Blog
MĄDRA POMOC
ks. Jacek WIOSNA Stryczek
ks. Jacek WIOSNA Stryczek Jacek Stryczek - ksiądz z okładki kalendarza i duszpasterz ludzi biznesu
0 obserwujących 8 notek 4011 odsłon
ks. Jacek WIOSNA Stryczek, 1 marca 2011 r.

Nie pomagaj biednym!

Dominik Peh
Dominik Peh

Przyjęło się, że należy pomagać biednym. Ale kto to jest „biedny”?

 Na to pytanie można usłyszeć zatrważające odpowiedzi. W Polsce biedni to albo żebracy, albo dzieci z domu dziecka, albo patologiczne rodziny z przeszłością. Nie mogę się z tym pogodzić. Nie mogę się pogodzić z tym, że bieda w Polsce utożsamiana jest z krzykiem lub z patologią.

 Niedawno rozmawiałem ze znajomym, który wychowywał się w bardzo ubogiej rodzinie w okolicach Nowego Sącza. W domu nie było pieniędzy, ale za to bardzo dużo pracy. Typowa rodzina wielodzietna w okresie wczesnego PRLu. Nie mieli więcej niż ci, których dzisiaj nazwalibyśmy biednymi. Absolutne minimum wszystkiego. Tyle tylko, że nie krzyczeli o swojej biedzie, ale ciężko pracowali. W polu i przy książkach. Dzisiaj świetnie sobie radzą. Usłyszałem od niego: – W moich czasach nie było ludzi, którzy mogliby nam pomoc, dlatego ja dzisiaj pomagam.

 Ale razem rozumiemy, że nie tej biedzie stereotypowej, krzyczącej, ale ludziom dzisiaj ubogim, którzy walczą o swoje jutro.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Performer, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, twórca nowatorskich programów pomocowych - SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI

Ostatnie notki

Tematy w dziale