W Starachowicach powstaje pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci. Fot. Pixabay
W Starachowicach powstaje pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci. Fot. Pixabay

Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Nekropolia powstaje w Starachowicach. Rodzice, którzy stracili dziecko na etapie nawet wczesnej ciąży, będą mogli je tam godnie pochować.

Kolumbarium, czyli budowla z niszami na szczątki zmarłych, powstanie na starachowickim cmentarzu komunalnym. Ma zostać oddane do użytku w styczniu 2018 r. "Strata ciąży, niezależnie od tego, na ile była zaawansowana, jest dla części rodziców osobistą tragedią. Istnienie cmentarza dla nienarodzonych dzieci może pomóc pochylić się nad tym problemem i stworzyć osobom dotkniętym stratą warunki, w których będą mogły w pewien symboliczny sposób zamknąć etap oczekiwania na dziecko i wejść w okres żałoby" – mówi "Rzeczpospolitej" psycholog Karolina Piotrowska, która zajmuje się kobietami z traumą poporodową.

Szczątki dzieci z przedwcześnie zakończonych ciąż są obecnie chowane w grobach rodzinnych (gdy ciąża była zaawansowana) lub - w przypadku ciąży utracownej we wczesnym stadium - utylizowane w szpitalach. Natomiast w Krakowie od dziesięciu lat istnieje grobowiec na szczątki martwo urodzonych dzieci. Pochowano w nim dotąd 600 ciał. Starachowickie kolumbarium będzie stanowiło odrębną nekropolię nienarodzonych.

Dla porównania w Niemczech jest coraz więcej takich cmenatrzy. Jednak jeszcze 15 lat temu kwestia pochówków płodów z poronień na wczesnym etapie ciąży była niemal "nielegalna". - Jeżeli ludzie cieszą się na dziecko, to umiera im przyszłość - mówi Albi Roebke, niemiecki pastor i psycholog interwencyjny. Tacy rodzice chcą godnego pożegnania i miejsca pamięci - dodaje. Od 2013 r. w Niemczech wydawane są akty urodzenia płodów, które ważyły mniej niż 500 g.

Sprawa godnego pochówku nienarodzonych i stworzenia dla nich wyznaczonych nekropolii coraz częściej wraca w polskiej debacie publicznej. – Im więcej się o tym mówi, tym częściej rodzice, którzy stracili dziecko, pytają o możliwość pochówku. Ale nie jest to regułą. Nie ma także procedur nakazujących im takie zachowanie. Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym częściej rodzice proszą o wydanie ciała dziecka. Zdarza się też, że przy ciąży kilkutygodniowej jesteśmy proszeni o przekazanie materiału biologicznego, bo odbędzie się pogrzeb. Jednak przy tak wczesnej ciąży nie zawsze udaje się nam taki materiał uzyskać –opowiadał rok temu "Rzeczpospolitej" Piotr Gołaszewski, rzecznik Szpitala Bródnowskiego.


źródło: PAP, rp.pl, dw.com

KW, BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości