11 obserwujących
402 notki
1699k odsłon
294 odsłony

Dalmatyńczyk - energiczny pies dla ludzi lubiących aktywność fizyczną

Dalmatyńczyk uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem.
Dalmatyńczyk uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem.
Wykop Skomentuj1

Dalmatyńczyk to pies, którego z pewnością rozpozna każdy, dzięki jego charakterystycznemu umaszczeniu w łaty. Jest to pies dla aktywnego, konsekwentnego i zaangażowanego właściciela. Na jego wychowanie i spacery trzeba bowiem poświęcić sporo czasu.  

Dalmatyńczyk mocno przywiązuje się do właściciela. Jest energiczny i uwielbia spędzać czas na wspólnej zabawie. Źle znosi samotność, więc nie nadaje się dla zapracowanych i zajętych. 

jak wygląda dalmatyńczyk
Wygląd dalmatyńczyka.

Charakter dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk najbardziej ceni sobie bliskość z rodziną i dużą dawkę aktywności fizycznej. Ten energiczny pies będzie w domu spokojny i łagodny, jeśli porządnie wyszaleje się i wybiega na świeżym powietrzu. Uszczęśliwi go  najbardziej długi bieg obok roweru właściciela czy podczas joggingu, ale także pływanie czy długi spacer bez smyczy w lesie czy w parku. Ale nie tylko aktywność fizyczna jest ważna dla dalmatyńczyka. Potrzebuje on też wyzwań umysłowych – tu sprawdzi się nawet zwykłe aportowanie. 

Dalmatyńczyk silnie przywiązuje się do swoich opiekunów. W kontaktach z dziećmi dalmatyńczyk okazuje duże pokłady cierpliwości i chęć do zabawy. Jednak tylko dobrze wychowane osobniki mogą być wspaniałymi psami rodzinnymi. 

słodki piesek
podpis
Dalmatyńczyki bardzo przywiązują się do właścicieli.

Dalmatyńczyki są inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, jednak są też bardzo niezależne, dlatego naukę należy rozpocząć już od szczeniaka. Są to psy o dosyć silnym charakterze, toteż powinny trafić w ręce konsekwentnego właściciela, który będzie też  delikatny i wyrozumiały. Pod jego ręką, dbając o odpowiednią ilość ruchu i wyzwań intelektualnych, dalmatyńczyk będzie posłusznym i otwartym przyjacielem rodziny. Dalmatyńczyki reagują zdecydowanie lepiej na pochwały i nagrody niż karcenie. Pod presją stają się często uparte i zaczynają działać po swojemu, co zdecydowanie nie leży w interesie właściciela.

Dalmatyńczyk jest psem szczekliwym, jednak nastawiony jest pokojowo, dlatego szczekanie nie jest objawem agresji czy strachu. Dalmatyńczyki chociaż chętnie spędzają czas w towarzystwie, to są to psy bardzo wrażliwe i wycofują się, gdy czują w otoczeniu napiętą atmosferę. Mają wielką potrzebę miłości i akceptacji. 

dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk potrzebuje dużo uwagi.

Jaki powinien być właściciel dalmatyńczyka?

Dalmatyńczyk to pies dla aktywnego, konsekwentnego, zaangażowanego właściciela. Trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na spacery i wychowanie tego psa, gdyż posiada on dosyć silny charakter. Jest aktywny, energiczny i towarzyski – potrzebuje codziennej dawki ruchu. Nie jest przeznaczony dla ludzi, którzy nie przepadają za aktywnością fizyczną, a źle wychowany pies może sprawiać problemy. Bywa uparty i samodzielny. Wadą dalmatyńczyka jest jego wrażliwość na niskie temperatury i wypadająca sierść, która jest trudna do sprzątnięcia.

Jego zaletami są za to: otwartość, energiczność, przywiązanie do opiekuna. Może on też uprawiać różne sporty z właścicielem, toleruje inne zwierzęta i jest mało hałaśliwy.

Zobacz też: Szczekanie psa. Dlaczego szczekają i jak je tego oduczyć?

pies dalmatyńczykDalmatyńczyk.

Pochodzenie dalmatyńczyka

Przodkowie dalmatyńczyka z pewnością wywodzą się z obszaru o ciepłym klimacie, o czym świadczy jego wygląd - krótka sierść i duża odporność na wysokie temperatury. Rasa ta może pochodzić z Dalmacji – krainy rozciągającej się wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Jednak według niektórych badaczy psy pojawiły się w IV w. p.n.e. w Indiach, a stamtąd przywędrowały do Grecji, Rzymu i Egiptu.

W kraju faraonów znaleziono bowiem malowidła ścienne przedstawiające podobne zwierzęta. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono też ceramikę i płaskorzeźby z ich wizerunkami.

W średniowieczu dalmatyńczyk pojawił się na Bałkanach, gdzie był wykorzystywany prawie wyłącznie jako pies myśliwski. W kręgach miłośników rasy znana jest także legenda o tureckich cętkowanych psach bojowych, które miały brać udział w oblężeniu Wiednia. 

nietypowy dalmatyńczyk
Dalmatyńczyk to pies dla aktywnego, konsekwentnego, zaangażowanego właściciela.

Moda na dalmatyńczyki

Lata dziewięćdziesiąte były czasem największej popularności dalmatyńczyków. Stało się to za sprawą filmu animowanego z wytwórni Walta Disneya. Bo kto nie widział nigdy albo chociaż nie słyszał o bajce "101 Dalmatyńczyków", w którym główną rolę odgrywała tytułowa rasa psa?

Bohaterem opowieści jest młody kompozytor Roger i jego dalmatyńczyk Pongo, którzy podczas spaceru spotykają piękną Anitę,  która wyprowadziła na spacer swoją dalmatynkę imieniem Perdita. Zarówno czworonogi, jak i ich właściciele zakochują się w sobie. W bajce występuje też czarna postać - Cruella De Mon. Jest ona znaną projektantką i marzy o stworzeniu kolekcji mody w kolorze czerni i bieli uszytej z delikatnej skórki szczeniaczków dalmatyńczyków. Zdobywa ona właśnie 101 piesków, ale ostatecznie jej plan zostaje udaremniony. 

Obecnie dalmatyńczyki nie są już tak popularne jak w czasach emisji filmu Disneya. Na ulicach możemy spotkać inne, nowe oraz bardziej egzotyczne rasy jak, np. pekińczyk, cane corso italiano czy chihuahua.

101 dalmatyńczyków
Film animowany "101 dalmatyńczyków" rozsławił tę rasę.


KJ

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości