Literatura i okolice
"Your library is reflection of whou you are" Paul Theroux
6 obserwujących
35 notek
48k odsłon
  139   0

Nobliści na slużbie i w trosce o karierę

Czesław Miłosz w trosce o swoją karierę konsekwentnie dystansował się od etykiety "poety Solidarności". Przypomnijmy - literacka nagroda Nobla w jesieni 1980 r. nasuwała oczywiste skojarzenia z Sierpniem 1980. Czy można żywić pretensje do noblisty? Niekoniecznie. Myślał przede wszystkim o sobie, unikał plemiennych podziałów zarówno w Polsce jak i w USA, w Berkeley, gdy lewicowi studenci palili książki. Mniej ryzykowne i bardziej opłacalne było pomstowanie na polski nacjonalizm i na ONR… 

Zaangażowanie Herberta w obronę płk. Kuklińskiego, kłótnia z Miłoszem mówiącym o bandytach z AK i o przyłączeniu Polski do ZSRR ku rechotowi amerykańskich mecenasów kosztowało go utratę nagrody Nobla na rzecz dużo gorszej poetki Szymborskiej, która w swoim artystycznym portfolio ma wiersz na cześć Stalina. 

Olga Tokarczuk wybrała mądrze - broni LGBT z konsekwencją Miłosza milczącego wobec stosów książek palonych w Berkeley przez nabuzowanych lewackich studentów zakochanych w Mao Tse Tungu. Porównuje Polskę do Białorusi metodycznie jak “Litewski Dąb” (©by Jerzy Illg) bojący się polskiego nacjonalizmu. 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura