11 obserwujących
415 notek
1762k odsłony
1826 odsłon

Mamy prawo wejść z psem do lasu czy parku. Pamiętajmy jednak o ważnych zasadach

Mamy prawo wejść z psem do lasu czy parku.
Mamy prawo wejść z psem do lasu czy parku.
Wykop Skomentuj21

Tabliczki z zakazem wprowadzania psów w miejscach publicznych są nielegalne. Z czworonogiem można wchodzić do lasów, parków i na place zabaw.

Tabliczki z zakazem wprowadzania czworonogów można zobaczyć na terenach parków, placów zabaw czy wspólnot mieszkaniowych. Okazuje się jednak, że są niezgodne z prawem i nie trzeba się do nich stosować.

image
Tabliczka z zakazem wprowadzania psów.

Czy wiesz, że najinteligentniejszy pies na świecie to border collie?

Zakaz wprowadzania psa nielegalny

Niestety psy w przestrzeni publicznej budzą wiele negatywnych emocji. Dzieje się tak przede wszystkich przez nieodpowiedzialność ich właścicieli, którzy bardzo często nie sprzątają po swoim pupilu. W tej kwestii sytuacja poprawiła się po wprowadzeniu tabliczek „Sprzątaj po swoim psie”, ustawieniu koszów na odchody czy rozdawaniu darmowych torebek do sprzątania przy okazji zapłaty podatku za psa. A do tego doszła także presja społeczna. Jednak nadal psy, szczególnie te duże, bez smyczy i kagańca, budzą niepokój.

W Częstochowie mężczyzna otrzymał od Straży Miejskiej mandat za rzekome wyprowadzanie psa w niewłaściwym miejscu. Strażnicy powołali się na przepis ustalony przez miasto, że nie wolno zabierać psa do sklepów, restauracji czy na place zabaw i wszędzie tam, gdzie ktoś tego zakazał.

Ukarany mężczyzna skierował sprawę do sądu i przegrał. Wtedy skierował ją do Rzecznika Praw Obywatelskich, później interweniował w ratuszu, aż ostatecznie poszedł z nią do sądu administracyjnego, gdzie udało mu się wygrać. Okazało się, że miasto może nakazać trzymanie psa na smyczy, zakładanie kagańca, montowanie tabliczek ostrzegających przed groźnym psem czy sprzątanie po czworonogu, jednak zakaz spacerowania gdziekolwiek jest nielegalny.

Władze Częstochowy tłumaczą, że wprowadzając zakaz nie chciały ograniczać wolności, tylko poprawić bezpieczeństwo. Miasto analizuje wyrok sądu, ale wszystko wskazuje na to, że zmieni przepisy i spacer z psem nawet po placu zabaw będzie legalny. Można się spodziewać, że to z kolei wzbudzi sprzeciw rodziców. Wyrok sądu dotyczy tylko Częstochowy, ale takie samo prawo działa w całym kraju.

Na podstawie ustawy  o utrzymaniu czystości gminy mogą nakazać, aby psy miały obrożę, smycz czy kaganiec, a właściciele czworonogów pamiętali o obowiązkowym posprzątaniu po swoim pupilu, ale nie mogą zakazać wejścia z parku czy na plac zabaw.

Zobacz też: Imię dla psa. Jak nazwać swojego pupila?

image
W lesie musimy trzymać psa na smyczy.

Miejski wybieg dla psów, park czy las?

W wielu miastach Polski opiekunowie mogą wybrać się ze swoimi czworonogami na wybiegi dla psów. Są to specjalnie wydzielone i ogrodzone obszary, np. części parków czy terenów rekreacyjnych. Stanowią idealne miejsce do wybiegania czworonoga w bezpiecznych warunkach. 

Opiekunowie często zabierają swoje psy na tereny poza miastem. W takiej sytuacji warto pamiętać o obowiązujących przepisach. Ustawa o Lasach z 1991 r. jasno określa, że w lesie nie można puszczać psa bez smyczy.

W wielu parkach dozwolone jest spuszczanie psa ze smyczy, jednak zwierzę musi reagować na komendy takie jak przywołanie. Niedopuszczalne jest pozostawianie psa bez kontroli. Pies, który rzuca się bez ostrzeżenia na ludzi czy inne zwierzęta nie powinien być spuszczany ze smyczy ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających park.

Zobacz też: Szczekanie psa. Dlaczego szczekają i jak je tego oduczyć?

image
Wielu właścicieli nadal nie sprząta po swoim psie.

Do którego parku narodowego wejdziemy z psem?

Inaczej sprawa zakazu wchodzenia z czworonogiem ma się w parkach narodowych. Zakaz wprowadzony jest w niektórych z nich z ważnych powodów, np. psie odchody mogą stwarzać zagrożenie dla dzikich zwierząt. 

W Polsce są 23 parki narodowe. W ośmiu z nich obowiązuje całkowity zakaz, a w sześciu częściowy zakaz wprowadzania psów. W pozostałych parkach psy mogą spacerować wyłącznie po szlakach, zapięte w szelki lub na smyczy. Za niestosowanie się do przepisów może grozić kara w wysokości do 500 zł.

Parki narodowe otwarte dla psów :
 • Kampinoski Park Narodowy
 • Karkonoski Park Narodowy
 • Magurski Park Narodowy
 • Narwiański Park Narodowy
 • Wielkopolski Park Narodowy
 • Park Narodowy Gór Stołowych
 • Ojcowski Park Narodowy
 • Świętokrzyski Park Narodowy
 • Wigierski Park Narodowy
Parki narodowe z bezwzględnym zakazem wejścia psów:
 • Babiogórski Park Narodowy
 • Bieszczadzki Park Narodowy
 • Park Narodowy Bory Tucholskie
 • Drawieński Park Narodowy
 • Gorczański Park Narodowy
 • Pieniński Park Narodowy
 • Poleski Park Narodowy
 • Woliński Park Narodowy
KJ

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości