Z badań ankietowych wynika, że  42% Polaków chciałoby otrzymać prezent w postaci podróży lub wycieczki..
Z badań ankietowych wynika, że 42% Polaków chciałoby otrzymać prezent w postaci podróży lub wycieczki..

Podróże w czasie pandemii - w których krajach wymagany jest test na koronawirusa?

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Przy ograniczeniach związanych z turystyką krajową Polacy mogą chcieć wyjechać na ferie do wielu państw świata. Aby polecieć m.in. do Egiptu, Tunezji, na Maltę czy do Francji, trzeba przedstawić negatywy wynik testu na koronawirusa. Nie jest to konieczne przy podróży np. do Turcji.

Osoby przylatujące z Polski do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR najpóźniej na 72 godz. przed wylotem. Badanie jest obowiązkowe również dla dzieci powyżej 6 lat. Test musi być przetłumaczony na język angielski lub język arabski.

Podróżujący bezpośrednio do czterech największych kurortów, Szarm el-Szejk, Hurgady, Marsa Alam i Taby, mogą poddać się testowi na lotnisku po przylocie i kosztuje on wówczas 30 dolarów. Turyści wybierający tę możliwość muszą się jednak samoizolować w hotelu do czasu uzyskania negatywnego rezultatu. Podróżni muszą również wypełnić dostępny w internecie formularz o stanie zdrowia i miejscu zakwaterowania w Egipcie; na lotniskach pasażerom mierzy się temperaturę.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w Egipcie utrzymany pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach transportu.

Należy pamiętać, że w Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

Również Polacy przylatujący na Maltę również muszą zaprezentować negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godz. przed przybyciem do tego kraju. Jeżeli tego nie zrobią, mogą zostać poddani badaniu po przybyciu lub skierowani na 14-dniową kwarantannę. Malta pogrupowała kraje na "bezpieczne" i nie. Polska znalazła się na tej drugiej liście. 

Egipt
WEgipcie obowiązuje stan wyjątkowy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikania podróży, które nie są konieczne do Królestwa Hiszpanii, a w szczególności do Wspólnoty Madrytu, Wspólnoty Autonomicznej Katalonii, Aragonii, La Rioja, Kraju Basków i Nawarry z uwagi na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń COVID-19 w tych regionach.

Stan alarmowy obowiązuje na terytorium Królestwa Hiszpanii do 9 maja 2021 roku i wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się w godzinach 23:00-6:00, poza uzasadnionymi przypadkami. 

Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Od 10 grudnia 2020 roku, poza wynikiem testu typu PCR (RT-PCR), dozwolone będą także wyniki testów TMA. Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku. Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Od 10 grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium Wysp Kanaryjskich poza uzasadnionymi przypadkami, m.in.: wizyty w ośrodkach medycznych, zobowiązania zawodowe lub urzędowe, wizyty w centrach edukacyjnych, powrót do miejsca zamieszkania, opieka nad osobami starszymi, małoletnimi lub osobami z niepełnosprawnością, inne uzasadnione przypadki.

Obywatele państw UE mogą bez przeszkód podróżować do Portugalii, nie trzeba tam okazywać testu. Należy jednak pamiętać, że na terytorium Republiki Portugalskiej obowiązuje stan wyjątkowy, w którym jest zakaz przemieszczania się pomiędzy gminami oraz zakaz wychodzenia na ulice w godzinach 23:00 - 05:00, z niewielkimi modyfikacjami w okresie świątecznym.

Dodatkowe restrykcje obowiązują jednak osoby udające się na Maderę i Azory. Podróżni lecący na te terytoria muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem na wyspę albo poddać się bezpłatnemu badaniu po przylocie, wypełnić formularz lokalizacyjny i oczekiwać na wynik przebywając w deklarowanym miejscu. Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 12 lat. Konsulat rekomenduje wszystkim podróżującym wykonanie testu przed wylotem z Polski.

Grecja
Greckie zabytki są niedostępne dla zwiedzających.

Wszyscy wybierający się do Grecji muszą okazać negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego najpóźniej trzy doby przed przybyciem do tego kraju. Obowiązek ten dotyczy także dzieci. Obowiązuje tam także bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form) co najmniej 24 godziny przed przyjazdem. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

Od dnia 18 grudnia 2020 do 7 stycznia 2021 (z możliwością przedłużenia) osoby przybywające do Grecji zostaną zobligowane też do poddania się 3-dniowej kwarantannie. 

Grecja ogłosiła ogólnokrajową kwarantannę i całkowity lockdown do odwołania. Zastaniemy tam całkowity zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdów do pracy, z przyczyn zdrowotnych oraz innych wymienionych w rozporządzeniu, więc nie możemy liczyć na jakiekolwiek zwiedzanie tego kraju.  

Dorośli i dzieci od 12 lat udający się do Tunezji w ramach pobytu zorganizowanego przez biuro podróży muszą przedstawić test PCR wykonany do 72 godz. przed wylotem i do 120 godz. przed przybyciem. Jeśli jest negatywny, nie podlegają kwarantannie. 

Natomiast turyści indywidualni muszą przejść 14-dniową kwarantannę, którą można odbyć w jednym z wyznaczonych do tego hoteli lub innym miejscu zamieszkania (na własny koszt). W przypadku braku objawów i negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego po 6 dniach pobytu - kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni.

Konieczne jest też wypełnienie formularza o stanie zdrowia w internecie oraz ściągnięcie odpowiedniej aplikacji. W całej Tunezji obowiązują obostrzenia, jeśli chodzi o obłożenie hoteli i lokali, jest dostępna jedynie połowa miejsc. 

Polacy mogą wybrać się do Maroka, jeżeli wcześniej zarezerwowali miejsce w hotelu lub innej kwaterze turystycznej. Na granicy muszą jednak okazać negatywny wynik badania PCR wykonanego najpóźniej trzy doby przed wylotem. Nie dotyczy to dzieci poniżej 11 roku życia. Wszyscy pasażerowie muszą też wypełnić formularz lokalizacyjny, który można ściągnąć z internetu.

W Maroku trwa stan zagrożenia epidemicznego. Zamykane są miasta o największej liczbie zakażeń (w tym Casablanka), a w wielu miejscowościach turystycznych (m.in. Marrakesz, Agadir, Oujda, Chefchaouen, M’diq, Tétouan) wprowadzane są restrykcje lokalne, jak godzina policyjna, zamykanie plaż, parków i rynków publicznych, skracanie czasu otwarcia sklepów, restauracji i kawiarni, zakaz zgromadzeń publicznych oraz organizowania zbiorowych uroczystości.

Casablanca
Casablanka jest zamknięta dla turystów.

Przybywając do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dorośli i dzieci powyżej dwóch lat muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, nie starszego niż sprzed 96 godz. przed wylotem. W przypadku Dubaju należy ściągnąć aplikację COVID-19 DXB. Osoby przylatujące do Dubaju mogą na lotnisku być poddane dodatkowemu testowi. W takim wypadku należy poddać się kwarantannie do momentu otrzymania wyniku testu na COVID, w przypadku pozytywnego wyniku testu turysta musi poddać się 14-dniowej samoizolacji.

Osoby przylatujące do Abu Zabi po przylocie są poddane kolejnemu testowi na COVID, następnie są zobowiązane do poddania się 14-dniowej domowej kwarantannie, co będzie wynikało z podpisanego dokumentu podczas kontroli paszportowej. Po przylocie podróżni muszą liczyć się z otrzymaniem elektronicznej „bransolety”, za pomocą której miejscowe władze będą kontrolować poddanie się samoizolacji. Dodatkowo powinno się mieć zainstalowaną na telefonie aplikację ALHOSN. Po 12 dniach osoby przylatujące do Abu Zabi są zobowiązane do poddania się kolejnemu testowi PCR.

Do stołecznego emiratu Abu Zabi można wjechać jedynie po okazaniu negatywnych testów na COVID. Do emiratu można wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu PCR lub testu laserowego otrzymanych w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. Testy laserowe można wykonać na granicy po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Począwszy od niedzieli 8 listopada 2020 r. w przypadku osób które wjechały do emiratu Abu Zabi na 4 lub więcej dni konieczne jest dodatkowe wykonanie testu PCR w 4. dniu wizyty. Dodatkowo jeżeli ktoś planuje pozostać na terytorium Abu Zabi na 8 lub więcej dni musi wykonać kolejny test 8. dnia pobytu. Za pierwszy dzień pobytu uznaje się dzień przekroczenia granicy emiratu.

Bez konieczności okazywania testów i przebywania kwarantanny można się udać m.in. do Turcji, Chorwacji, Bułgarii, Albanii, CzarnogóryWarto jednak pamiętać, że w niektórych z tych krajów obowiązują typowe ograniczenia związane z pandemią (maseczki, dystans), a Bałkany są jednym z regionów, w których koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej w Europie.

Turcja
Turcja to jeden z niewielu krajów, gdzie turyści są mile widziani. 

