11 obserwujących
417 notek
1767k odsłon
11684 odsłony

Typy osobowości: choleryk, flegmatyk, melancholik, paranoik, sangwinik. Jaki jest Twój?

Temperament jest warunkowany naszymi cechami charakteru i osobowością.
Temperament jest warunkowany naszymi cechami charakteru i osobowością.
Wykop Skomentuj23

Każdy z nas ma inne cechy charakteru i temperament. Najprostsza klasyfikacja osób pod względem temperamentu zawiera podział na choleryka, sangwinika, paranoika i melancholika. Jakie cechy wyróżniają różne osobowości?

Choleryk

Osoba znana z wybuchowego charakteru, działa błyskawicznie, ma ogromną pewność siebie. Dominuje w grupie, zawsze panuje nad sytuacją nawet w sytuacjach bez wyjścia. Choleryka cechuje niezależność i dążenie do celu. Dzięki swojej przedsiębiorczości, jest zorganizowany w pracy i życiu codziennym. Temperament choleryka pozwala mu na zajęcie się dosłownie wszystkim, ale równie szybko może się daną czynnością znudzić i ją porzucić. Choleryk ponadto nie znosi stać w miejscu, odczuwa potrzebę zmian. Poczuwa się do obowiązków w pracy i zostaje w niej nawet po godzinach. Uwielbia być w centrum zainteresowania, jest łakomy na pochwały i nagrody. W towarzystwie pragnie być duszą i kreatorem rozrywek, szybko nawiązuje znajomości.

W związkach często cholerykom się nie układa ze względu na impulsywność i zdolność do manipulacji. W kłótniach raczej nie przyznaje racji partnerowi, przerzuca na drugą osobę całą odpowiedzialność. Za to cholerycy wyróżniają się poczuciem humoru, życiowym optymizmem i energią.

Hipokrates już w starożytności wskazywał, że najważniejszym narządem w organizmie choleryka jest wątroba, natomiast dominującym "humorem" – żółć. Przypisanym do choleryka kolorem jest czerwień, lato to jego pora roku, ogień żywiołem, a najbardziej pasującym zwierzęciem - lew.


image
Choleryk bywa często wybuchowy aż do granic przesady.


Flegmatyk

Zupełne przeciwieństwo brawurowego choleryka. Flegmatyk jest powolny, ospały, rzadko się odzywa. Rzadko kiedy można go wyprowadzić z równowagi, zachowuje bierność i powściągliwość w ocenach. Nie okazuje emocji, co przekłada się na brak empatii: rzadko wczuwa się w położenie drugiej, nawet bliskiej mu osoby, ma problem z okazywaniem współczucia.

Flegmatycy na ogół są zadowoleni z życia i z tego, co mają, koncentrują się nie na tym, co było i co przed nimi, ale na obecnej chwili. Flegmatyczny temperament charakteryzuje się poszanowaniem dla cudzych poglądów i tolerancyjnością. Zazwyczaj działa powolnie, ale robi wszystko najdokładniej jak potrafi. Rzadko się odzywa w towarzystwie, flegmatyk należy do osób, które chętniej słuchają, niż mówią. "Co masz zrobić dziś, zrób jutro" - flegmatykom przyświeca ta dewiza życiowa. Marnują wolny czas na leniuchowanie, co zupełnie im nie przeszkadza. Uwielbiają zacisze domowe, są typami domatorów. Jeśli choleryka cechuje chęć wprowadzenia natychmiastowych zmian, to flegmatyk nie zdzierży rewolucji w swoim życiu. W pracy jest indywidualistą, gorzej radzi sobie w grupie. Flegmatyk może zrobić karierę naukową, sprawdzi się również jako nauczyciel i psycholog.


image
Flegmatyk ma spokojną osobowość i jest przeciwieństwem choleryka.


Melancholik

Wrażliwy na swoim i innych punkcie. Zamknięty w sobie, małomówny, zatroskany, cichy i spokojny - to typ osobowości melancholika. Jest doskonałym organizatorem, choć nie rości sobie prawa do przywództwa. Widzimy go częściej zafrasowanego, niż radosnego i rozentuzjazmowanego wydarzeniami. Niestety, zbyt bardzo przejmuje się sprawami bieżącymi i łapie popularnego doła. Pesymistyczne myśli nie wykluczają jednak uporządkowanego charakter, dokładności i realizacji postawionych zadań, zgodnie z wcześniej nakreślonym planem. 

Melancholicy są wrażliwi na piękno, empatyczni i dobroduszni. Dlatego też mają grono przyjaciół i, paradoksalnie, łatwo zawierają związki. Są oddanymi i lojalnymi przyjaciółmi, którzy nigdy nie zawiodą. Relacje z melancholikami nie należą do prostych: należy uważać, by takiej osoby szybko i głęboko nie urazić, na zbyt długo się wyłącza z własnymi myślami. Melancholik łatwiej wpada w płacz i ma skłonność do panikarstwa.

Ze względu na skłonność do przestrzegania zasad i podporządkowania się przełożonym, melancholicy są przydatnymi pracownikami. Rozwiązują każdy napotkany problem po dłuższym namyśle, mają duszę perfekcjonistów. Melancholik ma artystyczne ciągoty, dlatego robi karierę w szeroko pojętej kulturze. Dokładny jak księgowy, sumienny niczym farmaceuta. W tych zawodach melancholik sprawdzi się najlepiej.


image
Melancholicy mają nawyk odcinania się od świata w zadumie.

Paranoik

Wrodzona podejrzliwość, brak zaufania do ludzi, zamykanie się w sobie i nadmierna reakcja na krytykę - to znaki rozpoznawcze osobowości paranoicznej. Warto pamiętać, że paranoik zmaga się z poważnym zaburzeniem osobowości, przez co często nie jest "sobą". Lekarze uważają, że temperament paranoiczny jest związany z trudnymi przeżyciami w dzieciństwie i predyspozycją psychologiczną pacjentów. Zespół paranoiczny występuje również jako przykład schizofrenii paranoidalnej.

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości