11 obserwujących
524 notki
2090k odsłon
  3527   0

Państwowa spółka przejęła luksusowy hotel w Warszawie

Regent Warsaw Hotel od ulicy Belwederskiej, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Regent Warsaw Hotel od ulicy Belwederskiej, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia

Pięciogwiazdkowy Regent Warsaw Hotel (dawny Hyatt) przejęła firma PHN Property Management. Spółka jest zależna od Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz Polskiego Holdingu Hotelowego – przedsiębiorstw kontrolowanych przez Skarb Państwa. 

Wartość transakcji to 130,5 mln zł

Hotel został zbudowany przy wsparciu kredytem udzielonym przez Bank Pekao. Właściciel firma Cosmar Polska po otwarciu hotelu zaczęła mieć problemy ze spłatą zobowiązania. W 2018 r. spółka ogłosiła upadłość, a syndyk wystawił hotel na sprzedaż. W czerwcu państwowe spółki zapewniły sobie prawo pierwokupu tej nieruchomości, ofertę złożono w grudniu 2020 r.

"PHN Property Management - spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) - zawarła z syndykiem masy upadłości umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa „Cosmar Polska", funkcjonującej pod nazwą handlową Regent Warsaw Hotel. Wartość transakcji to 130,5 mln zł" - czytamy w komunikacie spółki.

 - Poprzez działania naszej spółki w sposób konsekwentny i przemyślany realizujemy strategię naszego państwa oraz wzmacniamy polski kapitał - wyjaśnił Gheorghe Marian Cristescu, Prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.

Mieszkali tam Merkel, Putin i piłkarze

Regent Warsaw Hotel znajduje się przy ulicy Belwederskiej, w centrum Warszawy, przy Trakcie Królewskim, w sąsiedztwie Łazienek, blisko ambasady Rosji. W 5-gwiazdkowym hotelu do dyspozycji gości jest 246 pokoi.

Hotel został wzniesiony według projektu Jerzego Czyża, Leszka Klajnerta i Tomasza Tomaszewskiego z PBPA Projekt. Posiada również garaż podziemny, salę balową na 450 osób, centrum sportowe z basenem oraz centrum biznesowe z 11 salami konferencyjnymi. Na dachu znajduje się pasieka z siedmioma ulami.

Hotel oferuje swoim gościom pokoje w standardzie Classic, Deluxe, Club, Superior, Suites i Executive Club. Tam właśnie mieszkali polscy piłkarze podczas Euro 2012. Gościli tam m.in. ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Będzie program Hotel Plus?

Magnat w branży hotelowej Tadeusz Gołębiewski przyznaje, że w czasie pandemii sytuacja na rynku jest zła. Na przejęcie Regent Warsaw Hotel przez Polski Holding Nieruchomości patrzy jednak z obawą.

- Można jednak zaobserwować, że Polski Holding Hotelowy ma apetyt na przejmowanie podobnych biznesów. Wnioskuję tak na podstawie doniesień medialnych oraz dotychczasowych działań spółki. Niektórzy nazywają to próbą ratowania hoteli, które sobie nie radzą. Według mnie jest to tendencja do centralizacji. Jest to niepokojące - zaznaczył w rozmowie z money.pl i dodał, że do niego nikt z państwowego aparatu nie dzwonił.

Polski Holding Nieruchomości jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych. Spółka od 2013 roku jest notowana na GPW. W 2019 r. miała 171,9 mln zł skonsolidowanych przychodów z najmu.

Na swoim koncie ma zarówno inwestycje w nowe nieruchomości, jak i przejęcia - w 2019 roku przejął kompleks biurowy Wilanów Office Park w Warszawie, wcześniej biurowiec w Poznaniu i nieruchomość w Gdańsku. Spółka od roku 2013 jest notowana na GPW. Przychody z najmu w roku 2019 wyniosły blisko 172 mln zł. Większość udziałów ma tu Skarb Państwa.

Polski Holding Hotelowy posiada w 100 proc. kapitał państwowy. Zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem obiektami hotelowymi należącymi do Skarbu Państwa.

ja

Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka