8 obserwujących
275 notek
886k odsłon
1086 odsłon

Paluch, Rihanna i... Michael Jackson. Czego słucha polska młodzież?

Polscy nastolatkowie słuchają głównie rodzimego rapu i hip hopu.
Polscy nastolatkowie słuchają głównie rodzimego rapu i hip hopu.
Wykop Skomentuj9

Narodowe Centrum Kultury w grudniu 2018 r. przeprowadziło badania, jakiej muzyki słucha młodzież oraz czym różnią się osoby preferujące poszczególne gatunki. Okazało się, że wygrywa zdecydowanie rap i hip hop, a im bardziej wykształceni rodzice, tym ambitniejszej muzyki słuchają ich dzieci.

Ulubione gatunki muzyki

Muzyki słuchają niemal wszyscy nastolatkowie (99%).  Największa grupa nastolatków jako gatunek słuchany najczęściej (pierwsze wskazanie) wymieniła rap/hip-hop (25%), na drugim miejscu znalazł się pop (23%). Na dalszych miejscach w rankingu popularności plasują się rock (10%), disco polo (8%) oraz dance (8%). Pozostałe gatunki wskazane były przez mniej niż 5% młodzieży.

image
Najpopularniejsze gatunki muzyczne wśród nastolatków, grafika NCK.

Ulubieni wykonawcy

Uczestnicy badań mieli też wskazać ulubionych wykonawców muzyki (dla gatunku słuchanego najczęściej). Na pierwszym miejscu znalazł się Paluch, tuż za nim Rihanna, a trzeci Szpaku. Czwarte miejsce zajęła Ariana Grande, piąte Eminem. Dalej: Quebonafide, Boys, Taco Hemingway, David Guetta i Bedoes. Drugą dziesiątkę otwierają kolejno: Michael Jackson, Lady Gaga i Ed Sheeran. Następnie młodzież wskazywała na Peję, Akcent, Popka, Reto i Alana Walkera. 19. i 20. miejsce należą do Zenka Martyniuka i rapera Kalego. Z badania wynika zatem, że jeśli rap, to zdecydowanie wygrywają polscy wykonawcy, a jeśli pop, to artyści zagraniczni.

image
Łukasz Paluszak, czyli Paluch. Jego albumy rozeszły się w ponad 350 tys. egzemplarzy w Polsce, fot. Paluch Oficjalnie/Facebook.

Wśród osób słuchających rocka największą popularnością cieszą się legendy: zespoły Queen oraz Metallica, choć pod względem wskazań były dopiero na odległych miejscach.

Społeczne zróżnicowanie gustów muzycznych nastolatków

Analizując dane z badania Narodowego Centrum Kultury można dostrzec pewne prawidłowości pod względem społecznego zróżnicowania preferencji muzycznych. Gatunkami wymienianymi na pierwszym miejscu częściej przez chłopaków niż dziewczęta są rap (odpowiednio 30% i 20%) oraz muzyka elektroniczna (odpowiednio 7% i 3%). Dziewczęta częściej niż chłopcy wymieniają na pierwszym miejscu pop (odpowiednio 29% i 18%) oraz dance (odpowiednio 11% i 6%).

image
Chłopcy i dziewczęta słuchają podobnej muzyki, jednak różnią się ze względu na wybór muzyki, której słuchają najczęściej.

Bardzo słaby jest wpływ wielkości miejscowości zamieszkiwanej przez młodzież na wybór gatunków muzycznych. Popularności disco polo jest nieznacznie wyższa na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców (36% osób słuchających) niż w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (28%). Wbrew opinii lansowanej przez niektórych dziennikarzy rap jest równie popularny na wsi i w małych miastach (60%) co w miastach średnich i dużych (59%) - pisze Tomasz Kukołowicz, zajmujący się analizą badan NCK.

Wykształcenie rodziców a słuchane gatunki muzyczne

Gusta muzyczne nastolatków są powiązane z wykształceniem ich rodziców. Ogółem wśród wszystkich uczestników badania 35% zadeklarowało, że ich matka ma wykształcenie wyższe, a 25% że ojciec ma wykształcenie wyższe. Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23% matek oraz 14% ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu.

image
Rodzice nastolatków, którzy słuchają jazzu i rocka mają wyższe wykształcenie niż rodzice nastolatków słuchających rapu i disco polo.

W sondażu  przeprowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury wzięła udział grupa 2069 nastolatków reprezentatywna dla Polaków w wieku 12-17 lat.

Jeżeli mają Państwo dzieci w wieku nastoletnim, zapraszamy do zapytania ich, czego (jakich gatunków) oraz kogo (jakich wykonawców słuchają) i podzielenia się ich odpowiedziami w komentarzach. Pasują do badania NCK czy nie?

źródło: nck.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura