20 obserwujących
249 notek
126k odsłon
  200   0

Twórcy AstraZeneca powiązani z brytyjskim ruchem eugenicznym

Tutaj możesz przeczytać artykuł w oryginale (lub po polsku jeśli włączysz translator) i przede wszystkim w całości, bo ja tutaj tylko streszczę wątki.

Artykuł napisał Jeremy Loffredo i znana dziennikarka śledcza Whitney Webb. Warto te linki odwiedzić aby poznać ich wcześniejsze dziennikarstwo śledcze.


Twórcy szczepionki Oxford-AstraZeneca mieli wcześniej nieujawnione powiązania z Brytyjskim Towarzystwem Eugenicznym o zmienionej nazwie, a także innymi instytucjami powiązanymi z Eugeniką, takimi jak Wellcome Trust.

 • 30 kwietnia AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki ogłosiły „przełomową umowę” na opracowanie szczepionki przeciw COVID-19.
 • Niecały miesiąc po osiągnięciu tego porozumienia partnerstwo Oxford-AstraZeneca otrzymało kontrakt od rządu USA w ramach Operacji Warp Speed, publiczno-prywatnej akcji szczepień przeciwko COVID-19 zdominowanej przez amerykańskie wojsko i wywiad USA.
 • Chociaż partnerstwo zostało ogłoszone w kwietniu, Oxford Jenner Institute już kilka miesięcy wcześniej, w połowie stycznia, rozpoczął prace nad szczepionką COVID-19 .
 • Przez większość 2020 roku szczepionka Oxford-AstraZeneca była traktowana jako wczesny lider, choć jej przewaga została później zmarnowana przez skandale związane z badaniami klinicznymi, w tym śmierć uczestników, nagłe przerwy w testach, stosowanie problematycznego „placebo” z jego własnymi skutkami ubocznymi i „niezamierzonym” niewłaściwym dawkowaniem u niektórych uczestników, co wypaczyło zgłaszany przez Oxford-AstraZeneca wskaźnik skuteczności.
 • Główny twórca szczepionki Oxford-AstraZeneca, Adrian Hill, powiedział NBC 9 grudnia, że eksperymentalna szczepionka powinna zostać zatwierdzona i rozpowszechniona publicznie przed zakończeniem prób bezpieczeństwa, mówiąc, że "czekanie na koniec prób byłoby w połowie przyszłego roku. To za późno, ta szczepionka jest skuteczna, dostępna na dużą skalę i łatwo wdrażana."
 • Chociaż kontrowersje związane z badaniami szczepionki ostatecznie podważyły jej wcześniejszy status lidera, szczepionka Oxford-AstraZeneca jest nadal intensywnie promowana jako szczepionka z wyboru dla krajów rozwijających się, ponieważ jest tańsza i ma znacznie mniej skomplikowane wymagania dotyczące przechowywania niż jej główni konkurenci, Pfizer i Moderna.
 • Jednak dochodzenie w sprawie twórców szczepionki i realiów ich "zobowiązania do niedochodowości" ujawnia zupełnie inną historię niż ta, która przez większość roku była snuta przez korporacyjne komunikaty prasowe, ekspertów i naukowców związanych ze szczepionką i prasą głównego nurtu.
 • Media głównego nurtu mają niewiele, jeśli w ogóle, do powiedzenia na temat roli prywatnej firmy producentów szczepionek – Vaccitech – w partnerstwie Oxford-AstraZeneca, firmie, której głównymi inwestorami są byli czołowi dyrektorzy Deutsche Bank, gigant z Doliny Krzemowej Google oraz rząd Wielkiej Brytanii. Wszyscy oni mogą zyskać na szczepionce wraz z dwoma twórcami szczepionki, Adrianem Hillem i Sarah Gilbert, którzy mają około 10 procent udziałów w firmie.
 • Prawdopodobnie najbardziej niepokojące jest bezpośrednie powiązanie głównych twórców szczepionki z Wellcome Trust oraz, w przypadku Adrian Hill, Instytutem Galton, dwiema grupami od dawna związanymi z ruchem eugenicznym w Wielkiej Brytanii.
 • Ta ostatnia organizacja, nazwana na cześć „ojca eugeniki” Francisa Galtona, jest przemianowanym na UK Eugenics Society, grupą znaną od ponad wieku z promowania rasistowskiej pseudonauki i wysiłków na rzecz „poprawy rasy” poprzez zmniejszenie populacji osób uważanych za gorszych.
 • Powiązania Adriana Hilla z Instytutem Galtona powinny budzić oczywiste obawy, biorąc pod uwagę nacisk, aby opracowana wraz z Gilbertem szczepionka Oxford-AstraZeneca była szczepionką z wyboru dla krajów rozwijających się, zwłaszcza krajów Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Afryki. te same obszary, w których dawni członkowie Instytutu Galtona wzywali do ograniczenia wzrostu populacji.

 Resztę można doczytać w zalinkowanym artykule w oryginale. Jest tam trochę więcej o Wellcome Trust niezwykle niepokojącej instytucji "charytatywnej" i ludziach powiązanych z AstraZeneca.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale