11 obserwujących
2138 notek
294k odsłony
174 odsłony

Jakimi kartami dysponują nauczyciele...

Wykop Skomentuj22

Sławomir Sierakowski:

Nauczycieli jest 702,293. To jest zdecydowanie największa zorganizowana grupa zawodowa w Polsce (wg danych GUS z 2015 to 37,1 proc. zatrudnionych w sektorze publicznym). Równomiernie rozmieszczona po Polsce, bo szkoły i uczniowie są wszędzie.

Jest to grupa, w odróżnieniu od innych, bardzo dobrze skomunikowana ze sobą i z otoczeniem społecznym. Ma najwyższy kapitał kulturowy i społeczny ze wszystkich grup zawodowych. Innymi słowy: to ludzie najbardziej świadomi, wykształceni, aktywni, mobilni, a także bardzo usieciowieni, jeśli chodzi o kontakty, których szkoła jest naturalnym hubem. W lokalnych społecznościach nauczyciele to często „gwiazdy socjometryczne”, na których orientują się inni. To są liderzy opinii, znający więcej osób niż inni obywatele. To więc grupa bardzo niebezpieczna. Dodajcie do tego bliższe lub dalsze rodziny i przyjaciół.

Nauczyciele nie spalą opon, nie zablokują autostrady i doraźnie przegrają to, co górnicy by wygrali, ale przy urnie mogą być silniejsi niż jakakolwiek inna grupa społeczna z wyjątkiem rolników. Naprawdę ta grupa zawodowa była do zlekceważenia? Warta upokorzenia ustawą maturalną? Warta obrażania? Na wybory na pewno pójdą...

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo