11 obserwujących
531 notek
2102k odsłony
  439   0

Duże opady śniegu na południu Polski, silny mróz na północy. RCB wysyła alerty

W północnej i centralnej części kraju spodziewany jest silny mróz; najmroźniej będzie na północnym wschodzie, fot. x-news
W północnej i centralnej części kraju spodziewany jest silny mróz; najmroźniej będzie na północnym wschodzie, fot. x-news

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu w południowo-wschodniej części Polski. Wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla woj. lubelskiego i podkarpackiego. Na północy Polski z kolei zanotowano spory mróz. 

Na Podlasiu w miejscowości Różanystok termometry pokazały dziś -26,1 stopni Celsjusza, w Suwałkach -23,5 stopnia. Jak zaznacza IMGW, do pobicia rekordu tej zimy jeszcze nie doszło, gdyż 18 stycznia 2021 w Biebrzy termometry pokazały -29,7 st. C.


Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowo-wschodniej części Polski wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Chodzi m.in o powiaty: lubelski, zamojski, rzeszowski i przemyski.

Według IMGW, intensywne opady śniegu mają wystąpić m.in. w powiatach: zamojskim, łęczyńskim, chełmskim, hrubieszowskim, janowskim, opolskim, stalowowolskim, tomaszowskim, przemyskim, dębickim i leżajskim. IMGW prognozuje wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 30 cm do 40 cm.

W niektórych z tych powiatów, jak np. łęczyńskim, chełmskim i stalowowolskim IMGW ostrzega przed silnym mrozem, a także przed zamieciami śnieżnymi jak np. w powiecie przeworskim, przemyskim, strzyżowskim. 

W niedzielę temperatura maksymalna od -12 st. C na Podlasiu, około -6 st. C, -8 st. C na zachodzie, południu i w centrum do -5 st. C nad morzem i do 0 st. C na Podhalu. Na południu kraju wiatr silny, w porywach do 60 km/h, a wysoko w Tatrach do 80 km/h. 

Opadom śniegu towarzyszyć będzie silniejszy wiatr osiągający w porywach okresami do 65 km/h, powodujący zawieje, a miejscami również zamiecie śnieżne oraz znaczne ograniczenie widzialności. Na krańcach południowo-wschodnich od dziś, wraz ze wzrostem temperatury, opady śniegu mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź, więc na drogach może zrobić się bardzo ślisko.

IMGW zapowiada, że pogoda uspokoi się dopiero we wtorek, ale od środy powrócą znów silne mrozy.

- Przed nami dni z niebezpieczną pogodą - intensywnymi opadami śniegu, mrozem i silnym wiatrem, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne - ostrzega Artur Chrzanowski, synoptyk tvnmeteo.pl. 

Jak przewiduje, do 15-16 lutego będziemy cały czas w objęciach zimy. - I to takiej prawdziwej, z temperaturą w ciągu dnia nawet do -16 czy -15 stopni, a w ciągu nocy, jest taki moment w prognozach, który mówi, że nawet do -28 czy -25 stopni. - Do tych wszystkich niebezpiecznych zjawisk pogodowych dojdą zawieje i zamiecie śnieżne  - mówił na antenie TVN24 synoptyk.

ja

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości