1 obserwujący
55 notek
43k odsłony
60 odsłon

Prezydent RP 2020 - #WyboryKopertowe - frekwencja negatywna przed głosowaniem

prezydent2015.pkw.gov.pl
prezydent2015.pkw.gov.pl
Wykop Skomentuj

polityka, wybory

Ufizycznienia wyborcze

Przesłanka: #WyboryKopertowe dla wszystkich.

W Polsce udział wyborców w wyborach takich jak np. #WyboryPrezydenckie2020 jest dobrowolny. W tradycyjnych wyborach z komisją wyborczą w lokalu Państwowa Komisja Wyborcza nie wie ilu wyborców weźmie udział w głosowaniu, czyli jaka będzie frekwencja. W wyborach Prezydenta RP w 2015 roku frekwencja wyniosła  55.34%. Zatem prawie 45% wyborców skorzystało z możliwości dobrowolnego nie uczestniczenia bezpośredniego z użyciem urny wyborczej. Powody bywają różne. Dobrowolność ta nie jest zmieniona metodą "wyborów kopertowych", czyli wysłania do wyborcy karty do głosowania.

W tradycyjnych wyborach z komisją wyborczą w lokalu brak udziału w głosowaniu związany jest z nie wydaniem karty do głosowania i tym samym brakiem podpisu "obecności" na liście wyborców. W wyborach korespondencyjnych jest planowane wysłanie materiałów wyborczych do konkretnej osoby będącej wyborcą. Zatem czy w metodzie korespondencyjnej wyborca mógłby zgłosić wskazanie o nie przysyłaniu do niego pakietu wyborczego, nie angażowaniu pracy, nie drukowaniu dla niego karty wyborczej, itd., np., za pomocą konta Profil Zaufany (PZ), jeżeli dane dotyczące PZ wyborcy są zgodne z danymi w rejestrze wyborców? Taka informacja byłby spójna z wytycznymi ministra zdrowia w tym znaczeniu, aby w miarę możliwości i potrzeb ograniczać, dystansować, sposoby fizycznego kontaktu w związku z okolicznościami epidemii w okresie czasu związanym z wyborami. Ponadto wpłynęłaby to na zmniejszenie kosztu wyborów. Ten opis "nie angażowaniu pracy" i "zmniejszenie kosztu wyborów" nie jest w pełni poprawny, ponieważ przyjęcie zgłoszenia o nie wysyłaniu pakietu wyborczego również związany byłby z pracą odbiorcy i uwzględnieniem przy wysyłaniu materiałów do wyborców.

Gdyby wypisać wszystkie ufizycznienia, czynności, związane z tradycyjnymi wyborami z komisją wyborczą w lokalu, to mając inne metody również podobnie rozpisane, można by wskazać względne porównanie czy czynności jest mniej lub więcej i z jakimi związane są kosztami, oraz po której stronie (wyborcy czy komisji) są czynności i ich koszty. W czym jest zawarta konkurencyjność danej metody?

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale