10 obserwujących
585 notek
2200k odsłon
  1435   0

Po blisko ćwierć wieku stacja kolejowa Warszawa Główna znów otwarta

Odnowiony Dworzec Główny w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Odnowiony Dworzec Główny w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

W niedzielę rano, po raz pierwszy od 24 lat, podróżni ponownie mogli skorzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna. Na stacji są dwa nowe perony, na które można dojść od ul. Towarowej.

Nowo otwarta stacja zwiększy dostępność do kolei w stolicy, szczególnie na czas przebudowy Warszawy Zachodniej oraz linii średnicowej - podkreśla PKP Polskie Linie Kolejowe. Prowadzone tam prace wymagają wstrzymania ruchu pociągów na jednym torze linii dalekobieżnej pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Centralną. Przygotowano zmienione trasy dla pociągów dalekobieżnych kursujących przez Warszawę.

Ze stacji Warszawa Główna przewidziano kilkanaście połączeń regionalnych Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna, Łowicza i Sochaczewa.

Otwarcie stacji poprzedziły prace budowlane. - Zamontowano tory, rozjazdy oraz nowe konstrukcje i sieć trakcyjną – wyliczył Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, wskazując jednocześnie, że ruch pociągów prowadzony jest z nowej nastawni. - Ważnym elementem prac było zbudowanie wiaduktu kolejowego, nad dalekobieżną linią średnicową, który gwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów z Warszawy Głównej w kierunku Warszawy Zachodniej - powiedział rzecznik.

Na stacji Warszawa Główna są dwa nowe perony, na które podróżni mogą dojść od ul. Towarowej. Zamontowane są także nowe oświetlenia oraz wiaty. Podróżowanie z nowej stacji ułatwić mają także czytelne oznakowania oraz umieszczone w gablotach informacje z rozkładami jazdy. Ponadto, obok peronów od strony ul. Towarowej, przewidziano parking Kiss&Ride.

Jak poinformował Jakubowski, kontynuowane będą jeszcze prace przy budowie kładki. - Obiekt zapewni dogodny dostęp na nowe perony od Al. Jerozolimskich i ul. Kolejowej. Mieszkańcy wygodnie przejdą nad torami między Ochotą a Wolą - dodał.

Warszawa Główna, salon24
Dyrektor Biura Eksploatacji i Obsługi Pasażerskiej PKP PLK S.A. Jerzy Michniowski odprawia pierwszy rozkładowy pociąg z odnowionego Dworca Głównego w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że projekt "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowany jest w trybie "projektuj i buduj", a jego wartość to ponad 87 mln zł.

Wraz z otwarciem stacji od 14 marca wprowadzona została pierwsza w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie ona obowiązywać do 12 czerwca 2021 roku.

PKP PLK podkreśla, że zmiany te zapewnią optymalne kursowanie pociągów na odcinkach, na których będą prowadzone prace inwestycyjne poprawiające jakość infrastruktury, a także samo podróżowanie. Na Warszawskim Węźle Kolejowym ruszają intensywne prace, które wpłyną na ruch kilkudziesięciu pociągów jeżdżących do i ze stolicy.

Z informacji PKP Intercity wynika, że firma przygotowała ofertę Biletu Warszawskiego IC dla osób, które będą łączyć podróż pociągiem i stołeczną komunikacją miejską, jak również wprowadza nową ofertę Aglo-rezerwacja Warszawa, która ułatwi poruszanie się pociągami przewoźnika po stolicy.

Szczegółowe informacje dla pasażerów dotyczące zmian w kursowaniu pociągów dostępne są na stronie - portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników. Lista pociągów ze zmienioną trasą kursowania jest dostępna również na specjalnej stronie uruchomionej przez PKP Intercity: intercity.pl/wwk

image
Pierwszy rozkładowy pociąg, do stacji Łódź Fabryczna, odjeżdża z odnowionego Dworca Głównego w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell.

ja

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka