9 obserwujących
360 notek
1391k odsłon
644 odsłony

Sokoły na dachu elektrowni Bełchatów mają nowy domek

Nowy domek dla sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE
Nowy domek dla sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE
Wykop Skomentuj1

Jeśli ktoś myśli, że elektrownia to miejsce mało przyjazne dla dzikich ptaków, jest w błędzie. Na dachu jednego z bloków Elektrowni Bełchatów mieszka para sokołów wędrownych.

Sokoły wędrowne to bardzo rzadki w Polsce gatunek ptaków drapieżnych, jest objęty ścisłą ochroną. Sokoły w ubiegłym roku osiedliły się na jednym z bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów, na wysokości 75 metrów. Tu wykluło się ich pisklę. Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy je wypatrzyli, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla ptasiej rodziny. Nowy sokoli domek to drewniana budka, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda.

Elektrownia Bełchatów to największa na świecie elektrownia węglowa wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego. Składa się z 13 bloków energetycznych zlokalizowanych w dwóch budynkach kotłowni i hali maszynowni. To właśnie na galerii nawęglania jednego z bloków energetycznych pojawiły się ptaki.

 - Pojawienie się w Elektrowni Bełchatów tak rzadkiego gatunku ptaków było dla nas niecodziennym wydarzeniem. Obecność sokołów wędrownych w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te szczególne ptaki czują się u nas bardzo dobrze – mają tu świetne warunki do życia oraz sprzyjający klimat. Chcąc jeszcze lepiej zadbać o naszych wyjątkowych lokatorów podjęliśmy decyzję o stworzeniu im przytulnego i komfortowego domku z pięknym widokiem na okolicę – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

sokół
Pisklę sokoła wędrownego, które wykluło się w Elektrowni Bełchatów, fot. PGE.

A skoro wędrowne, to po co im budka? Znawcy tematu wyjaśniają, że nazwa sokół wędrowny może być myląca, ponieważ w naszej strefie klimatycznej te ptaki znajdują swój rewir, w którym osiedlają się na stałe. Jedynie młode osobniki w pierwszy roku migrują, szukając swojego miejsca na Ziemi – a właściwie nad ziemią.

Sokoły wędrowne w naturalnym środowisku osiedlają się na skalnych półkach i klifach – często opuszczonych po innych ptakach. Nie powinno zatem dziwić, że wymarzonym „gniazdkiem” dla tego gatunku w miastach są wysokie budynki i trudno dostępne konstrukcje przemysłowe, jak np. te w bełchatowskiej elektrowni. 

Jeszcze 20 lat temu w Polsce nie było ani jednego ptaka tego szczególnego gatunku. Dzisiaj na terenie całego kraju można już znaleźć ok. 40 gniazd sokołów wędrownych, w tym ok. 20 na obiektach przemysłowych. 

Bełchatowskie sokoły to niejedyne ptaki tego gatunku, które upodobały sobie infrastrukturę PGE. Sokoły mają też gniazda też na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

Zobacz galerię zdjęć:

Nowy domek dla sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE
Nowy domek dla sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE Taki widok mają sokoły z nowego domku w Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE Widok na domek dla sokołów na dachu w Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE Taki widok mają sokoły z nowego domku w Elektrowni Bełchatów. Fot. PGE Elektrownia Bełchatów, fot. PGE +1 zdjęcie

ja


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości