11 obserwujących
2183 notki
302k odsłony
126 odsłon

Horrendalne podwyżki opłat śmieciowych - kto zawinił?

Wykop Skomentuj6

Z mediów:

W całym kraju ludzie odczują podwyżki opłat za wywóz śmieci. W niektórych gminach wzrost jest o 100 procent, w innych nawet 300.

Podwyżki planują lub już wprowadziły także miasta rządzone PiS. Ani Warszawa, ani metropolie pod władzą opozycji nie są tu wyjątkiem, jak pewnie niektórzy chcieliby wmówić. Od kwietnia wzrost opłat o niemal 100 proc. odczuwają m.in. mieszkańcy podwarszawskiego Otwocka, którym zarządza prezydent z PiS. W Zamościu, gdzie prezydent ma poparcie PiS, podwyżka była o 100 proc. W Chełmie, który w 2018 okazał się wielkim sukcesem PiS, cena wzrosła z 11 do 20 zł. "Trudno znaleźć miasta w Polsce, w których nie zaplanowano na przyszły rok podwyżek opłat za śmieci" – podsumowuje "Puls Biznesu".

W PiS krzyczą, że to wina samorządów.
Powszechne jest jednak przekonanie, że opłaty za śmieci rosną z powodu polityki PiS.

Przede wszystkim jest to  efekt nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą PiS wprowadził w lipcu 2019 roku. Do tego dołożyło się kilka nowych aktów prawnych, m.in. rozporządzenie o kolorowych pojemnikach, zmiana ustawy o odpadach z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorców, jak monitoring wizyjny, zabezpieczenie finansowe roszczeń, regulacja stanów prawnych gruntów, na których prowadzona jest działalność, czy skrócone magazynowanie z 3 lat do 1 roku. Jest sporo nowych przepisów powiększających koszty. Do tego doszedł wzrost cen usług firm wywożących śmieci, wzrost kosztów paliwa i cen energii elektrycznej, a także wzrost pensji minimalnej dla pracowników.

Kasta nietykalnych nie poczuwa się do odpowiedzialności za swoje czyny.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale