456 obserwujących
693 notki
3924k odsłony
4398 odsłon

Gowin na linie

Wykop Skomentuj48

Ciekawie brzmi koncepcja wzmocnienia władzy prezydenta. Cieszy powrót do postulatu wyborów w okręgach jednomandatowych, ale to wszystko rzeczy wymagające zmian w konstytucji. Dobrze by było, gdyby PR trzymała się tych postulatów, ale nie ma się co łudzić – szanse na ich realizację są nikłe. Dlatego byłoby dobrze, gdyby szybko pojawił się konkretny program, uściślający probiznesowe elementy propozycji PR oraz te dotyczące stosunku państwa do obywatela. Uwzględniający to, co faktycznie zrealizować można, na poziomie ustawowym, a nie zmian konstytucyjnych. W przeciwnym wypadku do PR przylgnie łatka partii, obiecującej gruszki na wierzbie.

2. Otoczenie medialne. Gowinowcy startują w sytuacji, kiedy obie główne strony politycznego sporu mają swoje zaprzyjaźnione media. Będą zatem atakowani z obu stron. Media prorządowe będą próbowały wykorzystać ich do ataków na PiS. Jeśli politycy PR pozwolą się tak użyć, będzie to ich koniec. Jakaś część ich potencjalnych wyborców, przy całym potencjalnym krytycyzmie wobec propozycji PiS, głównego przeciwnika widzi jednak w PO, a o nowej partii myśli zapewne jako o ewentualnym przyszłym koalicjancie Kaczyńskiego. Wejście w nurt instrumentalnej krytyki PiS byłoby powtórzeniem jednego z podstawowych błędów PJN. Mogłoby też zostać odebrane jako próba ukrycia własnej programowej jałowości.

Z drugiej strony PR nie może liczyć na zbytnią przychylność mediów, sprzyjających opozycji – chyba że weszłoby na drogę bezwarunkowej krytyki PO. To jednak też może być ryzykowne, bo ustawi PR w pozycji „pisowców”, co z pewnością zostanie wykorzystane przez drugą stronę medialnej wojny.

3. Elektorat. PR musi się pożywić na elektoracie PO, w jakiejś – zapewne znacznie mniejszej – części także na elektoracie PiS oraz na grupie osób, dotąd nie deklarujących wsparcia dla żadnego ugrupowania. To rodzi problem wizerunkowy. Żeby odebrać wyborców Platformie, nie można dać sobie przykleić etykietki giermka PiS. Z drugiej strony trzeba jednak wyraźnie odciąć się od PO. To będzie ciągłe balansowanie na linie, z której bardzo łatwo spaść.

4. Ludzie. To, co z jednej strony jest atutem, z drugiej może być problemem. PR nie walczy oczywiście o twardy elektorat PiS, który – w uproszczeniu – uważa każdego odchodzącego z PiS za zdrajcę, a Gowina za agenta Tuska, który ma pomóc w utrzymaniu PO przy władzy.

Jednak uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności frontmanów PR istnieją. Ludzie zmieniający kilkakrotnie partię w ciągu krótkiego czasu zwykle płacą walutą zaufania. Gowin musi się liczyć z pytaniami, co kazało mu przez długi czas firmować politykę PO i rządu, którego był członkiem. Podczas konwencji w czasie tury pytań od publiczności jeden z uczestników spytał, czy można mieć pewność, że Gowin nie weźmie na pokład uciekinierów z PO, którzy głosowali m.in. za „kradzieżą pieniędzy obywateli”, czyli za praktycznym skasowaniem OFE. Gowin odpowiedział wymijająco. Z punktu widzenia politycznej pragmatyki jest to zrozumiałe, ale wziąwszy pod uwagę polityczną historię ludzi tworzących PR, może się okazać problemem.

Podobnie jak problemem mogą się okazać osoby, wchodzące do PR na poziomie terenowym. Jeżeli Gowin nie będzie w stanie wdrożyć skutecznego mechanizmu weryfikacji, jest niemal pewne, że tu i tam nadzieje się na minę.

5. Heterogeniczność ugrupowania. Sukcesem Gowina jest, że zgromadził pod jednym sztandarem ludzi z kilku środowisk. Ale to samo łatwo może się okazać przekleństwem. Prywatne ambicje, różnice priorytetów, a w najbliższym czasie podział miejsc na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego – to wszystko będzie bardzo twardym testem dla zdolności organizacyjnych i mediacyjnych Jarosława Gowina. To kolejne pole minowe – przy takim składzie personalnym, w nowym ugrupowaniu, każde nieporozumienie czy spór będą ważyć wielekroć więcej niż w partiach okrzepłych.

6. Nazwa i logo. Nazwa – może być. Ale to jabłko…

 

Chcąc nie chcąc, parę słów trzeba napisać o tym, co rozruszało dzisiaj Twittera. Czy Gowin utrudni ewentualne zwycięstwo PiS, czy rozbija prawicę i jest agentem Tuska, który ma pozwolić pozostać przy władzy PO?

Z punktu widzenia politycznej technologii ważne jest, komu PR mógłby odebrać głosy. Inicjatywa jest wymierzona przede wszystkim w PO – co do tego nie ma wątpliwości. Jej wpływ na poparcie dla PiS będzie na pewno znacznie mniejszy, choć oczywiście nie można wykluczyć, że do Gowina odpłynie jakaś część elektoratu, która wskazywała PiS jako partię wyboru z zaciśniętymi zębami. Zakładałbym jednak, że mówimy o 2, 3 punktach. Gowin nie byłby zatem dla PiS zagrożeniem (choć aby się upewnić, poczekajmy na odpowiednie badania) i trudno pojąć, dlaczego pojawiają się opinie o „rozbijaniu prawicy”. Przy tym wygłaszają je osoby, które za jedyną prawicę uznają PiS.

Problem z punktu widzenia PiS powstałby, gdyby PR odebrała PiS akurat tyle głosów, ile brakuje do zwycięstwa, ale sama nie weszła do Sejmu. Albo gdyby się do niego dostała, ale dopełniła koalicję PO z SLD. Tyle że ten akurat scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Dziś wszystko – w tym informacje z kuluarów – wskazuje, że Gowin i Kaczyński traktują się, na razie oczywiście bardzo warunkowo i ostrożnie, jako przyszli potencjalni koalicjanci. Pomiędzy oboma liderami od dawna funkcjonuje nieoficjalny pakt o nieagresji, który jak dotąd jest przestrzegany. Trzeba być też ślepym, żeby nie dostrzec, że to właśnie PR jest dziś na politycznej scenie najbardziej naturalnym koalicjantem dla PiS, dzieląc z partią Kaczyńskiego zasadnicze elementy diagnozy stanu państwa oraz część programu, zwłaszcza w sferze społecznej i obyczajowej.

To jasne, że w razie zawarcia koalicji to PR musiałby pójść na większy programowy kompromis jako partner o wiele słabszy. I być może to byłby największy test jego wiarygodności. Ale to oczywiście przy optymistycznym założeniu, że PR nie utonie już przy okazji wyborów europejskich, a potem znajdzie się w Sejmie. 

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale