48 obserwujących
496 notek
509k odsłon
  3803   0

Teczka pracy tw "Leszek"

Omówienie:

TW ps. „Leszek” z wykształcenia jest ekonomistą. Doskonale orientuje się w tych sprawach. Stara się na bieżąco analizować wszelkie tego typu … Robi to tym intensywniej, gdy uświadomi sobie wysokość własnych zarobków, które wynoszą ok. 8000 zł. W dodatku na dwie osoby. W trakcie spotkania stwierdził m.in. że początkowo do współpracy z SB odnosił się dosyć sceptycznie, natomiast teraz nie odczuwa żadnych uciążliwości z tegoż powodu.

Zadania:

1 W ramach naturalnych kontaktów z E. Staniewskim i K. Kabalą kontrolować ich plany dot. wrogiej działalności.

2 Przygotować własne propozycje na temat sposobu przeprowadzenia podwyżek z punktu widzenia młodego człowieka z niewielkimi zarobkami.

Przedsięwzięcia:

Przeprowadzić ustalenia dot. żony w/w wymienionego [sic] nowego miejsca zamieszkania.

 

 

                                                                       Warszawa, dnia 17.05.1985 r.

                                                                       TAJNE

                                                                       Egz. pojedynczy

Notatka służbowa

            W dniu dzisiejszym wywołałem spotkanie z TW ps. „Leszek”, na które ww. wyraził zgodę.

            Celem spotkania było odnowienie z nim kontaktu.

            W trakcie spotkania TW odmówił pójścia do kawiarni, uzasadniając to tym, że woli spacery. Podczas tego spaceru ponownie zaznaczył, że jest osobą, która nie podejmie się dostarczania organom ścigania informacji o osobach, które nas interesują. Nie potrafi chodzić do tych osób, dowiadywać się o nich, a potem przekazywać uzyskane informacje … Poza tym aktualnie nie utrzymuje kontaktów z osobami, które w przeszłości prowadziły wrogą działalność m.in. dlatego że z ich powodu wszedł w kontakt z SB. Nadal utrzymuje, że nie ma nic przeciwko istnieniu takim organom w Polsce, ale chciałby, aby on z działań tych instytucji był wyłączony. Spotykał się z przedstawicielem SB tylko i wyłącznie przez grzeczność i nie traktuje tego zobowiązująco. Podczas krótkiej rozmowy powiedział, że nadal pracuje tam, gdzie pracował i na tym samym stanowisku. Ponadto ostatnie miesiące wykazały, że jest ciężko  chory, głównie kłopoty z sercem. Lekarze zalecają mu zmianę pracy i spokojny tryb życia itp.

Omówienie:

            TW jak dotychczas nie zmienia swojej postawy. Zawsze przypomina swoje stanowisko w sprawie współpracy z SB, a obecnie uważa, że ponieważ wszystkie kontakty swoje zerwał, że SB powinna również zaprzestać z nim kontaktów, głównie z braku jego możliwości. Wolał zrezygnować z paru znajomych, aby SB nie miała pretekstu do kolejnych spotkań. Pod koniec spotkania TW „Leszkowi” oznajmiłem, że w ciągu miesiąca ponownie się spotkamy. Stwierdził, że oczywiście zgłosi się, ale uczyni to niechętnie i uważa, że tego typu spotkania do niczego nie prowadzą.

Wnioski:

W związku z tym, że TW „Leszek” od początku współpracy przyjmował bierne stanowisko i że obecnie jest ono kategorycznie negatywne, wnioskuję o złożenie materiałów do archiwum ze względu na brak możliwości wymienionego do wykonywania zadań.

Wszystkie dokumenty sporządził Witold Gierałt – późniejszy rzecznik Policji III RP. Nie mogłem odczytać w całości ostatniego dokumentu- tak opracowano (zszyto) teczkę w IPN, że wykropkowane miejsca były całkowicie zasłonięte, a w Czytelni nie wolno rozrywać szycia (może tylko członek Rady?). Słusznie Państwo zauważą, że brakuje pierwszych informacji. Z nieznanego mi powodu przełączono je do teczki personalnej tw „Leszka”. Dzisiaj na dobry początek tylko jeden dokument z tej teczki - Notatka służbowa z 5.01.1982 r. z rozmowy z kandydatem na tw nr ew. 32076 Tajne, Egz. poj.:

            W dniu 5 stycznia br. zgłosił się na wezwanie do KSMO kandydat na tw [„Leszek”].

            Na wstępie rozmowy zapytałem się wymienionego o jego stosunek do sytuacji, jaka zaistniała w Polsce po ogłoszeniu stanu wojennego. Stwierdził, że krok był prawidłowy, gdyż w przeciwnym razie doszłoby w Polsce do wojny domowej, do której dążyli ludzie spod znaku KSS KOR. Następnie [„Leszek”] omówił swoją rolę w NSZZ „Solidarność” na terenie własnego miejsca zatrudnienia. Stwierdził, że początkowo był sekretarzem komisji zakładowej w Instytucie Organizacji Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego /od września do połowy grudnia 1980 r./, ale potem doszedł do wniosku, że się nie nadaje do takiej działalności i mimo iż załoga chciała go ponownie wybrać na w/w stanowisko w związku, to zrezygnował. Od tamtej pory nie włączał się aktywnie w działalność związku przede wszystkim dlatego, że widział panujące w nim układy oraz dominację ludzi prokorowskich. W tym okresie czasu poznał Stefana Kurowskiego, z którym łączyły go stosunki służbowe. Podobne kontakty łączyły go z Waldemarem Kuczyńskim, który zdaniem [„Leszek”] działał aktywnie na terenie regionu. Poza tym w Regionie Mazowsze pracowała b. jego koleżanka ze studiów Marta Woytt /dział Administracji/ oraz kolega Krzysztof Kabala zatrudniony w RM do 13 grudnia 1981 r. w dziale Kolportażu. Ponadto w początkowym okresie działalności „Solidarności” wykonywał dla OBS-u „opinię o wzroście kosztów utrzymania w Warszawie”, która miała być podstawą do ubiegania się o tzw. „wałęsówkę”. W tym też okresie miał w związku z tym kontakt z Antonim Macierewiczem. Opinię, którą przygotował, zagubił Naimski /wg Macierewicza/, ale pretensje o to mieli wszyscy z OBS-u do niego. W tej sytuacji opracował kolejną opinię i wycofał się z działalności w OBS-ie, gdyż zauważył, kto tym kieruje i jacy to są ludzie. Nie zdecydował się na pracę tam, nawet gdy otrzymał propozycję współpracy.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura