Blog
Salon24 Magazyn
Salon24 Magazyn
5 obserwujących 159 notek 400226 odsłon
Salon24 Magazyn, 11 października 2018 r.

Biedronka azjatycka - nowa plaga w Polsce. Jak się przed nią bronić?

2434 30 0 A A A
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) znana jest również jako biedronka ninja, arlekin lub harlekin.
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) znana jest również jako biedronka ninja, arlekin lub harlekin.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) znana jest również jako biedronka ninja, arlekin lub harlekin. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym. To gryzące owady szczególnie niebezpieczne dla alergików. Ich ukąszenia mogą spowodować zapalenie spojówek, obrzęki, pokrzywkę i astmę.  

Biedronka azjatycka ma bardzo zmienne ubarwienie: jej pokrywy mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne. Ciało arlekina jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 milimetrów, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Można na niej naliczyć od zera do dwudziestu trzech kropek. 

Biedronka azjatycka: miejsce pochodzenia i ekspansja 

Naturalnym środowiskiem biedronki azjatyckiej jest wschodnia i środkowa Azja od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego i od południowej Syberii do południowych Chin. 

image
Pokrywy biedronki azjatyckiej mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, czarne.
W początkach XX wieku sprowadzono ją do USA, żeby walczyła z mszycami, które stanowią jej podstawowy pokarm. W latach 60. XX wieku władze ZSRR sprowadziły ją na Ukrainę i na Białoruś. Nieco później trafiła do Europy Zachodniej. W Polsce po raz pierwszy stwierdzono jej występowanie w 2006 roku, w Poznaniu. 

Biedronka azjatycka a alergie  

Biedronka azjatycka częściej niż polskie gatunki atakuje ludzi. Szczególnie skóra i drogi oddechowe są narażone na niebezpieczne reakcje alergiczne związane z ukąszeniem harlekina.

image
Ukąszenie biedronki azjatyckiej jest bardziej niebezpieczne dla alergików.
Biedronki azjatyckie wdzierają się do ludzkich domów, gdzie szukają zimowego legowiska. Stąd tak częste obecnie informacje z różnych rejonów Polski, dotyczące obecności tych intruzów. Alergia na ukąszenie przez biedronkę azjatycką pojawia się najczęściej jesienią (choć lekarze ostrzegają też przed porą wiosenną). Uczulenie dotyczy obu płci i osób w wieku od roku do siedemdziesięciu ośmiu lat.  

Jak zwalczać biedronki azjatyckie? 

Gdy biedronce azjatyckiej brakuje mszyc to zjada inne stawonogi, ich jaja oraz larwy. Karmi się też pyłkiem kwiatowym i nektarem. Przegryza skórkę winogron i wchodzi do owocu, nadgryza dojrzałe owoce. Ze względu na swoją znaczną płodność, żarłoczność i drapieżność jest szczególnie niezbezpieczna dla innych gatunków biedronek. Jej rozwój ułatwiają brak naturalnych wrogów oraz fakt, że nie prowadzi się z nią walki z pomocą chemicznych natrysków – doprowadziłoby to do wyginięcia lokalnych gatunków biedronek. 

image
Najlepszym środkiem przeciw biedronkom azjatyckim jest dbałość o czystość całego domu.

Jeśli obawiamy się tych owadów, warto w sezonie jesiennym przejrzeć wielokrotnie futryny drzwi i okien i solidnie odkurzyć ciemne i spokojne zakamarki mieszkań. Można także zamontować na stałe okienną moskitierę. 


Źródło: pl.wikipedia.org

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Rozmaitości