Blog
Dziennik poufny mało publiczny
L2Liberski
L2Liberski ironiczny, wybitny wyjątek
1 obserwujący 15 notek 44701 odsłon
L2Liberski, 10 lutego 2019 r.

Literatura a życie czyli o czytaniu jednym okiem

48 0 0 A A A

Notka niedokończona i poszła nieco w bok...

Taki wstęp do notki. Z tableta. Prosto, subtelniejsza narracja to nie z tableta. Czytasz, czytasz i co z tego masz. Tak mówiła moja babcia, 5 klas przedwojennej szkoły podstawowej. Do mnie i do ojca też. Uczestniczysz gdzieś, stoisz na trybunie, klaszczą ci? Masz z tego pieniądze? Były to czasy PRLu, jedni mówili z trybuny, inni klaskali. Ojciec siedział na werandzie i pił piwo za piwem i sam z sobą rozmawiał wykrzykując: partia, naród, naród partia, linia partii linią narodu i bił pięścią w ławkę czy drewnianą konstrukcję werandy. Linia partii, linia narodu... zdrajcy, pachołki. A babcia do niego zobacz jacy to ludzie, osiągnęli coś, przemawiają z trybuny, telewizja ich pokazuje, a ty?

Jak to pisał Gombrowicz. Z każdymi poglądami należy zmierzyć się... 

Tak więc literatura czy też czytanie ambitnych książek to jest głupota. No chyba, że jest się literatem, filologiem albo nauczycielem i wtedy trzeba męczyć się, oczywiście nie za darmo, można z tego żyć lepiej lub gorzej a i tak są narzekania. Albo też czyta się harlekiny czy inne głupoty. Natomiast czytanie ambitnych książek czy też pisanie ambitnych książek to jest często symptom choroby psychicznej. Weźmy Musila i jego Człowieka bez właściwości. Pisał, pisał i nie ukończył, lat blisko trzydzieści pisał, mnożąc niekończące się wersje, popadając stopniowo w nędzę oraz samotność. Tysiące stron, setki wersji. Pierwszy udar gdy miał 56 lat, a on dalej pisze bez rezultatów, drugi udar miał wtedy 62 lata i zmarł. Uparty człowiek bez właściwości. Głupota czy heroizm czy też choroba psychiczna.

Kogo Musil cenił. Tylko Rilke i może Kafka. Nie lubił T.Manna. I nie cenił. A taki H.Hesse to straszliwy kicz wg Musila, jest w tej ocenie dużo racji... 

To jest taki wstęp czy prolog, abym nie zapomniał... Może będzie kontynuacja

Opublikowano: 10.02.2019 23:45. Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 15:07.
Autor: L2Liberski
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • 36 liczba odwiedzin... I tak za dużo jak dla mnie
  • @Marq Best  Zresztą dotyczy to każdej literatury,  nie ma co się zmuszać nie jesteśmy w...
  • @Marq Best ...

Tematy w dziale Kultura