Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
334 notki
109k odsłon
  78   0

Tam za wioską jest "atmówka"...

Społeczeństwo, Na weekend

Innowacja staje się tradycją
lub przemija ideą w muzeum

Przesłanka: zamykamy elektrownię albo stawiamy reaktor.
*
Przesłanka pochodzi z wątku rozważań dotyczących Elektrowni Siersza i metodzie SMR (Small Modular Reactors) czyli małe modułowe reaktory jądrowe/nuklearne o mocy nie większej niż 300 MWe, np. promowaną w Polsce metodą SMR przez KGHM są pojedyncze moduły o mocy 77 MWe. Google: "SMR zaistnieją w strategii Taurona", "ORLEN rozwija technologię małego atomu SMR".

Przesłanka wybrana jest jako "argument promocyjny" w idei referendum dotyczącego zgody mieszkańców na instalację metody "SMR w el Siersza".

W tym ułożeniu notka nie dotyczy szczególnego przypadku ani el. Siersza ani Trzebini. Od jakiegoś czasu polskie firmy przemysłowe podają, że działają na rzecz wprowadzenia metody SMR w Polsce. W szczególności w kontekście przemysłowych potrzeb własnych danej firmy. Nic nie wspomina się o inicjatywie SMR wobec domeny społecznej. Zatem w tej idei chodzi o potencjalny trend ogólny związany z metodą SMR w perspektywie 10-20 lat ujęty na startup w zapytaniu:

Czy będą przeprowadzane referenda dotyczące instalacji metody SMR?

Czy referendum można uznać za projekt naukowy badawczo-rozwojowy?

Czy dane społeczności lokalne będą zainteresowane takim referendum?

*

W idei SMR są małe reaktory zatem co jeśli zdarzy się, że pozytywny wynik referendum będzie wobec lokalizacji, gdzie nie ma co likwidować, jak w przesłance, a wręcz przeciwnie w promocji lokalizacji będzie, że coś dodatkowo w jej okolicy lub w związku z nią powstanie.

*
ps.

O! Z Salon24:

"Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku. KGHM z ważnym dokumentem"

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale