Literatura i okolice
"Your library is reflection of whou you are" Paul Theroux
7 obserwujących
39 notek
56k odsłon
  4762   4

Nowy film Smarzowskiego. Dlaczego my siebie tak nienawidzimy?

Obejrzałem “Wesele” obejrzałem “Dom zły” i poczułem obrzydzenie. Dlaczego Polska pokazywana przez Smarzowskiego, opisywana przez Stasiuka i Chwina i opowiadana za granicą przez Tokarczuk to wylęgarnia patologii a swojskość i polskość przedstawiana jest jako choroba zakaźna? Polska wieś - mordercy, polska prowincja - alkoholicy, damscy bokserzy, polski Kościół pedofile i dziwkarze, etc… 

Mieszkam w Niemczech od kilkunastu lat i wciąż zazdroszczę Niemcom jednej cechy. Nie wstydzą się siebie, swojego dialektu, swojej prowincjonalności. Mają wyśmienite samopoczucie. Kołysząc się do tyrolskiego umpa umpa podczas każdego festu. Z browarem w jednej i wurstem w drugiej ręce.

To Niemcy dali światu “Amok Pilota” Andreasa Lubitza, który pod wpływem depresji w 2014 roku dokonał samobójczego lotu zabijając prawie 150 osób. To w 2021 roku w Poczdamie psychopatka pielęgniarka zasztyletowała 4 niepełnosprawnych pacjentów. To w Niemczech każda synagoga ma obstawę policyjną a w tamtym tygodniu kazano niemieckiemu celebrycie schować gwiazdę Dawida, którą miał zawieszoną na szyi. To wreszcie w niemieckiej szkole w Odenwaldzie wykryto systemową pedofilię. Przykłady można by mnożyć i mnożyć. Czy Niemcy się tym przejmują? Czy się z tego rozliczają? Czy kręcą o tym filmy lub piszą książki? A skąd! Żyją w przekonaniu, że są najbardziej tolerancyjnym i racjonalnym narodem na świecie. Nie mają swoich Smarzowskich i Stasiuków. A nawet jeśli mają to funkcjonują oni gdzieś na marginesie.

Wracam do kluczowego pytania. Dlaczego Polska po 1989 dorobiła się właściwie samych filmów o polskich mniej lub bardziej wyimaginowanych ohydach i obsesjach? “Blokersi”, “Cześć Tereska”, “Dzień Świra”, “Dług”, “Dom Zły”, “Wesele” i inne? Dlaczego to nie “Nikifor” i “Bogowie” inspirują Polaków a Smarzowski i Koterski? Może to jest źródłem polskiego niepowodzenia, że patrzymy na siebie oczami Smarzowskiego i Dudy - Gracza a nie Łukasza Pawlikowskiego oddającego cześć prof. Relidze?


https://de.wikipedia.org/wiki/Odenwaldschule

https://de.wikipedia.org/wiki/Andreas_Lubitz

https://www.tagesspiegel.de/berlin/vier-tote-in-potsdamer-pflegeheim-gefunden-heim-mitarbeiterin-nach-gewalttat-in-psychiatrie-eingewiesen/27141428.html


Lubię to! Skomentuj133 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura