11 obserwujących
498 notek
2030k odsłon
1121 odsłon

Podróże w czasie pandemii - w których krajach wymagany jest test na koronawirusa?

Z badań ankietowych wynika, że  42% Polaków chciałoby otrzymać prezent w postaci podróży lub wycieczki..
Z badań ankietowych wynika, że 42% Polaków chciałoby otrzymać prezent w postaci podróży lub wycieczki..
Wykop Skomentuj11

Przy ograniczeniach związanych z turystyką krajową Polacy mogą chcieć wyjechać na ferie do wielu państw świata. Aby polecieć m.in. do Egiptu, Tunezji, na Maltę czy do Francji, trzeba przedstawić negatywy wynik testu na koronawirusa. Nie jest to konieczne przy podróży np. do Turcji.

Osoby przylatujące z Polski do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR najpóźniej na 72 godz. przed wylotem. Badanie jest obowiązkowe również dla dzieci powyżej 6 lat. Test musi być przetłumaczony na język angielski lub język arabski.

Podróżujący bezpośrednio do czterech największych kurortów, Szarm el-Szejk, Hurgady, Marsa Alam i Taby, mogą poddać się testowi na lotnisku po przylocie i kosztuje on wówczas 30 dolarów. Turyści wybierający tę możliwość muszą się jednak samoizolować w hotelu do czasu uzyskania negatywnego rezultatu. Podróżni muszą również wypełnić dostępny w internecie formularz o stanie zdrowia i miejscu zakwaterowania w Egipcie; na lotniskach pasażerom mierzy się temperaturę.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w Egipcie utrzymany pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach transportu.

Należy pamiętać, że w Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

Również Polacy przylatujący na Maltę również muszą zaprezentować negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godz. przed przybyciem do tego kraju. Jeżeli tego nie zrobią, mogą zostać poddani badaniu po przybyciu lub skierowani na 14-dniową kwarantannę. Malta pogrupowała kraje na "bezpieczne" i nie. Polska znalazła się na tej drugiej liście. 

Egipt
WEgipcie obowiązuje stan wyjątkowy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikania podróży, które nie są konieczne do Królestwa Hiszpanii, a w szczególności do Wspólnoty Madrytu, Wspólnoty Autonomicznej Katalonii, Aragonii, La Rioja, Kraju Basków i Nawarry z uwagi na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń COVID-19 w tych regionach.

Stan alarmowy obowiązuje na terytorium Królestwa Hiszpanii do 9 maja 2021 roku i wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się w godzinach 23:00-6:00, poza uzasadnionymi przypadkami. 

Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Od 10 grudnia 2020 roku, poza wynikiem testu typu PCR (RT-PCR), dozwolone będą także wyniki testów TMA. Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku. Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Od 10 grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium Wysp Kanaryjskich poza uzasadnionymi przypadkami, m.in.: wizyty w ośrodkach medycznych, zobowiązania zawodowe lub urzędowe, wizyty w centrach edukacyjnych, powrót do miejsca zamieszkania, opieka nad osobami starszymi, małoletnimi lub osobami z niepełnosprawnością, inne uzasadnione przypadki.

Obywatele państw UE mogą bez przeszkód podróżować do Portugalii, nie trzeba tam okazywać testu. Należy jednak pamiętać, że na terytorium Republiki Portugalskiej obowiązuje stan wyjątkowy, w którym jest zakaz przemieszczania się pomiędzy gminami oraz zakaz wychodzenia na ulice w godzinach 23:00 - 05:00, z niewielkimi modyfikacjami w okresie świątecznym.

Dodatkowe restrykcje obowiązują jednak osoby udające się na Maderę i Azory. Podróżni lecący na te terytoria muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem na wyspę albo poddać się bezpłatnemu badaniu po przylocie, wypełnić formularz lokalizacyjny i oczekiwać na wynik przebywając w deklarowanym miejscu. Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 12 lat. Konsulat rekomenduje wszystkim podróżującym wykonanie testu przed wylotem z Polski.

Grecja
Greckie zabytki są niedostępne dla zwiedzających.

Wszyscy wybierający się do Grecji muszą okazać negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego najpóźniej trzy doby przed przybyciem do tego kraju. Obowiązek ten dotyczy także dzieci. Obowiązuje tam także bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form) co najmniej 24 godziny przed przyjazdem. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości