6 obserwujących
33 notki
25k odsłon
468 odsłon

Jak kibicować. Dekalog

Wykop Skomentuj20

Jestem zwolennikiem poglądu, że kibicowanie ma kolosalny wpływ na jakość sportową rozgrywek.

Zdarza nam się oglądać mecze piłkarskie pozbawione kibiców i te występy są równie emocjonujące i żenujące, co oglądanie Makłowicza lub innego niszowego Króla Rosołu.

Kibice wraz z zawodnikami tworzą pewną mistyczną interakcję, która wyzwala w obu grupach coraz większą energię (no, chyba, że nie idzie... ale to na inną notkę). Jest w tej interakcji pewien rodzaj synergii, która pozwala podnieść poziom zawodów na szczyty możliwości zawodników. Wiadomym jest, że sportowcy uprawiają swoją konkurencję, aby się zmierzyć z przeciwnikiem, z własną słabością, z rekordem. Satysfakcję osiągają jedynie wtedy, gdy ktoś te ich zmagania ogląda i podziwia. Dobrze jest też, gdy widz głośno dopinguje swojego idola do wysiłku, gdy kupuje koszulkę z jego nazwiskiem, gdy prosi o autograf - to są elementy wzmacniające w zawodnikach motywację.

Spotykam się też z przykładami negatywnych zachowań kibiców, których poczynania raczej deprymują, pozbawiają pewności siebie i obniżają motywację zawodników. Biorąc pod uwagę powyższe, skonstruowałem pewnego rodzaju kodeks kibica (Dekalog). Jego celem jest podwyższenie skuteczności kibicowania (cokolwiek to oznacza).

1. Kibicuj pozytywnie i nie miej wątpliwości co do umiejętności i chęci zwycięstwa swoich zawodników przez całe rozgrywki.

2. Kibicuj ludziom. Kibicuj ludziom tworzącym drużynę, a nie drużynie. Drużyna to tylko abstrakt. Jeśli zawodnik przechodzi do innej drużyny, śledź dalej jego karierę.

3. To zawodnik ma spowodować w tobie chęć kibicowania mu! Ty sam nie stworzysz kibicowaniem gwiazdy z jakiegoś zawodnika.

4. Nie kibicuj nerwowo. Nie panikuj. Takie kibicowanie powoduje nerwowe akcje zawodnika/drużyny. Zdystansuj się w chwilach zagrożenia.

5. Podczas kibicowania bądź równie skupiony jak zawodnik/zawodnicy.

6. Jeśli kibicujesz na stadionie, unikaj ciszy.

7. Bądź kreatywny, ale w ramach ogólnie przyjętych zasad.

8. Unikaj kibicowania razem z przypadkowymi "gospodyniami domowymi". Dobrze, gdy kibice też tworzą "profesjonalną" drużynę.

9. Wyszukuj w swoich idolach cech, które są lepsze niż u przeciwników.To wytwarza pewność siebie.

10. Kibicując sam przed telewizorem, też kibicujesz.

Oczywiście każdy z tych punktów wymaga objaśnień i przypisów, tak jak każdy kodeks. Jeśli znajdę czas i motywację, czyli będzie odpowiedni rezonans na moją notkę, to postaram się rozszerzyć każdy punkt tego kodeksu.

Dodam, że ten kodeks dotyczy kibica-amatora (amator to innymi słowy miłośnik. Człowiek niejednokrotnie bardziej związany emocjonalnie i poznawczo z dziedziną, w której działa, niż profesjonalista lub rzemieślnik). Kibice przypadkowi i tak nie zrozumieją.

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport