Policja świętuje. Ale badania opinii publicznej dają do myślenia

Uroczyste obchody Święta Policji, fot. PAP/Mateusz Marek.
Uroczyste obchody Święta Policji, fot. PAP/Mateusz Marek.
24 lipca przypada Święto Policji. Centralne obchody już się odbyły. Wręczano nominacje generalskie, medale państwowe, odznaczenia resortowe, ślubowanie nowych funkcjonariuszy. Tymczasem z badań opinii publicznej wynika, że zaufanie do Policji spada.

Wizerunek policji w 2020 r.: pałka teleskopowa i gaz łzawiący

W ostatnim okresie doszły jeszcze kolejne rzeczy, które z pewnością znalazły odzwierciedlenie w raporcie. Pandemia koronawirusa,  zamknęła sporą część Polaków w domach - to policjanci przyjeżdżali sprawdzać, jak przestrzegany jest obowiązek kwarantanny. To funkcjonariusze policji nakładali mandaty za nierespektowanie obostrzeń, przeciwko którym buntowała się część społeczeństwa (np. słynny zakaz wchodzenia do parku czy lasu), a więc byli wykonawcami rozkazów "opresyjnych" władz. 

Kontrowersje budził przede wszystkim sposób, w jaki policjanci reagowali na demonstracje przedsiębiorców czy strajki kobiet. Przypomnijmy, w listopadzie ub. roku w czasie  protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego gazem potraktowane zostały między innymi działaczki Strajku Kobiet, a także posłanki Lewicy Barbara Nowacka i Magdalena Biejat . Nieumundurowani funkcjonariusze z pałkami teleskopowymi przepychali się z demonstrantami, dochodziło do obustronnych prowokacji. 

Prokuratura wszczęła śledztwo m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji, którzy podczas zabezpieczania Marszu Niepodległości użyli broni gładkolufowej. 11 listopada 2020 r. przed Empikiem na Rondzie de Gaulle'a w Warszawie doszło wręcz do bitwy między policją a narodowcami. Chuligani rzucali w ich stronę kostką brukową, racami, butelkami, policja odpowiadała gazem oraz "środkami przymusu bezpośredniego". 

Albo zamieszki przed klubem w Rybniku, który w lutym otwarto mimo zakazu. Policjanci asystowali sanepidowi przy doręczaniu decyzji i wezwali gości do opuszczenia klubu. Na zewnątrz doszło do starć. Podczas przepychanek użyto ręcznych miotaczy gazu, pałek i granatów hukowych. Padły też strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Dwóch policjantów zostało rannych.

Inne skazy na pracy policji to np. interwencja policjantów z Jeleniej Góry, którzy na oczach dzieci wyciągnęli z autobusu mężczyznę i zakuli go w kajdanki, bo nie chciał opuścić pojazdu z elektryczną hulajnogą.

Ale były też wydarzenia tragiczne. Mł. asp. Michał Kędzierski w Raciborza zginął zastrzelony przez bandytę. 43-letni policjant zginął na służbie, gdy wraz z kolegami próbował skontrolować mężczyznę, który podając się za policjanta, próbował przeprowadzać kontrolę drogową.

Pokazano stary sondaż, by się pochwalić

Z okazji obchodów Święta Policji polska Policja postanowiła pochwalić się jednak dobrym wizerunkiem. Na jej twitterowym profilu opublikowano grafikę z dwoma wykresami, pisząc, że to "jedne z ostatnich wyników badań oceny @PolskaPolicja". Do tego był komentarz: "Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pozytywne oceny, co jest dla Nas najlepszą formą podziękowań i zobowiązaniem do dalszej, jeszcze lepszej służby dla Polski i obywateli".


To nie były wyniki raportu, którego przeprowadzenie zlecono. To były wyniki sondażu "Oceny działań instytucji publicznych" wykonanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu 2020 roku, a więc nie najnowsze. Po nich były jeszcze trzy sondaże, w których oceny działalności policji wyraźnie leciały w dół. 

Wyniki najnowszego badania "Oceny działań instytucji publicznych" CBOS opublikował 25 marca tego roku. Przeprowadzono je w tym samym miesiącu. Działalność policji pozytywne oceniło 62 proc. Polaków (wskazali odpowiedź: "dobra"), a negatywnie - 28 proc. (odpowiedź: "zła").

.Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

ja


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo