Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
296 notek
105k odsłon
  54   0

"Stan Ukraina" - pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w Stanach Zjednoczonych

Świat poruszyła wiadomość o tym, jak Polki w geście solidarności z Ukrainkami przekazują im dziecięce wózki. Zdjęcia z wózkami dziecięcymi z polskich dworców obiegły cały świat. Straż Graniczna informuje, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło prawie 5,5 mln uchodźców z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Tysiące wolontariuszy wspomaga uchodźców z Ukrainy, którzy są przyjmowani w polskich domach i szkołach.

Polityka, Ukraina

Polityka historyczna

Przesłanka: Wołyń.

*

W drugim odcinku sezonu drugiego scenariusza idei "stan Ukraina" jest sporo o Ukrainie i Polsce. Akcja splątana jest pomiędzy filmem dokumentalnym wydarzeń z życia wielu Ukrainek od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku przez Ukrainę i fabułą prowadzącą do wizyty w Stanach Zjednoczonych pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej, która spotkała się m.in. z liderką i grupą amerykańskich obywateli pochodzenia ukraińskiego, którzy utworzyli stronę internetową "stan Ukraina - wirtualny wehikuł czasu", poznaną w sezonie pierwszym.

Świat poruszyła wiadomość o tym, jak Polki w geście solidarności z Ukrainkami przekazują im dziecięce wózki. Zdjęcia z wózkami dziecięcymi z polskich dworców obiegły cały świat. Straż Graniczna informuje, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło prawie 5,5 mln uchodźców z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Tysiące wolontariuszy wspomaga na granicy i w kraju uchodźców z Ukrainy, którzy są przyjmowani w polskich domach i szkołach.

Wraz ze wzrostem fali uchodźców wzrasta w internecie fala komentarzy nawiązujących do historii polsko-ukraińskiej, głównie do wydarzeń na Wołyniu i skierowanych pod adresem prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego oraz prezesa Kaczyńskiego. Internauci powszechnie uważają, że to inwazja rosyjskich trolli. W tym odcinku okazało się, że "granicę" w polityce historycznej wyznaczył Biden w przemówieniu w Warszawie - "Prezydent Zełenski został wybrany w demokratycznych wyborach. Jest Żydem." Gdy prezydent Duda spotkał się z prezydentem Zełenskim i poruszył historię wołyńską, to prezydent Ukrainy wyjaśnił mu, że przyjdzie czas wynikający z kadencyjności, gdy on, Ukrainiec pochodzenia żydowskiego wybrany w demokratycznych wyborach, już nie będzie prezydentem Ukrainy, a naród polski pomógł solidarnie narodowi ukraińskiemu skalą kultury wartości, wobec których już dziś rodzi się w polskich szpitalach i rośnie w polskich szkołach nowe pokolenie Ukrainek i Ukraińców, których rodzice oczekują możliwości powrotu do Ukrainy i decydowania o jej demokratycznej historii również związanej z Polską. I ten powrót ułoży profuturo wspólną polsko-ukraińską historię.

W tym scenariuszu i odcinku okazało się, że Ołena Zełenska nie będzie kandydować na stanowisko pierwszego gubernatora "stanu Ukraina", ale jeżeli byłaby kiedykolwiek taka wola ukraińskiej demokracji, to podejmie się roli lidera działań promocyjnych w kampanii referendum o idei "stan Ukraina".

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale