Blog
Krótko mówiąc
Kuba Rozpruwacz
Kuba Rozpruwacz Patrzę, słucham, myślę
3 obserwujących 642 notki 82096 odsłon
Kuba Rozpruwacz, 18 czerwca 2017 r.

Komisarzem w Samorząd

49 2 0 A A A

Platforma będzie apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie znowelizowanej ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - zapowiedział w sobotę podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący partii Borys Budka.
- Ostatnia nowelizacja ustawy o RIO to próba uzależnienia od komisarzy partyjnych wójtów, burmistrzów, prezydentów, zarządów powiatów, czy zarządów województw – mówił Budka.
- Proponuje się, by skład regionalnych izb obrachunkowych zależał wyłącznie od prezesa Rady Ministrów oraz by mogły one wprowadzać z klauzulą natychmiastowej wykonalności komisarzy wszędzie tam, gdzie uznają, że dane wydatki nie były celowe. Celowość to kryterium wyjątkowo ocenne. Celowość to ingerencja w samodzielność samorządu terytorialnego – podkreślił Budka w Krośnie.
Wprowadzone w noweli ustawy zmiany w funkcjonowaniu RIO mają "służyć tylko i wyłącznie temu by uzależnić działanie samorządu terytorialnego od woli władz w Warszawie". W jego ocenie, w konsekwencji nowelizacji można będzie w "samorządach niepokornych próbować dokonywać rozwiązań siłowych, to znaczy pod pretekstem kontroli finansowej wprowadzać partyjnych komisarzy".
- Co więcej komisarzy, którzy będą mogli wchodzić tam w dniu wydania takiej decyzji, bez względu na to, czy samorząd odwoła się do sądu, czy też nie. Bardzo niebezpieczny precedens, sprzeczny z polską konstytucją, ale również sprzeczny z zasadami funkcjonowania samorządu terytorialnego w Unii Europejskiej – zaznaczył wiceprzewodniczący PO.

Było jasne, że wcześniej czy później PiS spacyfikuje Samorząd.

Opublikowano: 18.06.2017 10:15. Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 10:16.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Komentatorów o mentalności Homo PiSowieticus zachęcam do przeniesienia się na blogi proreżimowych blogerów. Można je łatwo znaleźć na czele SG. Bluzgi trolli o horyzontach myślowych niewolników, pracujących dla Nowogrodzkiej lub Kremla i tak zostaną wykasowane.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Napisała pani: "absurdem jest oczekiwanie/żądanie opozycji od członków rządu...
  • Kraje UE też podlegają procesom "populizacji"
  • Zapisz się chłopie do PiSu. Tam twoje miejsce.

Tematy w dziale Polityka