Blog
Marek Ciesielczyk
Marek Ciesielczyk
Marek Ciesielczyk dr politologii /Uniwersytet w
9 obserwujących 317 notek 201939 odsłon
Marek Ciesielczyk, 18 października 2016 r.

ProgressForPoland, Andrzej Jarmakowski, Marek Ciesielczyk, Polonia i SB

263 0 0 A A A
dr Marek Ciesielczyk, autor książki "polonijni agenci Służby Bezpieczeństwa
dr Marek Ciesielczyk, autor książki "polonijni agenci Służby Bezpieczeństwa

Gdy w Chicago pojawiły się spekulacje, czy aby Jarmakowski nie pracował (pracuje?) dla jakichś służb specjalnych, niezbyt przychylnych Polsce niepodległej, ktoś słusznie zauważył: „Nieważne, czy Jarmakowski był czy nie był agentem, istotne jest to, że jego działania są tak szkodliwe dla Polski i Polonii, jakby nim był". Paradoksalnie, w październiku 2009 Andrzej Jarmakowski został odznaczony przez Prezydenta RP. Przeciwko tej decyzji zaprotestowało polonijne środowisko niepodległościowe w Chicago, gdyż – jak się okazało - Jarmakowski współpracował w 1989 roku z rezydentami SB w Konsulacie PRL. Pisał o tym np. tygodnik WPROST: http://www.wprost.pl/ar/175166/Prezydent-odznacza-Polonia-protestuje/
(Można także dotrzeć do tego materiału, wpisując do wyszukiwarki: „Prezydent odznacza, Polonia protestuje".)

Przypomnijmy, w 2007 roku odznaczony został także Piotr Mroczyk, ostatni dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który wcześniej był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "69", o czym pisałem już wcześniej.

 

Jarmakowski spotykał się potajemnie z rezydentem SB w Chicago

Na podstawie dokumentów, które odnalazłem w IPN nie można powiedzieć, że Jarmakowski był zarejestrowanym tajnym współpracownikiem, kontaktem operacyjnym czy też kontaktem informacyjnym SB. Niezrozumiałe jest to, iż do dokumentów tych nie miałem dostępu wcześniej. Mogłem się z nimi zapoznać dopiero po kilku latach swych badań w IPN. Wygląda na to, że dopiero wówczas zostały odtajnione...

Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, iż często komunistyczna Służba Bezpieczeństwa odnosiła znacznie więcej korzyści z działań ludzi, którzy formalnie nie byli TW, KO czy KI SB, niż z aktywności zarejestrowanych agentów, o czym pisałem już wcześniej. W podręcznikach szkoleniowych KGB zawsze podkreślano, że najcenniejsze usługi oddają tzw. „agenci wpływu", byli oni dla Sowietów cenniejsi niż klasyczni szpiedzy czy formalni tajni współpracownicy.

Przez kilka lat Jarmakowski paradował po Chicago z materiałami z IPN, które miały przekonać Polonię, że jest czysty jak łza, przynajmniej jeśli chodzi o kontakty z SB. Tak było do czasu, gdy zlokalizowany został przeze mnie w IPN zbiórProgressForPoland, Andrzej Jarmakowski, Marek Ciesielczyk, Polonia i SB dokumentów pod sygnaturą IPN BU 2203 / 146, który zawiera materiały sprawy SMW-8/830/89 założonej w 1989 roku przez Wydz. VIII Departamentu I. MSW, w której występuje wpis „Karta personalno-operacyjna Jarmakowski Andrzej" – patrz zdj. 46.

ProgressForPoland, Andrzej Jarmakowski, Marek Ciesielczyk, Polonia i SB

46.

 

Z dokumentów tych dowiadujemy się, że Andrzej Jarmakowski, ur. 24 listopada 1953 roku w Gdańsku, spotykał się z rezydentem SB funkcjonującym w konsulacie PRL w Chicago, a rozmowę z nim chciał za wszelką cenę zachować w tajemnicy. W spotkaniach brał udział także kolega Jarmakowskiego z Chicago – Andrzej Stypuła. Jarmakowski przekazywał przy tym różne informacje funkcjonariuszowi zatrudnionemu oficjalnie w placówce dyplomatycznej PRL w Chicago. Rezydent SB, podpisujący się pod raportem (z dnia 19 września 1989 roku) ze spotkania z Jarmakowskim pseudonimem „RUSH" tak pisze do centrali :

„Z inicjatywy Andrzeja Stypuły (...) oraz Andrzeja Jarmakowskiego (...) odbyłem rozmowę 'prywatną' w dniu 19 września br.(...)Rozmówcy pragnęli przedyskutować następujące tematy:(...) Przygotowanie oceny Konsulatu generalnego PRL w Chicago".

ProgressForPoland, Andrzej Jarmakowski, Marek Ciesielczyk, Polonia i SB

47.

 

W zdumienie może wprawić taka tematyka spotkania dwóch działaczy polonijnych z pracownikiem PRL-owskiej (wówczas jeszcze) placówki dyplomatycznej. Dlaczego chcieli rozmawiać o przygotowaniu oceny komunistycznych urzędników w konsulacie? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź na końcu raportu rezydenta SB.

ProgressForPoland, Andrzej Jarmakowski, Marek Ciesielczyk, Polonia i SB

48.

 

Omawiając z „Rushem" sprawę utworzenia „Banku Rzeczypospolitej", Jarmakowski i Stypuła sugerowali komunistycznemu „dyplomacie" (a faktycznie rezydentowi SB), że „praktycznie fundusze te (przeznaczone dla w/w banku, przyp. MC) znalazłyby się w rękach 'Solidarności', która nie gwarantuje ich właściwego wykorzystania. Mają w tym względzie już pewne doświadczenie, że znaczna część przekazywanych wcześniej funduszy ginęła w prywatnych rękach poszczególnych działaczy 'Solidarności'." Były aktywny działacz „Solidarności", Jarmakowski, nie wystawia więc zbyt pochlebnego świadectwa związkowi i to w rozmowie z komunistycznym urzędnikiem, a w praktyce rezydentem SB w konsulacie PRL w Chicago – patrz zdj. 47.

Jarmakowski i Stypuła obiecali w czasie rozmowy z esbekiem o pseudonimie „Rush" dostarczyć do konsulatu PRL w Chicago dokumenty dotyczące utworzenia na terenie USA „banku inwestycyjnego" wraz ze swymi uwagami na ten temat. „Rush" w swoim raporcie z tego spotkania pyta przełożonych: „Jeżeli są sugestie Centrali co do tej inicjatywy, proszę o instrukcje". Dlaczego Jarmakowski i Stypuła tak ochoczo chcieli współpracować z konsulatem RPL, a dokładniej mówiąc z „Centralą" „Rusha"? – patrz zdj. 48.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ image _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Radosław123  skoro tarnowska firma podpisala umowe na sprzedaz swych produktow, to jest to...
  • @Radosław123  nie czytal Pan calego tekstu , wymieniam konkretne efekty, a Pan wydaje sie byc...
  • Myli się Pan. 1. Jest mnóstwo Polonusów, którzy jako przedsiebiorcy płaca podatki i za...

Tematy w dziale Kultura