11 obserwujących
526 notek
2093k odsłony
  1608   0

Tok FM po raz pierwszy wyprzedziło Trójkę. Braun chce dymisji szefowej Polskiego Radia

Trójka z najgorszym wynikiem słuchalności w historii,  fot. polskieradio.pl
Trójka z najgorszym wynikiem słuchalności w historii, fot. polskieradio.pl

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun chce odwołania Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezes zarządu Polskiego Radia. Powodem ma być fakt, że przez rok stacja straciła ponad połowę słuchaczy. W ostatnim badaniu Radio Track Trójkę po raz pierwszy wyprzedziło Radio Tok FM.

W czwartym kwartale 2020 roku Trójka miała jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. W rozgłośni, w której od wiosny ub.r. nastąpiły bardzo duże zmiany personalne, udział w rynku słuchalności poszedł w dół rok do roku z 5,3 do 2,4 proc., czyli o 54,7 proc.

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Z kolei byli dziennikarze PR3 uruchomili dwie internetowe rozgłośnie. W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Pierwszy wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska składał już w maju 2020 roku Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych , ale zrezygnował z pełnienia tej funkcji. 

Juliusz Braun od początku popierał wniosek Podżornego o odwołanie prezes Polskiego Radia. Po jego odejściu z RMN kilkakrotnie składał jeszcze pisma w tej sprawie do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego i wnioskował o przyjęcie punktu o odwołaniu szefowej publicznej rozgłośni do porządku obrad. Za każdym razem wniosek nie uzyskiwał jednak poparcia większości członków RMN, którą stanowią politycy powiązani ze Zjednoczoną Prawicą. Po opublikowaniu informacji w sprawie wyników słuchalności stacji radiowych, Braun zdecydował się złożyć wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej jeszcze raz .

W liście do przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, do którego dotarł portal wirtualnemedia.pl, czytamy: "Wedle opublikowanych ostatnio danych badań Radio Track, w czwartym kwartale 2020 roku Program Trzeci Polskiego Radia Trójka miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to po raz kolejny najniższy wynik stacji w historii. Spadek odnotował również Program I. Pozwalam sobie przypomnieć, że od kilku miesięcy oczekuje na merytoryczne rozpatrzenie przez Radę Mediów Narodowych wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia, p. Agnieszki Kamińskiej, złożony jeszcze przez p. Grzegorza Podżornego, a następnie wielokrotnie ponawiany przeze mnie" - zwraca uwagę Juliusz Braun.

W związku z tym członek RMN ponownie prosi o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych punktu dotyczącego „rozpatrzenia wniosku o odwołanie p. Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia". "Ponawiam również mój wniosek, by jednocześnie RMN ogłosiła otwarty konkurs na prezesa zarządu Polskiego Radia" - zaznacza Juliusz Braun.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od 22 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.

ja


Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura