11 obserwujących
493 notki
2020k odsłon
8192 odsłony

Kot serwal - afrykański dzikus w domu. Hodowla, wychowanie, charakter

Serwal
Serwal
Wykop Skomentuj18

Posiadanie w domu egzotycznego kota to marzenie niejednego z nas. Wiąże sie z tym duża odpowiedzialność. Taki kot potrzebuje specjalnych warunków do życia - nie możemy zamknąć go w domu.

Serwal to drapieżnik, którego naturalnym środowiskiem są dzikie tereny Afryki. Charakteryzuje go niezwykle oryginalny wygląd. Jego futro jest jasnożółte z czarnymi cętkami. Jego oryginalność sprawia, że stał się zwierzęciem, które chętnie znalazłoby się w posiadaniu wielu miłośników kotów. Serwala da się oczywiście oswoić, ale jego wychowanie wymaga dużej konsekwencji i cierpliwości. Ten trudny do ujarzmienia dziki charakter – nawet u wykastrowanych zwierząt – wymaga sporo pracy.

Hodowla serwali jest wymagająca i kosztowna, ale wiele osób decyduje się podjąć ten trud. W wyniku krzyżówki serwala afrykańskiego z kotem domowym powstała nawet nowa rasa, jaką jest kot savannah.

Także kot bengalski powstał w wyniku skrzyżowania dzikiego kota z kotem domowym.

Porównanie serwala z kotem savannah
Na pierwszym zdjęciu serwal, na drugim kot savannah.

Serwal – charakter

Kot serwal pochodzi z Afryki. Jest średniej wielkości, ma smukłe, umięśnione, zwinne ciało, stosunkowo krótki ogon i długą szyję. Głowa serwala afrykańskiego jest mała, za to zwieńczona dużymi uszami. Porusza się on w sposób dystyngowany, lekki i zwinny. 

Serwal jest doskonałym skoczkiem. Potrafi skoczyć z miejsca na wysokość 3 metrów i odległość niemal 4 metrów. W warunkach naturalnych długie nogi sprawiają, że kot może obserwować otoczenie z wysokich traw.

Serwal afrykański w biegu osiąga prędkość do 80 kilometrów na godzinę, co czyni go drugim najszybszym kotem na świcie – tuż po gepardzie. Jest doskonałym łowcą także dzięki doskonałemu słuchowi. Jego skuteczność w polowaniu jest wyższa od lampartów czy lwów.

Najczęściej występujące umaszczenie serwala to jasnożółte futro z czarnymi cętkami. W przyrodzie występuje także serwal czarny, który zamieszkuje górzyste rejony Afryki. Bywa mylony z czarną panterą. 

Serwale wyróżniają się dość łagodnym charakterem i można je łatwo oswoić. Z dzikiego drapieżnika mogą stać się miłymi kociakami kanapowymi. Jednak nadal potrzebują odpowiednich warunków hodowlanych, aby były szczęśliwe.

Trzeba pamiętać, że serwale to nadal dzikie zwierzęta. Wymagają wczesnej socjalizacji i odpowiedzialnego opiekuna. Nie można ich kupować do roli domowych maskotek, nie nadają się dla dzieci. Mogą bowiem nieoczekiwanie skoczyć na plecy albo ugryźć. Szybko uczą się korzystać z kuwety, ale niektóre samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej znaczą teren moczem, dlatego zalecana jest sterylizacja

Zobacz, jak prawidłowo karmić kota.

Serwal afrykański
Serwal afrykański jest gatunkiem chronionym. 

Czy serwal afrykański może być udomowiony?

Ze względu na swoje piękno futro, a także na niszczenie naturalnego środowiska wywołanego przez urbanizację oraz proces pustynnienia sawann populacja serwali afrykańskich w przyrodzie zmalała. Gatunek ten jest chroniony prawem międzynarodowym. Jednak hodowle serwali afrykańskich rozwijają się, np. w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Serwal afrykański uchodzi za zwierzę, które można wytresować i udomowić – wymaga to jednak sporych nakładów pracy. Jest też pewnie bardzo ważny warunek - kot musi być wysterylizowany. W przeciwnym wypadku będzie zachowywał się jak typowy drapieżnik. Wysterylizowane serwale zachowują się jak inne domowe koty. Bywają jednak niezależne, lubią wysoko skakać i potrzebują aktywności. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, np. o wysokie drapaki do wspinania się i skakania i duży ogrodzony teren, gdzie będą się mogły wyszaleć.

Serwale, które nie są wysterylizowane, nie nadają się do mieszkania w domach, dlatego, że intensywnie i obficie znaczą teren, a po ukończeniu 2. roku życia ich popęd płciowy znacznie wzrasta, co może być przyczyną agresywnych zachowań. Ponadto zachowują się u nich pierwotne instynkty – podczas kontaktu z innymi zwierzętami, nawet psami czy kotami (zwłaszcza mniejszymi), mogą chcieć je... zjeść. Po ukończeniu 2. roku życia niewysterylizowane koty serwale muszą zamieszkać w osobnym pomieszczeniu i nie powinny przebywać pod jednym dachem z ludźmi.

Zobacz też: Koci katar - jak leczyć i zapobiegać kocim chorobom?

Serwal afrykański
Hodowla serwali jest trudna.

Hodowla serwala

Hodowla serwali jest trudna, ponieważ należy zapewnić im odpowiednie warunki, m.in. ogrzewane pomieszczenia, woliery do wybiegów, drapaki (np. w formie drzew), a nawet baseny z rybkami i inne atrakcje. Trzeba im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki.

Wysterylizowany serwal  może mieszkać w domu, gdyż jak każdy udomowiony kot korzysta z kuwety. Dodatkowo je z miseczki i jest też skory do pieszczot. Może też chodzić na smyczy. Pod warunkiem, że jest tego nauczony, a na to trzeba poświęcić ogromną ilość czasu i cierpliwości. A czas i cierpliwość to klucz do bycia posiadaczem tego zwierzęcia. Wszystko zależy od człowieka i jego podejścia.

Karmienie serwali afrykańskich nie jest łatwe – zwłaszcza dla osób wrażliwych. Zwierzęta te powinny żywić się mięsem – najlepiej surowym i w formie nieprzetworzonej. Serwale afrykańskie mogą być karmione zarówno mięsem ssaków, jak i ryb, a nawet mniejszych gryzoni. Uważa się też, że prawidłowy rozwój zapewnia im uzupełnienie diety w rozmrożone, surowe myszy lub kurczaki - w całości, łącznie z futrem czy kośćmi.


Opisaliśmy też inne rasy kotów:

Kot perski. Dostojny domator

Ragdoll - oddany kot, kochający człowieka ponad wszystko

Kot norweski leśny - towarzyski kot, który lubi dzieci i spacery na smyczy


KJ


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości