Urlop macierzyński przysługuje kobiecie,  która urodziła dziecko.
Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje, ile najdłużej trwa, wysokość zasiłku

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Urlop macierzyński to przerwa od pracy, która przysługuje kobiecie,  która urodziła dziecko. Urlop jest płatny i liczony jest od dnia porodu.

Urlop macierzyński można rozpocząć jeszcze przed porodem – jednak nie więcej niż 6 tygodni. W takiej sytuacji kobieta musi posiadać zaświadczenie lekarskie z datą porodu. Niezależnie od tego urlop macierzyński ma określoną długość zależną od liczby urodzonych podczas porodu dzieci.  

image
Urlop macierzyński może być wydłużony.

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego? 

Urlop macierzyński w 2018 roku przyznawany jest na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Przysługuje osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę oraz osoby prowadzące działalność gospodarcza, które opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Urlop macierzyński przysługuje zarówno osobom zatrudnionym na czas nieokreślony, jak i czas określony (roczny wymiar musi mieścić się w okresie trwania umowy). 

Jeśli w trakcie trwania urlopu, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, kobieta będzie otrzymywała zasiłek macierzyński do ukończenia przez dziecko 52 tygodnia. Z kolei, w przypadku, gdy umowa wygaśnie po 3. miesiącu ciąży, to ulega ona automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Oznacza to, że w tej sytuacji kobieta będzie objęta ubezpieczeniem chorobowym oraz będzie przysługiwało jej prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez 52 tygodnie od dnia porodu. 

image
Kobieta może wziąć urlop jeszcze przed porodem.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobieta może wykorzystać przed porodem maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Długość urlopu macierzyńskiego po porodzie ulega proporcjonalnemu skróceniu. Ogólnie pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 

  •     20 tygodni - jedno dziecko przy jednym porodzie, 
  •     31 tygodni - dwójka dzieci przy jednym porodzie, 
  •     33 tygodni - trójka dzieci przy jednym porodzie, 
  •     35 tygodni - czwórka dzieci przy jednym porodzie, 
  •     37 tygodni - piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie. 

Dodatkowy urlop macierzyński wynosi  do 6 tygodni (do 8 tygodni – gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie). Oznacza to, że kobieta może maksymalnie 6 tygodni przebywać na urlopie dodatkowym bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Może ona złożyć wniosek o mniejszy wymiar niż 6 tygodni, ale wówczas nie będzie przysługiwał jej już urlop rodzicielski. Zgodnie z przepisami z  urlopu rodzicielskiego- można skorzystać tylko w przypadku wykorzystania dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. 

Rodzice mogą podzielić się dodatkowym urlopem macierzyńskim. Urlop ten może być udzielany w nie więcej niż dwóch częściach. Można korzystać z niego tylko w podziale na tygodnie. Nie można rozdrabniać tygodni na dni.

Od 17 czerwca 2013 r. zmienił się wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Taki urlop dotyczy dzieci adoptowanych. Co do zasady wydłużono go o 2 tygodnie. Jedynie w przypadku dzieci starszych do 7 roku życia lub do 10 roku życia, jeżeli została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop wydłuża się o tydzień. Zgodnie z powyższym długość dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi: 

  •     do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, 
  •     do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka oraz 
  •     do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka. 

image
Kobiet chcą więcej czasu spędzać z dzieckiem.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od momentu złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasiłek za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Dotyczy to sytuacji składania wniosków o każdy następny urlop oddzielnie na co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. 

Istnieje druga możliwość wnioskowania o urlopy. Otóż jeżeli pracownica w ciągu 14 dni po porodzie przedstawi pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a następnie urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres zasiłkowy, czyli od podstawowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego.

image
Matka jest bardzo ważna w życiu dziecka.

źródło: kadry.infor.pl, plodnosc.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo