Literatura i okolice
"Your library is reflection of whou you are" Paul Theroux
6 obserwujących
24 notki
35k odsłon
825 odsłon

Wierność, również ta kapłańska nie jest w cenie

Wykop Skomentuj27

Po kolejnych spektakularnych odejściach księży przypominają mi się mądre słowa dominikanina, który udzielił nam 12 lat temu ślubu. Powiedział on podczas kazania, że nasz krok jest odważny, bo w dzisiejszych czasach wierność nie jest w cenie.

Dialektyka małżeńskich i kapłańskich zdrad jest ta sama. Każdy co bardziej znany kapłan (Obirek, Bartoś, Charamsa i inni) w ramach wyparcia wydają rozrachunkowe książki, udzielają wywiady w których werbalizują hańbę swojego odejścia. Każdorazowo pastwią się nad biskupami, Papieżem i tradycją. Zarówno znakomicie wykształcony ks. Węcławski, rozedrgany ks. Międlar, jak i do szpiku kości zepsuty ks. Charamsa, itp. z chwilą zdjęcia habitu stają się zaskakująco infantylni i paradoksalnie identyczni. Ja ich cierpienia rozumiem, ale mnie ich źle ulokowane i nieprzepracowane cierpienia napełniają obrzydzeniem. Tak samo jak cierpienie mojego byłego znajomego, który odszedł od swej żony i czwórki dzieci. Miał usta pełne frazesów w które nawet może byłbym i uwierzył, gdyby mi nie przedstawił swojej konkubiny młodszej od żony jakieś dwadzieścia lat. Kontakt, rzecz jasna urwałem.

Zdumiał mnie a zarazem nie zdumiał wybitny jezuita Obirek siedzący w redakcji Tok FM z Jerzym Urbanem. Jak konsultant były ksiądz na planie filmu Kler czy Tadeusz Bartoś promujący film Sekielskich. Odejście mojego proboszcza w niemieckiej parafii poprzedził wielomiesięczny atak wyprzedzający wymierzony - a jakże  - w zgniłe papiestwo i biskupów. Kogo tam nie było w jego coraz dłuższych i coraz bardziej egzaltowanych homiliach. I Luter i Hegel i Mistrz Eckhart. A na końcu ta decyzja. I dopowiedziana informacja petitem, że jest baba. Jaki on się robił malutki gdy to mówił.

Osobliwy to nowy etap życia za którym ciągnie się nienawiść do zdradzonego powołania niczym nienawiść Piotrusia Pana odchodzącego od żony.
Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo