0 obserwujących
29 notek
25k odsłon
519 odsłon

Co było na Ziemi?

Wykop Skomentuj28

Działy nauk o Ziemi, biologii i botaniki badają odległą historię. Badana jest przeszłość gatunków, jak formowała się Ziemia oraz jej środowisko. „Badana” jest słowem bardzo na wyrost. Nie ma w badaniu doświadczenia, ani nie ma bezpośredniej obserwacji, a skoro nie ma, nie można przeprowadzić wiarygodnego dowodu. Każdy z rezultatów procesu badawczego w oparciu o skamieliny i modele geologiczne jest prawdopodobnym domniemaniem a nie dowodem. Dotyczy to wszystkich dziedzin badających przeszłość.

Przyjmuje się, że prawa fizyki są niezmienne i obowiązujące w całym wszechświecie w przeciągu całego czasu. Ale prawa fizyki działają inaczej w różnych środowiskach. Siła 1N przyspieszy ciało o masie 1kg o 1m/s2 w próżni, ale o ułamek tej wartości w wodzie.

Odkopano skamieniałe kości dinozaurów, gigantów osiągających 35 - 40 metrów długości, 20 -30 metrów wysokości i masę wedle obliczeń, pomiędzy 40 a 100 ton. Zrobiono symulacje motoryczne i stwierdzono, że bydlęta nie mogłoby szybko chodzić bez znacznego wzmocnienia kości i stawów, nie mówiąc o bieganiu. Nie mogły by też wynieść łba na wysokość szyi, czyli około 20 - 30 metrów licząc od podłoża, bo ciśnienie rozwaliło by im systemy obsługi płynów ustrojowych. W symulacjach motorycznych dinozaurów gigantów zakłada się, że nie biegały, ale łaziły stosunkowo wolno do swej skali, nie szybciej niż 2 m/s. Znacznie gorzej w świetle fizyki przedstawia się problem prehistorycznych gadów latających. Pozostaje tajemnicą jak latały. Jak dotąd wszystkie tworzone modele nie dały odpowiedzi, jaki był mechanizm ich lotu. Modele motoryczne robiono biorąc pod uwagę obecne środowisko fizyczne.

Aby w prehistorii mogły egzystować zwierzęta giganty i te latające, ziemskie ciążenie musiało być mniejsze. Taki wniosek wydaje się oczywisty, bo dinozaury giganty były, żyły, żarły i walczyły o przetrwanie z drapieżnikami. Pterozaury latały, łowiły ryby, polowały na inne zwierzęta. Nie da się wyjaśnić ich aktywności inaczej, niż mniejszą „wagą”. Sugestie, że były nieruchawymi stosami mięsa i kości są mało wiarygodne. Ale jeśli było mniejsze ciążenie, to może inna była ziemska orbita okołosłoneczna, inna orbita Księżyca, inny cykl dobowy, inna atmosfera i jej ciśnienie. Zadanie dla fizyki - opracować model składu atmosfery w zmniejszonej grawitacji. Można by wyliczyć, ile wody było w powietrzu i w chmurach a ile w rzekach, morzach i oceanach, o ile w ogóle były oceany. Obecność ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem mórz i oceanów sugeruje, że kiedyś na ich obszarach kwitło życie organiczne, czyli tam gdzie dziś jest ropa oceanów nie było. Tylko znikomy procent dna oceanów przebadano na obecność złóż roponośnych.

Przedstawia się obraz globalnej „cieplarni” o powłoce z gęstych chmur aż po stratosferę, a wewnątrz niej gęsta wilgoć o minimalnych wahnięciach temperatur sezonowo i dobowo. Jak w takim środowisku zachowują się substancje promieniotwórcze? Odkryto, że ich okres połowicznego rozpadu nie jest stały. Porównań dokonywano w laboratoriach rozmieszczonych w odległych od siebie miejscach na Ziemi, a więc różnice środowiskowe nie były duże. Jakie by były w odmiennym środowisku fizyka nie precyzuje uznając, że byłyby stałe.

Postulat o mniejszej niż obecnie grawitacji nie wyklucza powszechnego ciążenia, ale zakłada inne niż masa źródło, a więc podważa jego naturę. Wszak Ziemia nie mogła „utyć”.


Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie