11 obserwujących
531 notek
2101k odsłon
  1567   0

Pierwszeństwo pieszych i koniec jazdy na zderzaku

Niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków.
Niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków.

Sejm znowelizował przepisy o ruchu drogowym. Najważniejsze to pierwszeństwo pieszych na przejściu i zakaz jazdy na tzw. zderzaku.

Pierwszeństwo pieszych

Od połowy 2021 pieszy będzie miał bezwzględne pierwszeństwo nie tylko, gdy jest już na przejściu, ale także stojąc tuż przed nim. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Przepisy dotyczą tez samych pieszych. Podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie można korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłoby rozpraszać uwagę.

Odległość między pojazdami

Znowelizowane przepisy dotyczą także odległości między pojazdami poruszającymi się po autostradach i drogach ekspresowych. Plagą polskich dróg jest tzw. jazda na zderzaku, czyli jazda w bardzo bliskiej odległości od poprzedzającego pojazdu. Nowe przepisy uregulują tę kwestię - kierowcy będą musieli zachować konkretną odległość. Dystans pomiędzy pojazdami powinien wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażoną w metrach. Oznacza to, że jadąc autostradą z prędkością 140 km/h odstęp od poprzedzającego pojazdu nie może być mniejszy niż 70 metrów. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.


Dystans pomiędzy pojazdami powinien wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażoną w metrach.


Obecnie niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach ekspresowych i autostradach. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 r. z tego powodu tylko na autostradach doszło do 94 wypadków, w których zostało zabitych 13 osób, a ranne zostały 143 osoby.


Ważne: Od 5 grudnia nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy

Ograniczenia prędkości

Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym zależne jest od pory dnia. W godzinach od 23 do 5 rano kierowcy mogą poruszać się z prędkością 60 km/h, podczas gdy w pozostałych godzinach obowiązuje standardowe ograniczenie do 50 km/h. Z początkiem czerwca ograniczenia prędkości zostaną ujednolicone.


Znowelizowane przepisy wejdą w życie dopiero za jakiś czas - chodzi o to, aby przeprowadzić najpierw kampanię informacyjną. Kampania społeczna będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej koszt to 30 milionów złotych. 

Nowe prawo zacznie więc obowiązywać 1 czerwca 2021 r. 



Projekt nowelizacji ustawy – prawo o ruchu drogowym komentuje ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem, dziennikarz TVN Turbo Kuba Bielak (źródło: x-news)

KJ


Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka