Kot brytyjski krótkowłosy - dostojny i wierny towarzysz człowieka.
Kot brytyjski krótkowłosy - dostojny i wierny towarzysz człowieka.

Kot brytyjski - dżentelmen z krainy czarów

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Dostojny, spokojny, inteligentny, tajemniczy, a do tego kawał zwierzaka. Kot brytyjski krótkowłosy. Nieprzypadkowo jest bohaterem powieści i memów.

Legendy głoszą, że kot brytyjski krótkowłosy ma starożytne korzenie. Jedni sięgają historii Rzymu, inni – jeszcze głębiej, do starożytnego Egiptu. W czasach wiktoriańskch rozwijano tę rasę jako przeciwwagę dla kotów orientalnych. W trakcie I wojny światowej wprowadzono do hodowli gen długiego włosa, krzyżując „brytyjczyka” z persem. Rasa niemal wyginęła w czasie II wojny światowej, wskutek niemieckich bombardowań. W latach 50. XX wieku ponownie przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim wzmocniono populację i poprawiono cechy tej kociej rasy.

Kot brytyjski - wygląd

image
Kot brytyjski krókowłosy.

Koty brytyjskie swój urok zawdzięczają w znacznej mierze bardzo gęstej sierści, która dotykiem przypomina plusz, a także grubemu ogonowi i oczom o miedzianym, pomarańczowym lub złotym odcieniu. Trafiają się także osobniki z zielonymi i turkusowymi oczyma. Wbrew pozorom „brytyjczyki” nie są pociesznymi maskotkami: mają krępą sylwetkę i silną, proporcjonalną i muskularną budowę ciała. Ze względu na gęstość i długość okrywy włosowej u zwierząt tej rasy istnieje duże ryzyko niedrożności przewodu pokarmowego spowodowanej kulami z włosa.

Eksperci od kocich spraw podkreślają, że koty brytyjskie występują obecnie w ponad stu pięćdziesięciu odmianach barwnych i rysunkach pręgowania. Najczęściej jednak ludzie wybierają zwierzęta niebieskie i liliowe. Ale jeśli chcecie, by wasz brytyjski domownik miał inną barwę, to jest w czym wybierać. Są koty białe, czarne, czekoladowe, rude, kremowe, dwubarwne. Są również pręgowane koty brytyjskie: między innymi cętkowane, pręgowane klasycznie i tygrysio, szylkretowe, szynszylowe.

Kot brytyjski - charakter

image
Kot brytyjski krótkowłosy - ten kot wie, czego chce.

Kot to nie tylko wygląd. Kot to przede wszystkim charakter. Koty brytyjskie często określa się mianem dżentelmenów. Inni mówią o nich „milusie”. Z całą pewnością są to zwierzęta spokojne, umiarkowanie aktywne, zrównoważone, inteligentne i przyjacielskie (choć warto pamiętać, że koty – udomawiając ludzi – przyjaźnią się z nami na swoich warunkach). Jeśli życzymy sobie spędzać spokojnie jesienne i zimowe wieczory w towarzystwie sympatycznego i niekłopotliwego zwierzaka, kot brytyjski ma do zaoferowania znacznie więcej niż pluszowe walory.

Maine coon - kot, który zachowuje się jak pies

Kot brytyjski lubi ciszę

image
Koty brytyjskie mogą mieć niebieskie, pomarańczowe lub zielone oczy.

Właściciele kotów brytyjskich podkreślają, że to bardzo cisi towarzysze życia. W dodatku nie mają problemów z zaakceptowaniem innych kocich domowników albo małych dzieci. „Brytyjczyk” potrafi chodzić za swoim panem przez cały dzień, ale jego charakter sprawia, że nie reaguje złością na ignorowanie czy niewielką przykrość. Warto jednak zadbać, żeby miał jak najwięcej ciszy i spokoju – to kot dla zdecydowanych domatorów, należy trzymać go jak najdalej od imprezujących studentów i otwartych domów pełnych krącących się nieznanych zwierzęciu ludzi. Zwykle też wybiera, który z domowników zasługuje na jego największe zaufanie i zażyłość. I z taką osobą przystaje najchętniej.

"Brytyjczyk" - długość życia, zdrowie

image
Kocię brytyjskie - z tego rozkosznego kociego dziecka urośnie duży kot.

Kot brytyjski żyje całkiem długo - od piętnastu do dwudziestu lat. I jeszcze jedna dobra wiadomość dla potencjalnych domowników: jest bardzo odporny na choroby. Warto jednak pamiętać, że koty tej rasy mogą być genetycznie obciążone kardiomiopatią przerostową, czyli chorobą serca polegającą na występowaniu samoistnego, zwykle asymetrycznego przerostu lewej komory serca. „Brytyjczyki” mogą być też dotknięty wrodzoną wielotorbielowatością nerek.

U kotów brytyjskich, niestety, często występuje niedrożność kanalików nosowo-łzowych. A to ze względu na skrócony pyszczek. To schorzenie objawia się nadmiernym łzawieniem z oczu.

Kot brytyjski - ciekawostki

image
Kot z Cheshire - postać z powieści "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Rys. John Tenniel/ Wikipedia.

Lewis Carroll, autor powieści „Alicja w krainie czarów”, za wzór dla Kota z Cheshire przyjął własnie kota brytyjskiego krótkowłosego. Wenę pisarza pobudziła tajemniczo uśmiechnięta mordka kotów tej rasy, która pod piórem przeobraziła się w literacką kwintesencję kociego uśmiechu. Dodajmy, że Niania Ogg, czarownica z Lancre, głowa wielkiego i starożytnego rodu, jedna z głownych postaci z serii Świat Dysku autorstwa Terry'ego Pratchetta, hoduje kota Greebo, który jest błękitnym brytyjskim krótkowłosym. 

„Brytyjczyk” jest również kultowym bohaterem memów z cyklu „Co ja pacze?”. 


źródło: cowsierscipiszczy.pl, kociesprawy.pl, koty.pl, wikipedia.pl

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości