Nasiona Psoralea corylifolia i krem do pielęgnacji skóry z bakuchiolem. Fot. Shutterstock
Nasiona Psoralea corylifolia i krem do pielęgnacji skóry z bakuchiolem. Fot. Shutterstock

Bakuchiol - roślinny zamiennik retinolu

Redakcja Redakcja Moda i uroda Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Odkryto rośliny zamiennik retinolu, który działa odmładzająco na skórę. Nie jest jeszcze dobrze przebadany, ale dotychczasowe wyniki są obiecujące. 

Co to jest bakuchiol? 

Bakuchiol pozyskiwany jest z liści i nasion roślin Psoralea corylifolia i Otholobium pubescens, które rosną w Azji, Afryce oraz Europie Środkowej. W tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej od lat wykorzystywane są jako środek przeciwzapalny i przynoszący ulgę w chorobach skórnych.

Bakuchiol przypomina retinol i przejawia niemal identyczne działanie. Klasyczny retinol, będący pochodną witaminy A, to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej pożądanych składników aktywnych w kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz przeciwtrądzikowych. Z powodzeniem może być alternatywą dla antybiotykoterapii stosowanej często w leczeniu trądziku pospolitego.


bakuchiol
Po hindusku na roślinę, z której wytwarza się bakuchiol mówi się babchi.

Właściwości bakuchiolu

Preparaty z dodatkiem bakuchiolu działają przeciwbakteryjnie, stymulują syntezę kolagenu, zmniejszają wydzielanie sebum, hamują produkcję melaniny oraz działają antyoksydacyjnie.

Bakuchiol przede wszystkim leczy trądzik. Hamuje namnażanie bakterii wywołujących trądzik, zmniejsza aktywność enzymu, który przyczynia się do wzmożonego wydzielania sebum, przyspiesza cykl odnowy skóry. Jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu trądziku u osób dorosłych, u których trzeba jednocześnie leczyć stany zapalne i zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek.

Wygładza cerę i usuwa przebarwienia. Zmniejsza aktywność komórek produkujących melaninę, dzięki czemu poprawia koloryt cery, rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. 

Ma właściwości złuszczające - delikatnie złuszcza naskórek, pomagając usunąć jego zrogowaciałą warstwę, co sprawia, że cera jest gładsza, ujednolicona i bardziej promienna. 

Nie wykazuje działania fotouczulającego, a nawet łagodzi skutki promieniowania UV. Ma kojące działanie – jest idealny do pielęgnacji cery wrażliwej,

Jest przeciwutleniaczem - niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników. Zwiększa ilość komórek produkujących kolagen i elastynę, dzięki czemu poprawia się jędrność i sprężystość skóry, a zmarszczki stają się bardziej spłycone.


trądzik
Bakuchiol jest skuteczny w walce z trądzikiem. 

Bakuchiol czy retinol? 

Bakuchiol tak samo jak retinol złuszcza martwy naskórek, ujędrnia i reguluje pracę gruczołów łojowych, zwalcza trądzik, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Składnik ten możemy znaleźć między innymi w składach kremów i serum o działaniu wyrównującym koloryt, działających przeciwstarzeniowo, przeznaczonych do różnych typów cer, nawet tych najbardziej wrażliwych.

W odróżnieniu do retinolu, bakuchiol nie posiada właściwości fotouczulających. Retinol można aplikować wyłącznie na noc, pamiętając zarazem o zabezpieczeniu cery wysokim filtrem w dzień. Skóra w trakcie kuracji retinolem źle reaguje na promieniowanie słoneczne – pojawia się pieczenie, rumień oraz zmiany pigmentacyjne. Natomiast bakuchiol nie wywołuje zaczerwienień ani podrażnień, preparaty mogą stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Bakuchiol cieszy się coraz większym zainteresowaniem w dermatologii i medycynie estetycznej. Nie jest jeszcze dobrze przebadany, ale dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące. 

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości