Literatura i okolice
"Your library is reflection of whou you are" Paul Theroux
7 obserwujących
26 notek
38k odsłon
9329 odsłon

Michel Houellebecq – wielki nieobecny noblowskiej gali

Wykop Skomentuj14

Nie wydaje mi się, by w obecnych czasach jakikolwiek pisarz zasługiwał bardziej na tę nagrodę.

Tokarczuk, podobnie jak Zagajewski a wczesniej Szymborska to pisarka z gatunku tych „poszukujących, żeby nie znaleźć”. Jaki jest świat Tokarczuk? Modny. To świat ładnych, ale nic nie znaczących banałów. Można opowiedzieć o „Świecie, który jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot”  można opowiadać o „opiewaniu okaleczonego świata” (Zagajewski). Problem jednak w tym, że wobec narastających zagrożen jakie niesie nasz czas brzmi to po prostu żałosnie. I żałośnie rozmija się z rzeczywistością. Ich teksty (polecam obydwa! Tzn esej noblistki i „Substancję nieuporzadkowaną” Zagajewskiego)  przypominają dziecięcą próbę włożenia na głowę koca w nadziei, że będziemy bezpieczni i, że staniemy się niewidzialni.

Na antypodach Tokarczuk jest  Michel Houellebecq. Opowiada on prawdę, która drażni. On nie opowiada fikcji (która jak to krotochwilnie powiedziała noblistka jest...szczególnym rodzajem prawdy). To on pisze o upadku człowieka w świecie który m.in. wyżej ceni dobro zwierząt od ludzkiego życia. Polecam w tym miejscu genialny opis autentycznej kliniki eutanazyjnej Dignitas w Szwajcarii („Mapa i terytorium”). On nie stawia dekoracji – domków dla lalek  tylko odtwarza świat takim jakim jest – skazany na zagładę nie z powodu „braku czułego narratora”, „efektu motyla”, „bańki informacyjnej” czy „fake newsów” lecz z powodu wojującego islamu, kryzysu religii, eutanazji, chorych zdegenerowanych unijnych instytucji. Pokoleń ludzi wychowanych w pogaństwie, którzy uciekając w hedonizm i bezideowość stają się trupami na długo przed śmiercią.

Nic dziwnego, że Houellebcq dzisiaj czy Herbert ponad dwie dekady temu nie dostali tej nagrody. Ta przyznawana jest bajkopisarzom.
Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura