Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
177 notek
88k odsłon
  227   0

Polska kupuje mały reaktor amerykańskiego okrętu atomowego

Technologie, Badania i rozwój

Idea pro futuro technologii i techniki SMR (Small Modular Reactors) promowana jest z lokacją dostępności na rynku dopiero za około 10 lat. Już dziś zainteresowane są tą metodą energetyczną polskie firmy. SMR to małe modułowe reaktory jądrowe o mocy do 300 MW.

Energia atomowa bezpieczeństwa narodowego

Przesłanka: Czy reaktor w okręcie podwodnym mógłby zasilać małe osiedle? - https://www.polskieradio.pl

W podanej przesłance znany na Salonie dr Tomasz Rożek odpowiada na p/w pytanie.

*

Wiadomość z przyszłości, szkic idei:

Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński zlecił zbadanie możliwości instalacji małego reaktora amerykańskiego podwodnego okrętu atomowego w lokalnym systemie energetycznym na Wybrzeżu.

Nie planujemy zakupu podwodnego okrętu atomowego z całym wyposażeniem tylko stosownie z częścią energetyczną. Miejsce specjalnego zadokowania okrętu dobierzemy względem wybranej jednostki wojskowej na Wybrzeżu. Instalacja będzie służyć w rozpoznaniu badawczo-rozwojowym zastosowania małego reaktora atomowego w energetyce cywilnej, prowadzonym przez Wojskową Akademię Techniczną. Jeżeli będzie możliwości podjęcia tej instalacji, to rozważamy jej wdrożenie w 2025 r. Podjęcie tego rozpoznania przez WAT umożliwi pośrednio zaangażowanie w zagadnienie energetyczne metodą SMR więcej osób w administracji państwowej oraz wśród polskich naukowców i inżynierów - informuje Jarosław Kaczyński.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale