośników czy dokumentów.  Można mówić o różnicy poglądów, uprzedzeniach, innych celach albo sposobach ich realizacji ale nie o ostrej konkurencji.  

    Absurdalna jest teza dziennikarki jakoby jak pisze „szef organizacji Zmieńmy Świat chciał zmonopolizować  tarnowski rynek (pomocy dla zwierząt) i doprowadzić do upadku całą resztę”.  Abstrahuję w tym miejscu od faktu spotkania w ubiegłym roku w siedzibie fundacji „Zmieńmy Świat” z przedstawicielami Otoz Animals w celu wypracowania wspólnych działań mających na celu poprawę skuteczności działania organizacji pozarządowych o czym dokładnie dziennikarce opowiedziałem . Powiedziałem też o naszej  propozycji programu zapobiegania bezdomności przedstawionej przez Fundację a odrzuconej przez UM Tarnowa, która zawierała punkt dotyczący stworzenia organu przy prezydencie Miasta Tarnowa w skład którego wchodzić mieliby przedstawiciele wszystkich organizacji pozarządowych itd. Te istotne informacje dziennikarka całkowicie pominęła. 

Opublikowano: 15.02.2014 21:19.
Autor: drogdon
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie zgadzam się z dominującym światopoglądem społeczeństw technokratyczno-przemysłowych, który przyznaje ludziom status jednostek wyobcowanych i zasadniczo odmiennych od pozostałej Natury, stojących wyżej i władających pozostałą częścią stworzenia. Celem naszej fundacji jest nastawione pozytywnie do świata zwierząt i przyrody, pozbawione obsesji dominacji społeczeństwo. Nasza strona: www.fundacjazmienmyswiat.tarnow.pl

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Ubój rytualny w faktach TVN 21.06.2012 Link: http://fakty.tvn24.pl/rytual-cierpienia,260007.html
  • @drogdon Przy okazji Panie Jerzy napisał Pan fantastyczny artykuł,zdecydowanie najpełnieszy...
  • @Jerzy Szygiel Już poprawiam

Tematy w dziale