Do 15 stycznia 2021 wprowadzono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski: do 20 grudnia mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku wymazowego testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu jest obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie. Od 21 grudnia do 15 stycznia, niezależnie od wyników testu, będzie obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 3 strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Włoski rząd zapowiedział, że od 21 grudnia do 6 stycznia obowiązywać będzie zakaz podróży między regionami bez ważnej potrzeby, a w pierwszy i drugi dzień Świąt oraz w Nowy Rok nie wolno opuszczać gminy, w której się mieszka. Ponadto utrzymana zostanie godzina policyjna od 22.00 do 5.00. Jak dotąd nie ogłoszono jeszcze definitywnych decyzji dotyczących świąteczno- noworocznych restrykcji.

Granice Francji z państwami Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte. Wymagane jest okazanie deklaracji celu podróży według wzoru przygotowanego specjalnie dla osób wjeżdżających do Francji oraz negatywnego wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19. Formularz deklaracji można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nie ma obowiązku kwarantanny.

Negatywny wynik testu wymagany jest również w przypadku podróży do Monako osób spoza obszaru Unii Europejskiej oraz z krajów Unii o największej liczbie zachorowań (ponad 60 przypadków na 100 000 mieszkańców). Po przyjeździe swoje dane należy zgłosić do centrum COVID-19 .​

Od 15 grudnia zniesione zostają ograniczenia w podróżowaniu po Francji, a wraz z nimi obowiązek posiadania oświadczenia o celu opuszczenia miejsca zamieszkania. Jednocześnie wprowadzona zostaje godzina policyjna. Pobyt poza miejscem zamieszkania w godzinach od 20 do 6 wymagać będzie uzasadnienia i pisemnego oświadczenia o jego powodach. Uzasadnieniem może być ważny powód rodzinny (np. związany z opieką nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną), względy zdrowotne, zawodowe czy wyprowadzenie psa na spacer. Spacery lub uprawianie sportu nie będą uznawane za ważne uzasadnienie.

Nieuzasadniony pobyt poza miejscem zamieszkania lub brak wymaganego oświadczenia w godzinach nocnych może skutkować mandatem w wysokości 135 euro.

Paryż
Wyjątkiem od ograniczeń we Francji będzie noc z 24 na 25 grudnia, kiedy będzie można przemieszczać się swobodnie.

Zamknięte dla ruchu turystycznego min. z Polski są z kolei RosjaWęgry, Cypr i Izrael. W przypadku osób podróżujących z Polski drogą lotniczą wyjątkowo zgodę na pobyt w tum kraju może wyrazić Ambasada Izraela w Warszawie. Zgodę należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli w porcie lotniczym wylotu i przylotu. Nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem konieczne jest dodatkowo wypełnienie ankiety on-line, bez której nie jest możliwe wejście na pokład samolotu. Natomiast w okresie 14 dni poprzedzających podróż do Izraela Polacy są obowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Wjazd do Niemiec z Polski w okresie świątecznym jest możliwy bez posiadania ważnego powodu, ale w trzech krajach związkowych (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia) obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Do Niemiec można wjechać z Polski bez posiadania ważnego powodu, jednak wjazd ze stref podwyższonego ryzyka wiąże się z przepisami dotyczącymi kwarantanny związanej z pandemią COVID-19. Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski, ale przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonania elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Co najmniej do 10 stycznia 2021 roku hotele nie będą jednak przyjmować turystów.

Na stronie internetowej nie muszą rejestrować się osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych).

Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych.

Urząd ds. zdrowia będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec, oraz będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba ma uprawnienia do zwolnienia z kwarantanny. Władze mogą również dokonywać wyrywkowych kontroli granicznych.

Na teren trzech krajów związkowych: Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii można wjechać, ale konieczne będzie odbycie 10-dniowej kwarantanny. Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu). Wjazd do Berlina na czas do 24 godzin bez kwarantanny jest możliwy.

jarmark świąteczny
Słynne niemieckie Jarmarki Bożonarodzeniowe w tym roku świecą pustkami. 

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. leczenie, podróż służbowa) o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna).

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5. października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy, a od 18 grudnia przywrócono ograniczenie dotyczące swobodnego przemieszczania się osób.

Od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Słowacji zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, kierowcy autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego. Z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na okres 90 dni.

Na Ukrainę z Polski można wjechać na dotychczasowych zasadach. Ograniczenia, włącznie z kwarantanną zostały wprowadzone dla państw z tzw. czerwonej listy - nie ma na nich naszego kraju. Od 8 stycznia na terytorium Ukrainy obowiązuje tzw. noworoczny lockdown, którego zasady są bardzo zbliżone do tych, które będą obowiązywać w Polsce podczas kwarantanny narodowej. 

Bardziej szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących przy wjeździe do poszczególnych państw można uzyskać na stronach polskiego ministerstwa spraw zagranicznych i witrynach władz konkretnych krajów. Polskie MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. 

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości