Litania loretańska się zmienia. Maraton modlitewny o zakończenie pandemii koronawirusa

Modlitwa przy kapliczce w Łowiczu w maju ub. roku, fot. YouTube
Modlitwa przy kapliczce w Łowiczu w maju ub. roku, fot. YouTube

Maj to miesiąc poświęcony Maryi. Na całym świecie odbywają się nabożeństwa majowe, gdzie wierni odmawiają Litanię loretańską i śpiewają pieśni poświęcone Matce Bożej. Papież Franciszek ogłosił miesiąc maryjny miesiącem modlitw o zakończenie pandemii Covid-19. 

Maraton modlitw o ustanie pandemii

Modlitewny globalny maraton papież otworzył w Kaplicy Gregoriańskiej w bazylice Świętego Piotra, gdzie zgromadziło się około 150 wiernych. To miejsce o szczególnym znaczeniu, bo znajduje się tam wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Na początku miesiąca poświęconego Matce Bożej łączymy się w modlitwie ze wszystkimi sanktuariami na świecie, z wiernymi i ze wszystkimi osobami dobrej woli, by zawierzyć naszej Świętej Matce całą ludzkość, ciężko doświadczoną przez ten czas pandemii - powiedział Franciszek.

Codziennie w kolejnych sanktuariach na wszystkich kontynentach odmawiane będą modlitwy w intencji osób zmarłych, chorych i cierpiących z powodu pandemii, bezrobotnych, personelu medycznego, ubogich i bezdomnych.

3 maja w poniedziałek na Jasnej Górze zostanie odmówiona modlitwa w intencji zakażonych i chorych.

Maraton zakończy 31 maja papieska modlitwa w Ogrodach Watykańskich.

Nabożeństwa majowe w Polsce

Nabożeństwa majowe w Polsce sięgają XIX wieku. Po raz pierwszy odprawiono je  w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach było już znane we wszystkich parafiach i stało się bardzo popularne. Dziś jest odprawiane nie tylko w kościołach, ale także przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych.

Zawsze podczas takich spotkań modlitewnych odmawiana jest litania do Najświętszej Maryi Panny, zwana Litanią loretańską. Po wstępnym błaganiu, skierowanym do Trójcy Świętej, następują krótkie wezwania do Matki Bożej, w których uwydatnione są jej poszczególne cnoty, inaczej mówiąc, zbiór komplementów dla Maryi. 

Litanię loretańską zatwierdził oficjalnie papież Sykstus V w 1578 r. Nazwę "loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. 

Litania loretańska - zmiany

W tym roku tekst Litanii loretańskiej nieco się zmienia. Papież Franciszek wprowadził do modlitwy trzy nowe wezwania: "Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” oraz „Pocieszycielko migrantów”.

Pierwsze z nich znajdzie swoje swoje miejsce po wezwaniu „Matko Kościoła”. Z kolei słowa: „Matko nadziei” zostaną umieszczone po wezwaniu „Matko łaski Bożej”. Trzecie znajdzie swoje miejsce po słowach: „Ucieczko grzeszników”.

Zatwierdziła je Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.  

Oprócz Litanii loretańskiej odmawiana jest także modlitwa "Pod Twoją obronę" oraz "Modlitwa św. Bernarda". Poza tym śpiewane są pieśni maryjne. Najpopularniejszą jest "Chwalcie łąki umajone".

Zmiany w Litanii do św. Józefa

Papież Franciszek zmienił też tekst Litanii do św. Józefa. Dodał do niej 7 nowych wezwań: "opiekun Odkupiciela", "sługa Chrystusa”, „szafarz zbawienia", "podpora w trudnościach", "patron wykluczonych", "patron strapionych", oraz "patron ubogich". 

Polska wersja wezwań, zgodnie z zarządzeniem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, musi być jeszcze przygotowana, zatwierdzona i opublikowana przez Konferencję Episkopatu Polski.

ja

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo