11 obserwujących
498 notek
2029k odsłon
749 odsłon

Shar pei - pomarszczony, uparty pies dobry dla rodzin

Shar pei lubi spacery i aktywny tryb życia.
Shar pei lubi spacery i aktywny tryb życia.
Wykop Skomentuj3

Shar pei (czyt. szarpej) to pies z charakterystycznymi zmarszczkami i malutkimi uszami w kształcie muszelek. Jest to pies o silnym charakterze, uparty i bardzo przywiązany do swojej ludzkiej rodziny.

Shar pei to stara chińska rasa psów walki. Ten pies nadaje się tylko dla mądrego i odpowiedzialnego właściciela, ponieważ odznacza się silnym charakterem i niezwykłym uporem.

Rasami psów pochodzącymi z Azji są też Akita i Shiba.

Shar pei - charakter

Shar pei wyróżnia się nie tylko swoim wyjątkowym pomarszczonym wyglądem. Ten pies jest bardzo uparty i na pierwszy rzut oka zdystansowany, jakby z obrażoną miną. Ale wobec bliskich potrafi być bardzo posłuszny i wylewny. Ma umiarkowany temperament. O jego dobrym samopoczuciu decyduje bliski kontakt z właścicielem. Jest psem jednego pana, choć przywiązuje się do całej rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest łagodny i chętny do zabawy. Maluchy trzeba nauczyć odpowiednio się z nim obchodzić.

Shar pei jest niezwykle odważny, więc sprawdzi się w roli stróża. Jest przy tym mało hałaśliwy, a zaniepokojenie okazuje fukając.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to psy tej rasy odmawiają zbytniego przemęczania się. Oczywiście jak każdemu psu powinno się mu zapewnić codziennie możliwość ruchu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi. Nie ma co jednak liczyć na długie spacery, szczególnie, kiedy pada deszcz lub śnieg, ponieważ zimna i wilgoci psy tej rasy wyjątkowo nie lubią. Shar pei przejawia do niemały instynkt łowczy, wymaga więc szczególnie uważnego nadzoru, kiedy biega bez smyczy. Przedstawiciel tej rasy nie ma nic przeciwko wylegiwaniu się przez cały dzień na kanapie.

Shar pei może mieszkać z innymi psami, choć preferuje towarzystwo przedstawicieli własnej rasy.

pies shar pei
Szczeniak rasy shar pei.

Dla kogo rasa psów shar pei?

Psy rasy shar pei nadają się tylko dla doświadczonego właściciela ze względu na jego niełatwy charakter. Nie nadają się one do trzymania w budzie. Nie lubią wilgoci i chłodu, ale także są bardzo towarzyskie wobec człowieka. Właśnie dlatego są idealne dla rodzin z dziećmi. Psy te potrzebują ciągłej bliskości człowieka, by czuć się bezpiecznie. Bardzo przeżywają nawet najkrótsze rozstania,. Jeżeli chcemy, aby zostawały same w domu, musimy uczyć je tego od małego. 

A czy shapr pei dogada się z innym zwierzakiem? Niestety w stosunku do innych zwierząt shar pei bywa dominujący i łatwo daje się prowokować. Na pewno potrzebna jest dobra socjalizacja już od szczenięcia. Ważne, by przy jego wychowywaniu postępować zawsze cierpliwie i uważnie i nie przeciążyć go treningami. Dlatego tylko doświadczony właściciel będzie potrafił sprawić, że z najbardziej upartego psa tej rasy, shar pei stanie się kochającym i sympatycznym przyjacielem, który będzie zawsze wiernie strzegł swojej ludzkiej rodziny.


Shar pei pies
Trzymanie psa rasy  Shar pei w budzie nie jest najlepszym pomysłem. 

Historia psów rasy shar pei

W przeciwieństwie do mopsa, z którym shar pei dzieli kraj pochodzenia i wielowiekową historię, ten pies nie wylegiwał się w pałacach cesarzów, lecz pilnował gospodarstw biednych chłopów i rybaków. Był dobrym stróżem, obrońcą przed obcymi, a także myśliwymi. Polował na małą zwierzynę łowną i szkodniki, pilnował bydła.

Jest to rasa z pewnością wyjątkowa. Shar pei należy do tak zwanych ras starożytnych (ancient breeds), które znacznie różnią się genetycznie od innych ras psów. Psy tego typu żyły już przed dwoma tysiącami lat w południowych prowincjach Chin. Dokładne dzieje tej rasy nie są znane, jednak na podstawie ich wizerunków i innych znalezisk ich początek przyporządkowuje się do czasów panowania dynastii Han (206 p.n.e. do 220 n.e.).

Shar pei pies
Shar pei to stara chińska rasa psów walki

Ameryka rozreklamowała sharp pei'a

Mimo swojej długiej historii Shar pei to wciąż rzadko spotykana rasa, która bardzo długo pozostawała nieznana poza krajem swojego pochodzenia. Przed kilkoma dekadami o mało co rasa ta nie wyginęłaby także i w Chinach, gdyby nie pochodzący z Hongkongu hodowca Matgo Law, który podjął się wszelkich możliwych działań, by ją uratować.

Rosnący wówczas w siłę komunizm sprawił, że hodowanie tej rasy postrzegane było jako zbyteczny luksus, co w efekcie przyczyniło się do jej zdziesiątkowania. W 1976 roku zanotowano jedynie 145 osobników na całym świecie – Shar pei był wówczas najrzadszą rasą świata. Zaalarmowany takim stanem rzeczy miłośnik tej rasy, Matgo Law, zwrócił się z problemem do amerykańskich hodowców. Dzięki zainicjowanej przez nich ogromnej kampanii marketingowej Shar pei stał się psem uwielbianym przez Amerykanów. Rozpoczęto wiele programów hodowlanych, dzięki którym przywrócono prawie wymarłą rasę z powrotem do życia.


shar pei
Shar pei jest psem uwielbianym przez Amerykanów.


Opisaliśmy też inne rasy psów:

  • Dog niemiecki - czy to największy pies na świecie?
  • Pudel - inteligentny pies, o którego trzeba odpowiednio zadbać
  • Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywood

KJ


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości