mak61-w-salonie24 mak61-w-salonie24
965
BLOG

Organizacja państwa polskiego

mak61-w-salonie24 mak61-w-salonie24 Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Organizacja państwa polskiego

Polska powinna pozostać republiką, władza sądownicza , ustawodawcza i wykonawcza powinny być w realny sposób rozdzielone co wyklucza system parlamentarno gabinetowy.

Państwo Polskie pozostaje państwem unitarnym z tym że nie powinno na siłę wchodzić w dziedziny życia gdzie obywatel może i powinien sam sobie poradzić , państwo stosuje podobną zasadę w stosunku do samorządu.

Państwo realizuje politykę wewnętrzną zgodną z prawem naturalnym oraz prawami obywatelskimi, dba o zachowanie wolności słowa, zachowanie możliwie jak największego zakresu wolnego rynku i wolności gospodarczej oraz wspiera edukację.

Władza wykonawcza

Na czele państwa stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 7 lub 10 letnią kadencję (w drugim wypadku nie może ubiegać się na drugą kadencję) mający pełne kompetencje władzy wykonawczej .

Prezydent bezpośrednio odpowiada za politykę zagraniczną , obronną oraz bezpieczeństwa a co za tym idzie powołuje odpowiednich ministrów, którzy przed nim odpowiadają.

Prezydent również powołuje premiera który odpowiada za cała resztę i osobiście powołuje ministrów z kontrasygnatą prezydenta.

Parlament

Sejm

Wybory do sejmu powinny być albo proporcjonalne bez żadnych progów ( w tym wypadku można ograniczyć liczbę posłów do 200) albo jednomandatowe okręgi wyborcze, na 4 letnią kadencję.

Sejm proceduje nad ustawami które przedstawia parlamentowi rząd i nie może wprowadzać poprawek wyjątkiem jest ustawa budżetowa gdzie sejm może przesuwać środki oraz zatwierdzać wysokość danin ściąganych przez Państwo. Sejm może z własnej inicjatywy opracować i przegłosować ustawy które prezydent może ale nie musi podpisać, wówczas jednak ustawa trafia pod obrady Zgromadzenia Narodowego, jeśli ustawa uzyska większość zostanie rozpisane referendum.

Ustawa wchodzi w życie z co najmniej 3 miesięczną karencją przy czym ustawy dotyczące prawa podatkowego i gospodarczego nie mogą wejść w życie w trakcie okresu rozliczeniowego czyli muszą wejść w życie z dniem 1stycznia roku następnego. Podobnie ustawy dotyczące szkolnictwa wchodzą w życie z dniem pierwszego września.

Kandydat na posła powinien mieć ukończone 24 lata, mieć minimum maturę oraz przynajmniej od dwóch lat płacić podatki, lub być posiadaczem przedsiębiorstwa które odprowadza do budżetu minimum 20,000PLN podatków rocznie za wyjątkiem VAT, akcyzy i cła.

Uprawniony do głosowania jest każdy kto ukończył 18 lat i albo ma maturę albo za rok poprzedni odprowadził jakiekolwiek podatek.

Senat

Wybory do senatu powinny być w jedno mandatowych okręgach wyborczych a senatorem zostaje ten który uzyska minimum 50% ważnych głosów i max 3 senatorów na województwo w zależności od liczby mieszkańców, na 5 letnią kadencję, Senat może odrzucić ustawę przekazaną mu przez sejm i skierować ją do rządu z uzasadnieniem. Rząd ma obowiązek odnieść się do tych uwag, uzasadnić dlaczego je odrzuca zaś sejm może przyjąć poprawki senatu wbrew rządowi przy większości konstytucyjnej. W tym wypadku Prezydent może nie podpisać tej ustawy.

Kandydat na senatora powinien mieć ukończone 35 lat i mieć za sobą funkcję pochodzącą z wyboru, być jedną kadencję posłem, dwie kadencje radnym, jedną kadencję na stanowisku wójta burmistrza lub prezydenta miasta ,jedną kadencję rektora, dziekana wyższej uczelni , lub sędzią pokoju.

Czynne prawo wyborcze w wyborach do senatu mają jedynie ci którzy w ostatnich wyborach do sejmu mieli bierne prawo wyborcze

Zgromadzenie Narodowe

Zgromadzenie narodowe składa się z posłów, senatorów, rektorów pięciu najbardziej prestiżowych uczelni oraz byłych prezydentów państwa. Nie stawienie się lub nie wzięcie udziału w głosowaniu oznacza rezygnację z pełnionej funkcji i utratę biernego prawa wyborczego na 10 lat.

Zgromadzenie narodowe zatwierdza ustawę zasadniczą lub poprawki do niej większością 4/5 głosów.

Zgromadzenie narodowe przyjmuje lub odrzuca ustawy będące inicjatywą sejmu które nie zostały akceptowane przez prezydenta, przegłosowanie takiej ustawy oznacza rozpisanie referendum.

W wypadku gdy wynik referendum ogólnokrajowego nie zostanie zaakceptowany przez prezydenta projekt będący przedmiotem referendum trafia pod obrady ZN gdzie może on być unieważniony o ile dotyczy zmian w konstytucji 4/5 w pozostałych przypadkach 3/4 głosów. Nie odrzucony wynik referendum z automatu staje się prawem na zasadach każdej innej ustawy.

Samorządy

Podstawową jednostką samorządu jest gmina, oraz miasto, nie widzę sensu utrzymywania samorządów powiatowych czy wojewódzkich. Samorząd prócz funduszy które otrzymuje w ramach ogólnokrajowego systemu może zarządzić podatek celowy i jednorazowy proporcjonalnie rozłożony pomiędzy wszystkich mieszkańców za zgodą co najmniej ¾ radnych lub w wyniku referendum lokalnego. Celem może być budowa lub remont drogi, kanalizacji wodnej, szkoły ośrodka zdrowia. Przy czym te fundusze nie mogą być przeznaczone np. na administrację muszą to być cele do użytku ogólnospołecznego mające na celu poprawę bytu całej społeczności.

Kandydatem na radnego jest każdy mieszkaniec gminy/miasta który miał czynne prawo wyborcze w ostatnich wyborach do sejmu

Czynne prawo wyborcze ma każdy mieszkaniec gminy/miasta który ukończył 21lat ma maturę lub płaci podatki na terenie tejże jednostki samorządowej oraz każda osoba fizyczna posiadająca nieruchomość w granicach jednostki samożądowej.

Finansowanie wyborów i partii politycznych

Wybory ogólno krajowe. Każdy obywatel podczas wypełniania zeznania podatkowego może, nie musi, przekazać powiedzmy pomiędzy 1 a 10 zł na rzecz wybranej partii, członkowie partii mogą płacić składki na rzecz swojej partii wszyscy w jednakowej wysokości, partia może również zorganizować prawybory gdzie jednym z warunków uczestnictwa byłaby wpłata kwoty do 50 zł z tym warunkiem że każdy wpłaca tę samą kwotę. Podczas wyborów komitet wyborczy może zbierać fundusze od mieszkańców Polski i organizacji które nie są zasilane funduszami spoza granic kraju, a nie wykorzystane pieniądze z tej puli mogą być wydane na organizację biur poselskich lub przekazane na organizację charytatywną w żaden sposób nie związaną z partią/komitetem wyborczym, lub na rzecz skarbu państwa. Kandydaci powinni zebrać od 1000 do 5000 tysięcy pod swoją kandydaturą w zależności od populacji okręgu wyborczego.

Wybory samorządowe nie mogą być finansowane przez partie a kandydaci muszą zebrać od 100 do 1000 podpisów w zależności od liczby mieszkańców danej jednostki samorządu. Kandydat na burmistrza, prezydenta itp. powinien zebrać trzykrotność podpisów w stosunku do kandydata na radnego. Kandydaci mogą się wspomagać funduszami zbieranymi wśród społeczności lokalnej i organizacji lokalnych przy czym te ostanie mogą jedynie zorganizować zbiórkę funduszy. Każdy mieszkaniec lub posiadacz nieruchomości ( jedynie osoba fizyczna) na terenie danej jednostki samorządowej może przekazać jedynie kwotę nie przekraczającą 1/10 kwoty minimalnego wynagrodzenia. Fundusze mogą być wydane jedynie na kampanie wyborczą czyli plakaty, ulotki , broszury z programem, wynajęcie sali na spotkania przed wyborcze. O ile coś zostanie (kandydat musi się rozliczyć ze swych wydatków) jest zobowiązany przekazać pozostałe fundusze albo lokalnym organizacjom charytatywnym, albo jednostce samorządowej.

Referendum

Referendum musi być ogłoszone na trzy miesiące przed głosowaniem, administracja rządowa ma obowiązek opracować i rozesłać do każdego kto ma prawo wzięcia udział w tym referendum broszury gdzie będą opisane wszystkie argumenty za i przeciw na minimum trzy tygodnie przed wyznaczoną datą referendum również media zarówno publiczne jak i prywatne mają obowiązek organizowania debat w tej kwestii przy możliwie najszerszym przekroju opinii. Media społecznościowe nie mają prawa ograniczać dyskusji na ich forum a każda próba wpływania na przebieg dyskusji może skutkować karami pieniężnymi wynoszącymi wielokrotność kosztu referendum z karami więzienia dla właścicieli i zarządzających danym medium.

Uprawniony do głosowania jest każdy obywatel który ukończył 21 lat oraz mieszka na stałe w Polsce. Osoby przebywające za granicą nie mogą uczestniczyć w referendum.

Jeśli referendum zostało rozpisane przez samorząd uprawnionymi do głosowania są wszyscy mieszkańcy i posiadacze nieruchomości na terenie jednostki samorządowej posiadającymi obywatelstwo polskie i ukończył 21 lat. Radni mogą jednak obniżyć ten wiek do 18 lat pod warunkiem że zrobią to przed pierwszym referendum i będzie to obowiązywać do końca roku.

Wymiar Sprawiedliwości
Sądownictwo
SĘDZIOWIE POKOJU

Na samym dole u samej podstawy powinny być sędziowie pokoju, wybierani w wyborach powszechnych w każdej gminie /mieście na dwuletnią kadencję ( w latach późniejszych możemy ją przedłużyć do lat czterech), zajmujący się najbardziej podstawowymi sprawami jak drobne wykroczenia, konflikty sąsiedzkie itp. Generalnie wszystkie sprawy które nie przekraczają maksymalnej kary do roku aresztu/ więzienia lub kwoty dwukrotności średniego wynagrodzenia brutto.

Sąd rejonowy zajmuje się wszystkimi innymi sprawami i odwołaniami od wyroków w sądach pokoju. Sędziowie są powoływani z grona sędziów pokoju którzy sprawowali swój urząd minimum przez dwie kadencje. W okresie przejściowym następuje systematyczna wymiana sędziów, niestety potrwa to wiele lat.

Sąd apelacyjny zajmuje się sprawami odwołań od sądów niższej instancji a sędziowie docelowo powinni się rekrutować spośród sędziów pokoju.

Wszyscy sędziowie powinni po dekadzie poddać się weryfikacji społecznej i powrócić na stanowisko sędziego pokoju przynajmniej na jedną kadencję.

Majątki sędziów i ich rodzin są jawne a każde zatajenie skutkuje dożywotnim pozbawieniem prawa do pełnienia funkcji sędziego.

Sąd Najwyższy składa się z osób które ukończyły 40 rok życia, posiadających wykształcenie prawnicze oraz wytypowanych przez zjazdy sędziów pokoju, prezydenta, Zgromadzenie Narodowe. Ostateczny wybór należy jednak do obywateli którzy głosują w wyborach powszechnych na warunkach wyboru do sejmu z tą różnicą że czynne prawo wyborcze tracą osoby karane ( z tym że po 10 latach od odbycia kary będzie im prawo wyborcze przywrócone). Prezes sądu najwyższego jest nominowany przez prezydenta spośród sędziów SN.

SN zajmuje się ustalaniem konstytucyjności prawa, kontrolą postępowań na wszystkich szczeblach sądownictwa z prawem do anulowania wyroków na każdym etapie postępowania, prowadzi również postępowania dyscyplinarne sędziów każdej instancji oraz kontrolą zmian stanu posiadania sędziów i ich rodzin.

Sędzia sądu najwyższego może zostać pozbawiany immunitetu i swojej funkcji jedynie w skutek popełnienia przestępstwa lub notorycznego łamania prawa (każdy pracownik wymiaru sprawiedliwości a szczególności sędzia powinien być wzorem praworządności, być niczym królowa poza wszelkim podejrzeniem).

Prokuratura

Prokurator generalny jest wybierany w wyborach powszechnych spośród kandydatów posiadających wykształcenie prawnicze i udokumentowane 10-cioletnie doświadczenie na Sali sądowej jako prokurator, sędzia lub adwokat, wystawionych przez zjazd sędziów pokoju, prezydenta i ZN na 5-cioletnią kadencję. W tych samych wyborach wybierany jest skład izby dyscyplinarnej prokuratury z tym że Prokurator Generalny może wystawić swoich kandydatów.

Sposób wyboru jak w wyborach do SN.

Izba dyscyplinarna prokuratury ma zapewnić niezawisłość prokuratorów, dyscyplinować tych którzy łamią prawo zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym ze szczególnym uwzględnieniem sposobu prowadzenia spraw. Sprawdza również majątek prokuratorów i ich rodzin oraz wszelkie zmiany w nim zachodzące. Izba dyscyplinarna może również doprowadzić do usunięcia Prokuratora Generalnego.

Policja

 Co do zasady powinna zajmować się sprawami wykraczającymi poza jurysdykcję sędziów pokoju, dochodzenie o ile nie zostało wszczęte z mocy prawa, musi być wszczęte na żądanie obywatela, prokuratury lub sędziego albo szeryfa. Nad dochodzeniem sprawuje nadzór prokurator przydzielony do tej sprawy.

Sprawami mniejszej wagi zajmuje się szeryf stojący na czele Straży miejskiej, powołany w wyborach lokalnych na czteroletnią kadencję. Współpracuje on zarówno z prokuraturą jak i z policją. To jego ludzie przejmują funkcję dzielnicowych. Szeryf nie może zostać wykluczony ze sprawy która dotyczy mieszkańców podlegającego mu terenu. W dużych i średnich miastach każde dzielnica może mieć swojego Szeryfa który jednak będzie podlegał szeryfowi całego miasta.

Szeryf nie jest zobowiązany do wykonywania poleceń władz samorządowych, formalnie jest niezależny i osobiście odpowiada za bezpieczeństwo na podległym terenie.

Siły zbrojne

Podstawą sił zbrojnych jest armia zawodowa która powinna liczyć minimum 200 000 żołnierzy (bez administracji) Zadaniami armii jest aktywna walka i konfrontacja z agresorem czyli uderzenia, obrona, bombardowanie itp.

Obrona Terytorialna Kraju powołana spośród obywateli w miarę możliwości ochotnicza ale obawiam się że będzie konieczność ustanowienia obowiązku. W szeregach OTK powinni znaleźć się byli żołnierze zawodowi oraz mieszkańcy danego rejonu. Żołnierze będą uzbrojeni w broń lekką, trenować raz w miesiącu i przynajmniej raz na dwa lata będą przechodzić kilkutygodniowy trening z armia zawodową. Będą szkoleni do działań uzupełniających takich jak zabezpieczenie ternu po wyparciu agresora, zabezpieczenia szlaków transportowych, ochroną ludności cywilnej itp.

Służba zdrowia

NFZ powinien zacząć działać podobnie jak ubezpieczalnia i skończyć z przekazywaniem pieniędzy za zapisane dusze, pieniądze mają iści za pacjentem. Ponieważ w naszym systemie wciąż brakuje pieniędzy a państwo najwyraźniej nie stać na więcej oraz nie powinno ono się wtrącać tam gdzie obywatel sam sobie poradzi, NFZ pokrywa koszty leczenia/badań jak w poniższej tabeli (kwoty są oczywiście przykładowe):


Kwota rachunku pacjent  NFZ
Do 50z 50zł 0
50- 1000 zł  50zł + 50% wszystkiego ponad 50zł 50% wszystkiego ponad 50zł
1000-2000zł 50zł + 50% wszystkiego ponad 50zł +25% kwoty powyżej 1000zł 50% wszystkiego ponad 50zł +75% kwoty powyżej 1000zł
2000- 20000z 50zł + 50% wszystkiego ponad 50zł +25% kwoty powyżej 1000zł +10% kwoty powyżej 2000zł 50% wszystkiego ponad 50zł +75% kwoty powyżej 1000zł +90% kwoty powyżej 2000zł
Powyżej 20000zł 50zł + 50% wszystkiego ponad 50zł +25% kwoty powyżej 1000zł +10% kwoty powyżej 2000zł +1% powyżej kwoty 20000zł   50% wszystkiego ponad 50zł +75% kwoty powyżej 1000zł +90% kwoty powyżej 2000zł +99% kwoty powyżej 20000zł 


  Rozliczenie za lekarstwa i zioła przebiegałoby w podobny sposób z tym że liczone od każdego leku oddzielnie. 

Odrębny program dla osób z chorobami przewlekłymi oraz długotrwale niezdolnymi do pracy. Również w sytuacji gdy pacjent udokumentuje wydatki na leczenia za rok poprzedni przekraczający 50% jego rocznego dochodu netto lub w wyniku tych kosztów pozostanie mu do dyspozycji 75% płacy minimalnej netto będzie mógł się starać o zwrot części wydatków.

Lekarz ma niezbywalne prawo zastosować każdą nawet najbardziej kontrowersyjną terapie w sytuacji gdy dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów, a w szczególności, gdy pojawia się zagrożenie dla życia pacjenta a pacjent wyrazi na to zgodę.

Z uwagi na przejecie lub uzależnienie wszystkich pism medycznych od koncernów farmaceutycznych rząd powinien powołać lub wspierać platformę gdzie lekarze mogliby się wymieniać swoimi obserwacjami i doświadczeniami bez obawy ostracyzmu lub nawet utraty prawa do wykonywania zawodu.

Szkolnictwo

Historia uczy nas jak ważne z punktu widzenia państwa i społeczeństwa jest edukacja dzieci i młodzieży. Dobrze wyedukowani obywatele przyczynią się do wzrostu konkurencyjności państwa jako takiego i w efekcie poprawy bytu jego obywateli. Przykładem tego była Szkocja oraz Niemcy. Podczas procesu edukacji należy wpoić uczniom że z racji posiadanego wykształcenia nic się im nie należy, że otrzymali narzędzie i to od nich zależy jak i czy je wykorzystają.

Trzy rzeczy

-Minimum programowe które zajmie nie więcej niż 50% godzin lekcyjnych, pozostała część programu jest ustalana przez rodziców i grono nauczycielskie. Jeśli dziecko przyszło do szkoły z pewnymi umiejętnościami powinno się je umieścić w klasie odpowiadającym tymże umiejętnością.

Ukończenie szkoły podstawowej powinno zapewnić takie umiejętności jak:

 Policzenie zeznania podatkowego

 Policzenie kosztu kredytu

 Policzenie korzyści z inwestycji

 Umiejętność wykorzystania praw fizyki newtonowskiej w życiu codziennym.

 Rozumienie reakcji chemicznych

 Rozumienie procesów biologicznych w tym sposobów rozmnażania

 Umiejętność napisania wypracowania oraz takich dokumentów jak CV list motywacyjny, reklamacji, odwołania od decyzji itp. oraz oczywiście POLSKIEJ literatury.

 Historii ze szczególnym uwzględnieniem chlubnych kart naszej historii w tym historii najnowszej uczonej raczej poprzez pokazanie procesów niż wkuwania dat.

 Umiejętności czytania map i poruszania się w terenie bez GPS

-Bon edukacyjny zapewniający minimum 90% kosztu minimalnego czesnego

-Zniesienie rejonizacji

Emerytura

Państwo zapewnia minimum socjalne każdemu potrzebującemu a w szczególności osobom nie mogącym pracować z powodu chorób, inwalidztwa czy też wieku ( to nie wiek powinien być decydujący w przejściu na emeryturę/rentę a zdolność do wykonywania pracy, oczywiście jeśli ktoś odłożył sobie wystarczającą ilość kapitału może zostać rentierem w dowolnym wieku, wtedy państwo nie jest zobowiązane do wypłaty świadczenia) . Państwo powinno również wspierać wszelkie formy odkładania na emeryturę.

Od tego powinien być jednak wyjątek dla osób które nażarły zdrowie lub życie w służbie publicznej, czyli żołnierze którzy walczyli w obronie kraju lub zostali wysłani na misje wojskowe, policjanci którzy działają w fizycznym kontakcie z przestępcami, oraz strażacy. Dla tych powinno być przewidziana nawet wielokrotnie wyższe świadczenie w szczególności jeśli w wyniku wykonywania obowiązków służbowych ponieśli uszczerbek na zdrowiu, zaś w wypadku utraty życia, najbliższa rodzina powinna otrzymać odpowiednią gratyfikację z tym że dotyczy to dzieci oraz ewentualnie rodziców( jeśli śmierć potomka obniżyła ich standard życia). Również osoby niepełnosprawne którymi się opiekował zmarły mogłyby otrzymywać przynajmniej część takiego świadczenia.

Z uwagi na konieczność zapewnienia płynności wypłat świadczeń emerytalnych i stabilności budżetu państwa proponuję podatek solidarnościowy w wysokości maksymalnie 15% od dochodu każdego bez względu na osiągnięty dochód. Dopuszczam wyższy w okresie przejściowym.

Zasiłek dla bezrobotnych

Należy się dopiero w trzecim miesiącu po utracie pracy i jest wypłacany na poziomie minimum socjalnego, odrzucenie trzeciej oferty pracy skutkuje utratą prawa do zasiłku. O ile pracodawca wyrazi chęć zatrudnienia pracownika w określonym zawodzie i zgodzi się na zatrudnienie bezrobotnego po kursie zorganizowanym lub opłaconym przez urząd pracy pracodawca jest zobowiązany zatrudnić przeszkolonego na okres trzech miesięcy powiększony o czas trwania szkolenia, przed skierowaniem bezrobotnego na kurs pracodawca odbywa rozmowę kwalifikacyjną z bezrobotnymi i to on wskazuje kogo chce zatrudnić. Urzędnik urzędu pracy jest wynagradzany w zależności od swojej skuteczności a w razie braku bezrobotnych jest przesuwany na inne stanowisko w strukturach administracji państwowej.

Podatki

Możliwie najprostsze i najniższe.

Gminy/miasta będą mogły być zobowiązane do odprowadzania części pobranych podatków do skarbu państwa o ile sejm tak zdecyduje, jednak jednostki samorządowe mogą taką decyzję zaskarżyć do senatu, który to może obniżyć świadczenie o ile sejm zażądał więcej niż 20% kwoty zebranej przez samorządy.

VAT

Chyba najważniejszy i najbardziej skomplikowany podatek.

Po pierwsze skoro jest to podatek który w teorii powinien zapłacić konsument, nie powinien on obciążać, zmuszać do prowadzenia ewidencji i rozliczania go podmioty, które nie sprzedają swoich wyrobów finalnemu konsumentowi ( rozumiem przez to osoby, które kupują dobra do własnego użytku). Jedynie handel detaliczny sprzedający Kowalskiemu powinien odprowadzać VAT.

Na pograniczu mamy jednak masę usługodawców, warsztatów, taksówkarzy, oni powinni mieć możliwość zdecydowania czy chcą opłacać VAT czy też nie. Ci którzy nie chcą mieć nic wspólnego z tym podatkiem będą się zaopatrywać jako zwykli konsumenci. Jednak jeśli ich obroty przekroczą powiedzmy 100.000-200.000 zł obligatoryjnie zostaną zaszeregowani jako detaliści odprowadzający VAT. Wyjątki te nie dotyczą handlu detalicznego który jest płatnikiem VAT z definicji.

Powinny być dwie stawki podatku VAT

5% dla żywności, lekarstw , ziół, napojów itp. ( lepiej nawet 3% ale póki jesteśmy w Unii to nie przejdzie)

20% dla całej reszty ( w miarę możliwości powinno się ja obniżać)

Podatek VAT jest w całości odprowadzany do skarbu państwa.

W ten sposób liczba przedsiębiorstw objętych obowiązkiem prowadzenia ewidencji VAT-owskiej drastycznie spadnie, zniknie problem zwrotu nadpłaconego VAT-u, co ograniczy drastycznie problem z „karuzelami VAT-owskimi” i pozwoli zaoszczędzić na administracji.

CIT, podatek bankowy i handlowy.

Dla firm będzie obowiązywał podatek CIT, z tym że sektor finansowy (banki, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne itp.) będzie płacił podatek bankowy zaś handel podatek obrotowy w wysokości 5% od obrotu, przy czym pośrednicy handlowi (np. handel nieruchomościami) 20% od przychodu.

CIT będzie należny jedynie wtedy gdy firma wypłaca dywidendę właścicielom, udziałowcom czy akcjonariuszom.

Handel detaliczny powinien również płacić podatek od powierzchni handlowej, w wypadku sieci która posiada przykładowo powyżej 10-ciu takich punktów będzie odprowadzał ten podatek pomnożony o np. taki współczynnik 1+(z-10)/z gdzie z jest liczba całkowita punktów sprzedaży detalicznej. Aby nie stwarzać przewagi konkurencyjnej sieciom handlowym będą one zmuszone swoje magazyny rejestrować jak punkty sprzedaży hurtowej, co oznacza że podatek obrotowy i będzie on liczony oddzielnie i tak przykładowo jeśli sieć będzie miała tych magazynów mniej niż dziesięć będą płacić od ich obrotu podstawową stawkę.

Podatek bankowy w całości odprowadzany do skarbu państwa

Podatek handlowy w całości odprowadzany do urzędu gminy na której terenie sklep/hurtownia się znajduje i dotyczy to również sieci handlowych które nie mogą rozliczyć go centralnie.

CIT również odprowadzany do urzędu gminy/miasta.

PIT

Podatek dochodowy mimo wszystko bym zachował, jednak kwota wolna powinna być na poziomie dochodu minimum 30.000zł rocznie lub 12-krotniści płacy minimalnej w skali roku.

Następna stawka na poziomie 10% i po przekroczeniu dochodu rocznego w wysokości 100.000-200.000zł powinna wzrosnąć do 20%.

PIT płacony do urzędu gminy/miasta na terenie którego podatnik mieszka na stałe, miejsce to określa sam podatnik i jest zobowiązany to zrobić przed rozpoczęciem roku podatkowego, lub z chwilą rozpoczęcia pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości powinien być tak skalkulowany aby nie przekraczał 1-2% kwoty rocznego dochodu jaki można by było uzyskać wynajmując daną nieruchomość plus podatek gruntowy.

Podatek od nieruchomości w całości trafia do skarbu państwa

Akcyza

Akcyza powinna być podatkiem rekompensującym płaconym przez importera, producenta lub przez sprzedawcę. I tak np.. w zależności jak wiele substancji niekorzystnych dla zdrowia i/lub środowiska dostaje się do naszego otoczenie taka powinna być wysokość akcyzy i tak przykładowo dużo mniejsza powinna być na gaz niż olej napędowy, podobnie zasady powinny być stosowane na środki ochrony roślin i nawozy sztuczne .

Akcyza na paliwa płynne powinna być powiększona o podatek drogowy w całości przeznaczony na budowę dróg i mostów oraz utrzymanie ich w należytej kondycji

Akcyzę powinni płacić również producenci niebiodegradowalnych materiałów np. tworzyw sztucznych.

Akcyza w całości trafia do skarbu państwa.

Organizacje charytatywne, non profit

Organizacje charytatywne, non profit itp. o ile otrzymują jakiekolwiek fundusze spoza granic kraju nie mogą finansować wyborów, kandydatów , partii politycznych i innych organizacji, w jakikolwiek sposób brać udział w wyborach zarówno lokalnych jak i ogólnokrajowych, organizować i brać udział w protestach oraz demonstracjach itp. pod groźbą natychmiastowego rozwiązania



interesuję się historią, polityką, religią , permakulturą, literaturą, akwarystyką

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka